Autor Subiect: bare transversale SUZUKI  (Citit de 217 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Raducu

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti
bare transversale SUZUKI
« : 23.Iun.2021, 12:37:14 p.m. »
Salut,

De curand sunt posesorul unui Suzuki S-Cross Hibrid si doresc sa pun pe plafon o cutie de voiaj pe care o am deja de la vechea masina.
Mentionez ca barele la cealalta masina erau cu prindere in punct fix, deci nu se potrivesc deloc.
Am gasit bare originale Suzuki, dar cand le-am probat am constatat ca nu se prind corespunzator de barele longitudinale ale masinii (la strangerea acestora, talpa de cauciuc se inalta si indeparteaza clemele care fac prinderea propriuzisa de buzele de pe barile masinii si in momentul care ele sunt stranse clemele sunt pe marginea barilor si au tendinta sa iasa).
Cine are astfel de bare stie ca exista o chichita sau e o problema generala cu sistemul de prindere la acest model de bare.
Probabil ca o sa m-a sfatuiti sa iau eventual alt ceva, dar nu doresc sa iau aftermarket, iar cele Thule imi depasesc bugetul momentan.  ;)
  • sx4 S-Cross

Offline 48VPassion2020

Re: bare transversale SUZUKI
« Răspuns #1 : 24.Iun.2021, 11:00:45 a.m. »
https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=10919.10
uite un topic inrudit. Aici am intrebat colegii cum monteaza/demonteaza cutia portbagaului ( cu/fara bare transversale). ca sa vad cum e mai repede, eu am facut de cateva ori operatiunile de montare si demontare, in ambele variante, fara a intalni problema semnalizata de tine. Parerea mea e ca au o problema barele tale...ca sfat: apeleaza la un service. Daca aia spun ca e ok, fii atent la cum se monteaza.
  • Suzuki 1,4 Passion All Grip 4x4 HYBRID benzina

The following users thanked this post: gabineg

Offline friedrr

Re: bare transversale SUZUKI
« Răspuns #2 : 24.Iun.2021, 06:18:06 p.m. »
Cauciucul are in ghidaj in corpul suportilor. Am patit si eu acelasi lucru si apoi am observant ca nu am montat bine.
  • Vitara Luxus 1.6 allgrip benzina