Autor Subiect: efort la pedala de acceleratie  (Citit de 3781 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: efort la pedala de acceleratie
« Răspuns #10 : 05.Oct.2009, 10:27:31 a.m. »
Sa inteleg ca mai exista cineva care il pote intrece pe Cristyyy!!!! :D
Go Terios!!!:)
 

Offline Trixi

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 376
Re: efort la pedala de acceleratie
« Răspuns #11 : 05.Oct.2009, 11:56:39 a.m. »
...serios va zic,ca nu cred ca este o chestie cu care ar trebui sa ma laud.am 33 de ani,am suferit un accident dupa care am ramas cu un brat aproape lipsa si nu sunt in stare sa ma calmez.cind o simt pe suzie,ma iau toti dracii de pe pamint..desi pe bune ca as vrea tare mult sa fiu capabila sa fac ceea ce face despada.stiu bine ca are dreptate si incerc din rasputeri sa aplic cele zise de el...cam 10 min,apoi m-am enervat si gata...

btw,nu stiam de tine cristy ca ai si tu salbiciunea asta! :)
 

Offline despada

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
Re: efort la pedala de acceleratie
« Răspuns #12 : 05.Oct.2009, 12:35:18 p.m. »
Salutare tuturor ,

Ma simt bine aici .
Credeam ca , "nu e cool" sa te intereseze costul deplasarii si sa fi atent la asta , si de aceea am avut ceva retineri in privinta forumului .

Delerul de unde am lua masina , avea 8,5l/100km avg si se deplasa cam 50-50 oras- ext .
La vremea respectiva mi s-a parut mult . Aveam o dacie break cu care eram in stare sa scot acelasi consum , insa cu ceva ajutor de la drum si un ralanti pe care il reglasem destul de jos .
Cand am trecut de la pedala "mecanica" de la dacie , la cea de acc. cu senzor sa vezi distractie , apasam si nu simteam nimic , se ducea pedala de la suzuki la fund imediat .
Mi-a luat mult timp sa rezolv cat de cat aspectul acesta .

In oras , a -3-a mi se pare in plus , fiindca din a 2-a turata bine sari la 60km/h ceea ce tine bine de intrarea in a-4-a cu succes , totusi tinand cont ca e ok un reflex corect al mainii sa se formeze , nu  ezit sa trec prin a 3-a .

Incerc sa nu ma repet , ci sa sintetizez , cand drumul si situatia ma ajuta , o aduc turat in 1-2 min la viteza care ma intereseaza si apoi o las sa "curga" dandu-i talpa atat cat sa prelungesc cat mai mult deplasarea economica si fara sa ii incurc pe ceilalti in trafic . Cand da sa se lase sub 80 (ex in exterior), trec in a-4-a si ii dau iarasi "avant"

In carte ii da 4.9 la extern ,  ceea ce e ok sa atraga cumparatorul insa nu ni s-a spus daca consumul respectiv e scos de un pilot uman sau de un pc care simte tot de pe motor si ia exact atitudinea potrivita in fiecare situatie , cu minimum de pierdere ..din pricina vitezei de reactie .
Eu zic ca se poate , dar tr sa te uiti numai la consumul instantaneu ca sa iti ajustezi atitudinea de condus , si  nu e ok fiindca atentia tr sa fie in trafic .

O zi faina tuturor !
 

Offline miocrl

Re: efort la pedala de acceleratie
« Răspuns #13 : 05.Oct.2009, 01:10:50 p.m. »
"ii da 4.9 la extern"

eu la SX4 am reusit un 5.2 drum SB - TM

deci se poate :)

Offline rgb

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 113
  • Gen: Bărbat
  • Swift 2007 1.3 GLX - B 68 ZOC
Re: efort la pedala de acceleratie
« Răspuns #14 : 05.Oct.2009, 02:44:29 p.m. »
offtopic

5% consum mediu afisat pe bord ,Bucuresti - Arad si retur pe cand masina avea ~20.000 Km.
viteza aproximativ constanta 110-120 km/h , singur in masina , un rucsac cu haine , greutatea mea fiind la vremea aia de vreo 95Kg :)

Make it idiot-proof, and someone will make a better idiot
 

Offline Andrei Suzuki

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2982
  • Thanked: 7 times
  • Gen: Bărbat
  • Respect a man's car and the man respects you!
Re: efort la pedala de acceleratie
« Răspuns #15 : 06.Oct.2009, 09:32:11 a.m. »
Bine ai venit Despada!
Va rog sa ramanem la subiect.Despre consumuri pe alt topic.
2018 Suzuki Vitara S
2007 VW Passat 2.0TFSI
 

Offline despada

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
Re: efort la pedala de acceleratie
« Răspuns #16 : 30.Oct.2009, 08:26:48 p.m. »
Salutare .

Pedala de acceleratie are din fabricatie o zona de montaj a unui surub pe ea pentru atasarea unui arc suplimentar pentru cresterea efortului la pedala .
Tot din turnare pe pedala pe partea vizibila dinspre usa soferului , exista si un "umar" ce foloseste la sprijinirea unuia dintre flancurile hexagonului surubului ce se introduce , pentru a anula rotatia surubului dupa strangere .

Sub consola centrala exista si o zona pe una dintre chestiile de plastic de pe dedesubt , de care se ataseaza capul opus al arcului de tensionare a pedalei de acc .


Eu am montat un astfel de sistem , insa nu consider ca un arc rezolva problema . Arcul elimina " acordul fin" si genereaza multe oscilatii ce se simt pe CB cu +/- 1l  fara rost .
Din cate am vazut eu , pedala are un delay la intoarcere , ceea ce e ok fiindca uniformizeaza variatiile de pe injectie , insa daca un arc spre exemplu trage imediat pedala inapoi se pierde delay-ul de pe injectie si cand o treci in treapta dorita , constati ca efectul de gaz taiat la motor brusc nu ajuta cu nimic .
 


Offline despada

  • Sr. Member
  • ****
  • Mesaje postate: 257
  • Gen: Bărbat
Re: efort la pedala de acceleratie
« Răspuns #18 : 19.Ian.2010, 10:47:10 a.m. »
Salut ,

Incerc sa uit de orice "mofturi" justificate sau nejustificate am legate de Swift .
Nu mai bag nici un e in ea (in mod intentionat :D)