Autor Subiect: Solutie spalare parbriz  (Citit de 4738 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Dokken

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Solutie spalare parbriz
« : 31.Oct.2009, 03:40:58 p.m. »
Incep prin a spune a am o mie de draci!  X-(

De ceva vreme am renuntat la vechea solutie de spalat parbrizul (una albastra) si am cumparat numai JetXpert Estival cu Teflon, care e si mai scumpa decat restul produselor asemanatoare. O porcarie de produs! In urma unui incident, acum o jumatate de an am inlocuit capota; acum, in dreptul duzelor de spalat geamul am niste pete ingrozitoare. Mai mult, si parbrizul este patat tot in zona duzelor. Pata seamana mai mult cu o pelicula de motorina. De 2 ore tot incerc sa curat geamul: cu alcool sanitar, cu dizolvant, cu diluant, cu solutie de geamuri, dar nimic care sa elimine pata.

Pe aceasta cale am urmatoarele rugaminti la voi:

1. Ce imi recomandati pentru scoaterea petelor de pe parbriz.
2. Ce solutie de parbriz imi recomandati sa folosesc, dar sa fie ceva care nu lasa pete. Nu ma intereseaza ca miroase a alcool, ca e scumpa, vreau doar sa nu mai lase pete.

Va multumesc
 

Offline hugbear

Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #1 : 31.Oct.2009, 03:48:04 p.m. »
1. Ce imi recomandati pentru scoaterea petelor de pe parbriz.
Incearca si cu alcool tehnic (izopropilic). Alcoolul sanitar lasa reziduuri!
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline anyd

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 732
  • Gen: Bărbat
Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #2 : 31.Oct.2009, 04:12:43 p.m. »
2. Ce solutie de parbriz imi recomandati sa folosesc, dar sa fie ceva care nu lasa pete. Nu ma intereseaza ca miroase a alcool, ca e scumpa, vreau doar sa nu mai lase pete.



Eu folosesc solutie obisnuita, nu este scumpa, de prin hypermarket, iarna la -20 grade si vara solutie care e si impotriva insectelor (cica...) ... :)
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #3 : 02.Nov.2009, 09:40:43 a.m. »
Si eu folosesc solutie obisnuita (ba uneori chiar si apa! :P) si nu pot spune ca am remarcat pana acum ceva pete :-/
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline Stefan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1025
  • Gen: Bărbat
  • FeeL the SnoW!
Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #4 : 02.Nov.2009, 09:48:44 a.m. »
solutia ce mai iefina .. daca e ieftina inseamna ca nu are multe chimicale in ea :)) apa + detergent.

am luat si eu JetXpert .. daca nu ma insel era la punga de plastic si albastra ... nu am avut probleme gen pete ... am renuntat la ea ca era prea scumpa.
..:::| Suzuki Ignis 1.5 | 4x4 | Gri metalizat |:::..
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #5 : 02.Nov.2009, 10:11:07 a.m. »
Eu pana acum am luat o solutie de la Petrom,ambalata intr-un bidon alb,de 1L parca (au si mai mari).
Petele alea pe capota am observat ca se fac de la orice,inclusiv apa distilata.. Nu inteleg nici eu de ce,dar am observat ca dupa ce speli masina,daca insisti acolo cu o carpa se curata.
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline Stefan

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1025
  • Gen: Bărbat
  • FeeL the SnoW!
Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #6 : 02.Nov.2009, 10:13:36 a.m. »
sau eventual cere o degresare la spalatorie!! mie mi-au scos niste pete de benzina de pe ea ..
..:::| Suzuki Ignis 1.5 | 4x4 | Gri metalizat |:::..
 

Offline Dokken

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 100
Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #7 : 02.Nov.2009, 10:32:39 a.m. »
Inainte si eu foloseam solutie de la Petrom si nu am observat pete cat timp am folosit-o, anume ca 1 an de zile. am renuntat la ea caci nu prea spala bine. Am cautat mai devreme pe net despre acea solutie "minune" Jetxpert si multa lume se plange de ea ca lasa pete, desi sunt si altii care spun ca este ok. Poate depinde si de vopsea, de culoarea ei, etc.

Acele pete de pe capota nu se pot lua, am fost si la o spalatorie, dar nimic. Poate sa incerc un polish.
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #8 : 02.Nov.2009, 10:33:04 a.m. »
Eu unul nu am bagat niciodata in seama chestiile astea,ori poate nu au fost evidente la mine.Le-am folosit pentru ce am avut nevoie si atat.
Go Terios!!!:)
 

Offline flotl

Re: Solutie spalare parbriz
« Răspuns #9 : 14.Nov.2009, 05:59:51 p.m. »
Geamul meu este plin de picatele de vopsea. Lucrez la un santier naval si daca bate vantul mai puternic in timp ce se vopseste in exterior, ajung pe masina picaturi mici de vopsea.
Cu ce le pot curata? Am incercat cu alcool tehnic, cu o solutie mai puternica de parbriz si nu am reusit. Am putut sa curat o portiune mica din parbriz cu un burete de sarma de bucatarie de la Amway, dar mi-e team sa fac peste tot asa pentru ca noaptea zgaraieturile ramase pot afecta vizibilitatea.
SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDiS / 129 CP / 4X4 / ECHIPARE PREMIUM EDITION (FULL)
Trecut de 130.000 km in februarie 2015.