Autor Subiect: Pompa vacuum  (Citit de 13402 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Valentin.Bartolomeu

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #50 : 20.Oct.2022, 06:41:36 a.m. »
Ieri am trecut pe la DAB Auto si am intrebat de problema mult discutata. Au fost amabili si mi-au explicat cum sta situatia. In primul rand asteapta sa le soseasca echipamentul pentru extractia valvei (am inteles ca difera de la model la model de masina). Mi-au deschis Fisa de intrare in service si a ramas sa ne auzim pentru o programare ferma la inceputul lunii noiembrie. Ca procedura de lucru se scoate valva se testeaza pe echipamentul lor iar apoi functie de rezultat se inlocuieste sau nu.
Ca mentiune in 3 ani si jumatate de cand am masina fenomenul a aparut de 2 ori. Adica pedala de frana s-a intarit la prima apasare. Nu am mai avut compensarea data de servo-frana. Nu am intrat in panica si am apasat pedala mai tare. Ultimul eveniment avand loc anul trecut prin august pe autostrada. De atunci totul a functionat normal. In concluzie ma astept ca la testare sa iasa ca valva functioneaza normal. Vom afla.
  • Suzuki Vitara 1.4 BoosterJet MT Spirit 2019
 
The following users thanked this post: NicNic, Hoinar, gxx

Offline ntire2000

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #51 : 20.Oct.2022, 09:24:23 a.m. »
in 3 ani si jumatate de cand am masina fenomenul a aparut de 2 ori. Adica pedala de frana s-a intarit la prima apasare. Nu am mai avut compensarea data de servo-frana.

A treia oara poate ca nu mai e cu noroc.

Nu am intrat in panica si am apasat pedala mai tare. Ultimul eveniment avand loc anul trecut prin august pe autostrada.

Asta deja tine de skills-urile fiecaruia.
Poate o doamna mai nevricoasa nu are atâta sânge în instalatie si nu stie cum sa reactioneze la 120km/h pe autostrada.

De atunci totul a functionat normal. In concluzie ma astept ca la testare sa iasa ca valva functioneaza normal. Vom afla.

Mie personal rezolvarea gasita de producator mi se pare o cacealma ordinara.
E suficient ca valva aia sa nu functioneze o singura data si sa iasa un accident (cu morti) din asta.
Pe mine nu ma ajuta cu nimic ca testarea pe echipamentul lor zice ca e ok.

PS: sa cugetam un pic la întrebarea urmatoare: cum poate afecta declaratia de conformitate a unui produs un posibil viciu de fabricatie?
« Ultima Modificare: 20.Oct.2022, 09:35:49 a.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #52 : 20.Oct.2022, 10:25:19 a.m. »
...Mie personal rezolvarea gasita de producator mi se pare o cacealma ordinara.
E suficient ca valva aia sa nu functioneze o singura data si sa iasa un accident (cu morti) din asta.
Pe mine nu ma ajuta cu nimic ca testarea pe echipamentul lor zice ca e ok.
PS: sa cugetam un pic la întrebarea urmatoare: cum poate afecta declaratia de conformitate a unui produs un posibil viciu de fabricatie?
  De  ce cacealma ordinara? Era mai bine daca nu stiai sau daca n-o verifica? Tendentios...
Nu stii ce echipament de test au, sau daca-l cunosti, explica. Pentru ca orice reper de sub capota azi poate fi perfect, dar maine se poate defecta, asta trebuie sa intelegem. Poate ca echipamentul de test verifica mai dur piesa decat o functionare normala si astfel se poate vedea daca valva e sau nu conforma.
  Eu cred ca un posibil viciu de fabricatie afecteaza declaratia de conformitate si nu invers, sau n-am inteles eu bine.
Cam asa vad eu lucrurile, poate n-am inteles corect, deci poti sa-mi mai detaliezi  :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: gabi males

Offline ntire2000

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #53 : 20.Oct.2022, 10:56:10 a.m. »
Ca sa fie bine, sa nu fie rau  :P , hai sa formulez altfel: cum poate afecta un posibil viciu de fabricatie declaratia de conformitate a unui produs?
(raspunsul ti l-ai dat singur, evident ca afecteaza)

Iar despre testarea unor componente ale sistemelor de siguranta ale unui autovehicul care au posibile vicii de fabricatie nu pot zic decât ca este o cacealma.
Acele componente pur si simplu ar trebui înlocuite asa cum s-a întâmplat cu airbagurile produse de Takata, pe alea n-a stat nimeni sa le verifice (e drept, acolo s-a terminat extrem de prost, Takata e deja istorie).

Sunt curios, în industria aviatica tot asa se procedeaza? Asteptam sa vedem daca mai cade câte unul?

