Autor Subiect: Suzuki GV 1.9 ddis consum ulei  (Citit de 659 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline puiut

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
  • Gen: Bărbat
    • bucuresti
Suzuki GV 1.9 ddis consum ulei
« : 13.Dec.2020, 02:55:34 p.m. »
Dupa ce am cumparat masina intre Bucuresti si Craiova a cedat turbo. Dupa reconditionare turbo nu am observat sa piarda/consume ulei. Acum 2 sapatamani am observat ca a scazut nivelul la ulei. Am pus ce ulei mai aveam. Acum 4 zile am mai pus 1 l de ulei dupa care am facut un drum la Bucuresti (700-750km in total) si deja am pus 1 litru de ulei. Reconditionarea turbinei a fost facuta in septembrie si am facut cam 2000-2500 km.
Nu pot spune ca scoate fum masina. Am observat ceva ulei pe sasiu sub carcasa de la filtrul de aer, pana spre partea din fata spre far . In rest nu am observat pierderi de ulei pe langa motor sau sub masina.
Fostul propietar a schimbat joja de ulei si nu stia sigur care sunt nivelurile pe joja standard. Joja de acum este in poza. Nivelul a fost intre semne.
Un sfat o parere?
Multumesc.
  • gv 2006 1.9 ddis

Offline puiut

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 42
  • Gen: Bărbat
    • bucuresti
Re: Suzuki GV 1.9 ddis consum ulei
« Răspuns #1 : 15.Dec.2020, 08:00:40 p.m. »
Conform manual se pare ca ar fi normal acest consum.
Acum nu stiu daca sa imi fac griji sau nu?
  • gv 2006 1.9 ddis

Offline kellogs

Re: Suzuki GV 1.9 ddis consum ulei
« Răspuns #2 : 15.Dec.2020, 08:35:55 p.m. »
Nu imi vine sa cred ce citesc in pagina aceea...

Citat
Depending on the market, engine options included a 1.6L inline four (125 hp), 2.0L inline four (156 hp), 2.7L V6 (185 hp) and a 1.9L Renault-sourced diesel engine (127 hp).

M'am mai linistit, nu e vorba de 1.9 multijet dela Fiat.
Cat despre problema ta, se pare ca inghite mai mult ulei decat maximul admis, iar daca mai vezi si pete pe langa motor... eu as merge sa o verific.
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com