Autor Subiect: Animale de casa...  (Citit de 106230 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #710 : 28.Oct.2016, 04:09:56 p.m. »
Știți că astea-s legende urbane, nu?
Jupine, o fi legenda dar pt mine e ceva concret. Am observat asta "pe pielea mea". Am avut un ciine maidanez la origine; l-am crescut de pui numai cu fierturi (nu exista mincare speciala pt animale). Se facuse mare si-si apara teritoriul prin latrat. Nu era agresiv. Cumnatul meu mi l-a cerut la tara sa-i pazeasca curtea si oile. Toate bune si frumoase pina in momentul cind a inceput sa-i dea de mincare resturi de carne crude. De atunci a inceput sa-i omoare pasarile de prin curte, devenise foarte agresiv. Cine se apropia de el nu era chip sa nu-i vada coltii pina in fundul gurii (botului).

L-am luat inapoi acasa. Am inceput sa-l hranesc cu fierturi asa cum o faceam cind era pui insa agresivitatea, nu i-am mai putut-o scoate din el.

... plus unu sau doua oua (ii dau stralucire la blana).
"Cainele va avea o blana mai stralucitoare, daca o data pe saptamana ii amestecati in mancare o lingura de ulei de masline." http://www.ele.ro/casa-si-gradina/animale-de-companie/mai-multe-informatii-despre-caini-si-pisici-1149
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #711 : 28.Oct.2016, 04:13:34 p.m. »
Atentie la oua. Doar galbenusul crud are proprietati nutritive, albusul crud e toxic. Oul tratat termic (fiert) e ca patrunjelu-n zama, nici nu-ncurca nici n-ajuta

Pentru blana si nu numai, se da ulei de somon salbatic, mai ales in perioadele reci
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline jupanul1

Re: Animale de casa...
« Răspuns #712 : 28.Oct.2016, 04:19:07 p.m. »
Mda, imi pare rău pentru experiența avută cu respectivul câine. Pot însă să observ că n-a fost nici o legătură între dieta cu resturi de carne (btw, e complet greșită) și comportamentul agresiv. Însă asta e părerea mea, evident că poate fi greșită.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #713 : 28.Oct.2016, 04:20:35 p.m. »
Am avut un ciine maidanez la origine; l-am crescut de pui numai cu fierturi (nu exista mincare speciala pt animale). Se facuse mare si-si apara teritoriul prin latrat. Nu era agresiv. Cumnatul meu mi l-a cerut la tara sa-i pazeasca curtea si oile. Toate bune si frumoase pina in momentul cind a inceput sa-i dea de mincare resturi de carne crude. De atunci a inceput sa-i omoare pasarile de prin curte, devenise foarte agresiv. Cine se apropia de el nu era chip sa nu-i vada coltii pina in fundul gurii (botului).

Dus de mic in parc? Socializat mereu cu alti caini, oameni? Dus la sedinte de dresaj si socializare? Ocupat de el cateva ore pe zi?
Sau uitat in curte si legat cu lantul cand vine cineva?
Nu are nicio legatura alimentatia cu agresivitatea cainelui

La tara sa pazeasca curtea si oile..... cati caini mai era acolo? Unde il hranea? Din ce? Isi simtea mancarea amenintata? L-a hranit primele doua saptamani numai din mana la schimbarea de la fiertura la crud?

  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #714 : 28.Oct.2016, 04:46:51 p.m. »
Sau uitat in curte si legat cu lantul cand vine cineva?
Nu are nicio legatura alimentatia cu agresivitatea cainelui...
Nu sint omul care sa chinuie animalele. La mine, ciinii nu stau legati decit in cazuri speciale si numai cit timp este necesar.

In cele relatate mai sus, am observat o mare schimbare in comportamentul lui si asta am pus-o pe seama mincarii crude. La tara nu mai era alt ciine in curte si nu s-a atins de nici o pasare cind l-am dus. Ciinele a fost lasat liber in curte ca s-o pazeasca. Avea un perimetru destul de vast de colindat. De ce timp de doua, trei saptamini nu s-a intimplat nimic si apoi a inceput "macelul"?

ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #715 : 28.Oct.2016, 05:12:29 p.m. »
Motive pot fi foarte multe. Varsta la care l-ai dat, schimbarea de la un loc la altul, alta persoana care il hraneste, modul in care a fost hranit, poate tu ii puneai mancarea intr-un loc care-i placea si ii spuneai duios "bravo pufi, ia si papa, asa baiatu, papa frumos" si celalalt ii arunca, atentie mare, resturi de carne, deci o alta schimbare in viata lui, fara sa-i spuna nimic, intr-un loc din curtea cea mare unde cainele nu era in largul lui (zgomote, latrat de caini, un copac, o umbra care se misca), sau se rastea la el, incercand sa fie amuzant... "Ia ma si manca ca mult ai muncit sa meriti". Tonul face diferenta, nu ce-i spui, poti sa-i citesti din Kant.
Toate lucrurile astea, suma lor sau unul dintre ele, duce la o ruptura in echilibrul lui, temperamentul are de suferit, mai ales ca, el nu a fost socializat, nu s-a bucurat de compania altor caini, posibil sa nu fi stat cele 10 saptamani obligatorii langa mama, orice l-a scos din "ritualul" sau zilnic a produs schimbarea. Daca si-a mai luat si bataie dupa ce a executat prima gaina, atunci avem raspuns la toate.
Nu uita, memoria cainelui este de 7 secunde, nu are memorie de lunga durata
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #716 : 28.Oct.2016, 07:22:31 p.m. »
Posibil sa fie si ceea ce spui tu. Eu am pus schimbarea comportamentului pe seama mincarii crude. Acum imi pare rau ca l-am dat dar am zis ca va fi mai fericit intr-un spatiu mai mare decit cel al curtii mele.

...memoria cainelui este de 7 secunde, nu are memorie de lunga durata
Dar este destul pt a-si forma reflexele.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Animale de casa...
« Răspuns #717 : 28.Oct.2016, 07:29:04 p.m. »
La tine era obisnuit cu pasari prin curte sau atunci le-a intalnit pentru prima data?

Offline bogdanzarnescu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #718 : 28.Oct.2016, 07:50:04 p.m. »
Instinctul de a vana poate aparea daca ceva a determinat asta

@Laurentiu, nu e vorba de reflexe ci de instincte. Agresivitatea apare din cauza anxietatii. Anxietatea nu apare din cauza carnii crude sau a sangelui. El nu asociaza carnea cruda cu gaina care alearga. Incearca sa gasesti cauza care a provocat anxietate. Curte mica - curte mare, oameni buni - oameni rai etc
Cainele nu face paza, nu stie ce este aia, doar daca a fost invatat (dresat).
Babeste spus, cainele musca de frica. Exceptie fac cainii de munca, special antrenati pentru asta (examene de munca - IPO, politie, jandarmerie etc)
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline Laurentiu

Re: Animale de casa...
« Răspuns #719 : 28.Oct.2016, 08:07:55 p.m. »
La tine era obisnuit cu pasari prin curte ...?
Nu am loc sa cresc pasari. E o curte relativ mica (100mp) insa in ea aterizau frecvent gugustiuci, porumbei, vrabii, mierle, tzarci etc (le puneam mincare) si nu s-a dat niciodata la ele. Problema a inceput dupa 2-3 saptamini in care a fost adus la noua locuinta. Cind a fost adus si lasat in curte, nu a avut nici o treaba cu pasarile din curte. Treceau pe linga el fara sa se intimple nimic. Nu stiu ce i-a schimbat comportamentul daca singele nu a fost cauza.

Ei, dar asta s-a intimplat cu mult timp in urma.

Cainele nu face paza, nu stie ce este aia ...
Nu constientizeaza ca face paza insa instinctul de a-si apara teritoriul dupa ce si-a "trasat" granitele, a facut ca omul sa-l domesticeasca si sa-l foloseasca in apararea avutului sau.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!