Autor Subiect: Cât de grav?  (Citit de 1923 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Symkain

Cât de grav?
« : 20.Nov.2020, 02:44:16 p.m. »
Salutare! Am atins ceva sub mașină și nu știu ce e. E vorba de un element din plastic din ce văd, dar nu știu exact ce protejează sau dacă protejează ceva. Poate să-mi spună cineva?
  • Vitara 1.6 benzina Allgrip Passion MT
 

Offline ntire2000

Re: Cât de grav?
« Răspuns #1 : 20.Nov.2020, 02:54:55 p.m. »
Ce se vede acolo e ceva ulei?
Ca daca e ulei pare cam naspa....
Banuiesc ca ai vrut sa muti din loc bordura care se vede în coltul din dreapta jos....
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Symkain

Re: Cât de grav?
« Răspuns #2 : 20.Nov.2020, 03:10:16 p.m. »
A plouat afară. Cred că e apă aceea pentru că nu curge nimic și nici pată nu am lăsat. Ăsta e inculpatul (pe lângă subsemnat)
  • Vitara 1.6 benzina Allgrip Passion MT
 

Offline Symkain

Re: Cât de grav?
« Răspuns #3 : 20.Nov.2020, 03:12:31 p.m. »
După cum se vede mai are un element asemănător pe partea cealaltă a mașinii. Locația e oarecum direct sub scaunul șoferului
  • Vitara 1.6 benzina Allgrip Passion MT
 

Offline Catalln

Re: Cât de grav?
« Răspuns #4 : 20.Nov.2020, 03:47:44 p.m. »
După părerea mea e doar protecția podelei (plasticul ce se vede) afectata.
Pentru ca să fii liniștit se poate da jos și verifica ce și cum.
Protecția fie o înlocuiești (nou sau SH) fie o recondiționezi pe actuala.
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1549
  • Thanked: 234 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Cât de grav?
« Răspuns #5 : 20.Nov.2020, 04:38:25 p.m. »
Mergi si suie mașina pe un elevator sa vezi ce aceste acolo de la poze pina la realitate este cale lungă.
De montează plasticul și vezi pe real
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Offline Symkain

Re: Cât de grav?
« Răspuns #6 : 20.Nov.2020, 06:20:14 p.m. »
Mulțam. Credeam că știe careva ce sunt alea. De pus pe rampă aveam de gând oricum s-o pun. Revin cu detalii după ce trag o privire mai aproape.  :-?
  • Vitara 1.6 benzina Allgrip Passion MT
 

Offline enicky

Re: Cât de grav?
« Răspuns #7 : 21.Nov.2020, 04:44:00 p.m. »
   Vad ca ai Vitara generatie cu a mea, deci acolo la podea sunt niste protectii de plastic late, de-o parte si de alta a cardanului+esapamentul si mai mult ca sigur ai rupt pe cea din stanga. Nu cred ca ai afectat altceva si asa cum mentiona si @Catalln se poate inlocui.
   Dar important este ca, avand in vedere vechimea masinii, sa nu te mai bazezi pe cei 185mm garda la sol, mai ales daca ai si ceva incarcatura.
  Vezi aici podeaua masinii :  https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=6600.10
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Symkain

Re: Cât de grav?
« Răspuns #8 : 21.Nov.2020, 09:02:51 p.m. »
   
  Vezi aici podeaua masinii :  https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=6600.10

Mersi de informatie. Am intrat acolo si am vazut niste imagini de sub masina la pagina dinainte, dar nimic de capacul acela de plastic.

"E si cazul sa-ti placa, la 1600 de lei cat m-au costat cele 4 "capace"....!"  <- despre comentariul asta e vorba?
  • Vitara 1.6 benzina Allgrip Passion MT
 

Offline enicky

Re: Cât de grav?
« Răspuns #9 : 21.Nov.2020, 09:48:39 p.m. »
 :), in foto "scuturi"(aIIa) se vede podeaua masinii, pe mijloc fiind toba si cardanul, iar pe laterale 2 protectii de plastic(stanga-dreapta). Unul din alea ai rupt tu.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip