Autor Subiect: Animale de casa...  (Citit de 106234 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #720 : 28.Oct.2016, 08:30:12 p.m. »
Marcarea teritoriului face parte din instinctul de haita.

In dresajul canin, paza se face pe baza instinctului de vanatoare. Urmarirea prazii etc

Agresivitatea este datorata anxietatii. Vanatoarea de gaini poate fi o joaca, nu a fost nimeni langa el sa-i spuna nu. Nu a avut un alfa langa el sa il opreasca. A fugarit o gaina, woohooo...ne distram. A ucis-o, well, asta e, mai sunt gaini. Poate a uitat cineva sa il hraneasca si a intrat in instinct de supravietuire (procurarea hranei)?

Sunt atat de multe necunoscute, nu o sa gasim niciodata raspunsul corect. Cainele se ia de pui, se lucreaza cu un instructor, trebuie sa ai cunostinte solide pentru a avea un caine cu comportamentul dorit de tine, proprietar. Daca avem povestea cu lux de amanunte, gasim si cauza. Dar mi-e teama ca nu o sa fie toate elementele la un loc sa putem rezolva puzzle-ul.
Ce poti face acum, e sa te concentrezi pe cum sa repari cainele, daca iti doresti asta. Dar e munca de chinez batran, trebuie timp, rabdare, ambitie si ... cineva sa te indrume
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #721 : 28.Oct.2016, 08:42:24 p.m. »
Sunt atat de multe necunoscute, nu o sa gasim niciodata raspunsul corect.
Ce poti face acum, e sa te concentrezi pe cum sa repari cainele, daca iti doresti asta.
Stiu, sint multe necunoscute. Nu am stat mereu acolo cu el. Acum nu mai pot face nimic pentru el. E o poveste veche cam de 30 de ani.

In ce priveste lucratul cu ciinii, am o oarecare experienta. Mi-am dresat singur ciinii ce i-am avut (un boxer galben si un caniche imperial alb). Acum ma lupt cu educarea lupoaicei. Mi-a venit acasa nici pui dar nici adult. Avea 8-9 luni si era cam salbatica si sperioasa de felul ei. Cred ca a fost batuta si alungata de unde a crescut.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #722 : 28.Oct.2016, 08:54:51 p.m. »
Bafta!

Apeleaza totusi la un profesionist. Te va invata ce sa faci si o sa vezi ca apar rezultatele
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 
The following users thanked this post: Laurentiu

Offline miaunica

Re: Animale de casa...
« Răspuns #723 : 31.Oct.2016, 10:57:36 a.m. »
Dar veverite (indiferent de specie) sau nevastuici, a crescut careva?
cainii au stapan...pisicile au anturaj
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #724 : 31.Oct.2016, 11:25:02 a.m. »
Dar veverite ...?
Am avut un vecin care a crescut o veverita. Daca o tii libera prin casa, am inteles ca roade tot ce-i lemn.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #725 : 03.Nov.2016, 06:02:10 p.m. »
Cu paiele e mai greu ca nu prea am de unde sa fac rost!
Au sosit paiele. Ai M.P.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #726 : 08.Nov.2016, 08:14:41 p.m. »
Happy birthday dog  :prty: :prty: :prty:

  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #727 : 11.Nov.2016, 05:50:55 p.m. »
Cu paiele e mai greu ca nu prea am de unde sa fac rost!

Au sosit paiele.
Nici bine cu sila nu se poate face.

Oferta s-a incheiat. Imi pare rau  :( ca a ramas un suflet fara un cuibar in iarna asta.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline ariciul

Re: Animale de casa...
« Răspuns #728 : 12.Nov.2016, 06:58:22 p.m. »
Si mie , in timpul saptamanii am fost prea ocupat ca sa te caut iar acum stau in casa cu o raceala clasa intai. Poate alta data.
Oricum iti multumesc pentru intentie.
  • Suzuki Vitara 1.6 Passion allgrip
 

Online gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14400
  • Thanked: 3398 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Animale de casa...
« Răspuns #729 : 25.Ian.2017, 04:59:57 p.m. »
Desi nu par de casa, animalele din video demonstreaza o prietenie neobisnuita.  :)
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: miaunica, toma