Autor Subiect: Sa cumparam romaneste !!!  (Citit de 9349 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14327
  • Thanked: 3355 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #50 : 26.Iul.2011, 01:41:31 p.m. »
In timp ce ma duceam sa fotografiez asta, am gasit ceva pe care scria "Fabricat in Romania". Avea si tricolorul arborat.

 
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline sanduraveica

Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #51 : 26.Iul.2011, 06:05:19 p.m. »
     E un subiect incheiat din pacate. Daca ar fi fost destepti, ar fi scos ceva de nota 10, adevarata emblema nationala, brand cum se zice. Si eu am visat cand eram mic sa am una d'asta. Am si ,,condus'' una cu unchimiu' langa mine binenteles pe un drum de munte. Poate de aceea am ramas cu o amintire placuta despre fostul nostru SUV! :)
  • Ignis
 

Offline sfichiu

Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #52 : 05.Nov.2011, 08:30:37 p.m. »
Bucuresteni.si numai,va recomand sa mergeti la targul PRODUS IN BUCOVINA!

La BACIU sunt produse excelente!!! :good:
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline Silfax

Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #53 : 05.Nov.2011, 10:39:01 p.m. »
Eu am avut treaba pe la Radauti saptamana trecuta, iar la trecerea prin Milisauti, nu m-am putut abtine si am luat o budana cu celebrele muraturi... Bucovina rulz!
  • S-Cross Elegance benzina 4x2
 

Offline bogdanb

Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #54 : 06.Nov.2011, 06:45:59 p.m. »
In ultima vreme prin Bucuresti se organizeaza aproape saptamanal tot felul de targuri unde se vand in general branzeturi si preparate din carne, in general direct de catre producatori. Dar am doua probleme:
1) Pretul este dublu fata de produsele similare din magazine (gen 25 RON/kg slanina afumata, 25-35RON /kg telemea, 50-60RON/kg pulpa afumata, etc...), iar explicatia este mereu aceeasi: "sunt produse naturale".
2) Natural pe dracu'  >:) asta e vrajeala pentru cumparatorii de la oras, care nu cunosc produsele si dedesubturile fabricarii. In extrem de multe cazuri produsele sunt contrafacute la greu. Telemeaua e inmultita cu faina, slanina afumata e data cu colorant, mierea e inmultita cu melasa sau chiar cu zahar ordinar

Si ma intreb: sa mai cumpar romaneste, si sa platesc dublu pentru o marfa cu calitate de supermarket?
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline LTD

Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #55 : 06.Nov.2011, 07:37:07 p.m. »
nu am fost la astfel de tirguri, dar la cora sun plazza este un stand al producatorilor din sibiu.
tot cu brinzeturi si produse din carne. produsele sint bune si preturile chiar si mai bune. :)
de exemplu, muschiuletul de porc afumat e la 35 ron kg daca nu ma lasa pe mine memoria
iar alaturi, muschiuletul de porc de la "mari" producatori industriali e aprox la acelasi pret,  da' zici ca porcul lor era cel putin cit un elefant...
si e plin de apa sau solutie de habar n-am ce...
... impotriva prostiei zeii insisi lupta in zadar ...

подписи для форумов
 

Offline roberto

Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #56 : 06.Nov.2011, 07:37:28 p.m. »
O mare parte dintre mezelurile comercializate la aceste targuri sunt cumparate de la marii procesatori. Un ochi format poate detecta "falsul" insa nu cu mare usurinta. Cele mai piratate sunt toba, slanina si specialitatile.
SUZUKI JIMNY FL 2013
LAND ROVER DISCOVERY
 

Offline shpeedy

Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #57 : 18.Iul.2019, 07:23:08 a.m. »
Nu este vreun indemn (fiind vorba de un produs de nisa), dar m-am bucurat sa aflu ca exista o asemenea oferta premium <made in Romania>:



Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14327
  • Thanked: 3355 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Sa cumparam romaneste !!!
« Răspuns #58 : 05.Oct.2019, 07:24:58 a.m. »
Ca unul care mananca din cand in cand covrigi, m-am mirat tare cand am citit ca si pe piata acestora exista deficit.  :(
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline sfichiu

  • VITARA S ,Matiz
 
The following users thanked this post: enicky