PS: ca tot punem întrebari: mai putem considera ca o masina este de 5 stele NCAP cu posibile probleme la sistemul de frânare?  >:)

LE: am tangenta destul de mare cu departamentul de QA al firmei în care lucrez; oamenii aia cam asa gândesc si pun întrebari de genul; unora poate li se pot parea aberante aceste întrebari dar cine a trecut prin audit-uri de calitate cunoaste aspectele astea.
« Ultima Modificare: 20.Oct.2022, 11:06:43 a.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: GoneFishing

Offline enicky

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #54 : 20.Oct.2022, 12:32:08 p.m. »
  Ok, acum ai formulat normal, am intele bine.
Eu zic ca daca schimba piesa, cel putin sa nu fie din stocul vechi, care ar putea fi la fel ca cea de pe masina.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Myhay

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #55 : 20.Oct.2022, 01:58:09 p.m. »
Am fost azi la Radacini Militari. S-a schimbat piesa cu pricina fara comentarii. Era pe stoc. Consta din acea mica conducta si o garnitura. Conducta se monteaza pe alt corp care vine pe blocul motor iar garnitura in acel corp la imbinarea cu blocul motor. Cred ca aia e pompa nu stiu nu pare a pompa. Nu stie nimeni daca este tot din lotul vechi care este si pe masina sau remediata din cel nou. La sfarsit s a facut si standul de frana. Acum sa zic ca este o idee mai sensibila pedala de frana , te pune o idee in cap daca apesi mai cu zvac. S a testat piesa noua inainte de montaj si face vid il tine. Cea veche de pe masina nu a fost testata. Nici eu nu mi am dat seama sa le zic dar avand in vedere ca o schimbau nu mi a mai pasat.

Asa arata piesele noi. Nu imi dau seama cand sunt fabricate dar barem sunt Made in Japan. Cutia este de la conducta. Ultimele doua poze : acolo este piesa , corpul pe care vin conducta si garnitura amplasata in dreapta motorului sub carcasa filtru aer. Este unsa cu ulei motor.






  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 
The following users thanked this post: ntire2000, croco, GoneFishing, gxx

Offline Myhay

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #56 : 20.Oct.2022, 02:02:30 p.m. »
Astea sunt ultimele doua poze ca nu m a lasat sa le urc imi da tampenia de eroare cu picatul securitatii sa contactez un administrator.

https://postimg.cc/gallery/2Sxw77Z
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline Zota Sergiu

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #57 : 20.Oct.2022, 02:04:32 p.m. »
Salutare tuturor din nou. Asa cum am spus am fost la reprezentanta cu problema pe care am avut o cu turbina. Sa incep cu inceputul:
M am dus cu o problema la tija actuatorului de la turbina, in urma sesizarii probleme domnii de la Suzuki Dolly Iasi au incercat sa ma duca de nas ca asa trebuie ca nu schimba pe garantie nimic din cauza unui sunet turbina fiind functionala.( sunt cu masina pe garantia extinsa suzuki vitara 1.0 2019 ).
Dupa discutii m au programat sa imi faca niste "carpeli". Pana sa ajung in ziua programarii am sunat la Bucuresti si am sesizat suzuki romania aceasta problema si pe langa astea am facut problema publica si pe facebook pe grupul suzuki unde domnii au vazut ca toti m au indrumat spre ANPC. De asemenea eram pregatit si am vorbit cu un comisar ANPC sa incepem demersurile daca nu doresc sa schimbe pe garantie fiind asigurat de catre Comisarul ANPC ca le vor opri activotatea pana nu rezolva problema.

M am prezentat in ziua programarii moment in care imediat au trimis cerere de aprobare a inlocuirei turbinei bineinteles cu alte discutii dar pana la urma a fost acceptata si astazi dimineata m am prezentat sa inlocuiesc turbina.

Mentionez ca am specificat si de supapa de la pompa vacum care automat au si inlocuit piesa asa cum s a precizat in acea campanie de chemare in service.

ATASES POZE CU DEVIZUL DE LA TURBINA SI DE LA POMPA VACUM.

POMPA TREBUIE INLOCUITA OBLIGATORIU NU DOAR VERIFICATA!!!

PS: Sincer multumesc lui Dumnezeu ca s a rezolvat. Se pare ca pot da dovada de profesionalism pana la urma. Trebuie doar sa isi doreasca.
« Ultima Modificare: 20.Oct.2022, 02:31:32 p.m. de Sergiu.P »
  • Suzuki Vitara Facelift 2019
 
The following users thanked this post: ntire2000, Dogy, GoneFishing, gxx

Offline ntire2000

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #58 : 20.Oct.2022, 02:15:13 p.m. »
Pâna la urma ne-om face si noi normali, mai exista un dram de speranta.
Normali de tot o sa fie când nu o sa mai trebuiasca sa mergem cu amenintari pentru respectarea unor drepturi stipulate în contractul de garantie.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ASZ

Re: Pompa vacuum
« Răspuns #59 : 03.Nov.2022, 02:06:54 p.m. »
Am verificat pe site si masina mea nu apare la rechemare .. insa am constatat si eu de cateva ori problema raportata la franare. (am apasat mai hotarat pe frana si si-a facut treaba)
Ce parere aveti, cum sa procedez ?