Autor Subiect: Cod de securitate radio și multimedia  (Citit de 4061 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nicuburicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Gen: Bărbat
    • Constanta
Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #10 : 11.Mar.2019, 03:39:45 p.m. »
Intentionez sa-mi iau un dispozitiv de diagnoza si sa fac cateva printuri la parametrii motorului si altor componente acum in stare noua ca sa am cu ce compara pe viitor in cazul nedorit al vre-unei erori de senzor. Am cumparat pentru masina cealalta un astfel de dispozitiv la un moment dat si m-a ajutat foarte mult pe parcursul celor 15 ani de cand detin masina dar am simtit intotdeauna nevoia de a compara parametrii la un moment dat cu cei dati de motorul in stare noua.
Codul de securitate este necesar pentru a schimba setari la masina care se fac de obicei la service, cum ar fi suprimarea atentionarii pentru centura ( nu vreau sa fac asta, am dat doar un exemplu )
  • Vitara AllGrip Boosterjet 1.4 Passion 6MT
 

Offline enicky

Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #11 : 11.Mar.2019, 05:00:24 p.m. »
   Cod pt. radio am avut si la Opel si la Ford, dar probabil ca acum nu se mai folosesc(nici atunci nu prea le-am inteles utilitatea). Cat despre cod de acces la CB, interesul lor e sa mergem in service Suzuki, deci n-o sa-l vedem....😁
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline TVS

Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #12 : 11.Mar.2019, 09:06:22 p.m. »
Dar e bine de știut ca poți sa-i pui tu oricând un cod pin din 4 cifre accesând meniul setări . Eu asa am facut.
  • vitara-spirit 1,6 VVT , 4x4, manual, white pearl, 2015
 

Offline nicuburicu

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 13
  • Gen: Bărbat
    • Constanta
Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #13 : 11.Mar.2019, 10:05:44 p.m. »
   Cat despre cod de acces la CB, interesul lor e sa mergem in service Suzuki, deci n-o sa-l vedem....😁

Exact pentru asta intrebam de cod  :) Cand Opelul meu era nou aveam codul dar interfata se gasea numai la service iar pentru orice setare trebuia sa platesti. Dupa cativa ani am putut cumpara o clona de interfata chinezeasca si mi-am rezolvat o multime de probleme cu ea. Acum sunt o multime de interfete de diagnoza pe piata dar sunt limitate daca nu stii codul. Timpul le rezolva pe toate   ;) , se va gasi pana la urma o rezolvare si la problema asta  :D
  • Vitara AllGrip Boosterjet 1.4 Passion 6MT
 

Offline aleksanders

Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #14 : 02.Dec.2021, 05:01:53 p.m. »
Salutare, de ceva vreme nu am mai postat pe aici si acuma revin cu o problema. A cedat bateria dupa aproape 7 ani, am pus o baterie noua si medianav-ul mi-a cerut un cod pin din 4 cifre, stiind ca nu am setat vreodata un cod am zis sa incerc niste variante posibile...0000, 1234.... pana am epuizat orice varianta si mi-a aparut mesajul de a contacta dealerul.... dealerul da din umeri si zice ca trebuie sa vorbeasca cu suzuki romania. Pe net am gasit cum pot sa activez sa imi ceara un master security PIN din 12 cifre si intrebarea este daca stie cineva cum pot afla acest pin sau daca are cine cum sa il genereze?!
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline ntire2000

Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #15 : 02.Dec.2021, 10:51:31 p.m. »
Medianav-ul a venit din fabrica cu un cod din 4 cifre imprimat pe un sticker care trebuia sa-l gasesti alaturi de restul documentatiei.
Cel mai probabil dealer-ului i s-a rupt de aspectele astea la momentul vânzarii si l-a uitat aruncat pe undeva.

Iar faptul ca acuma da din umeri când le-ai cerut ajutorul e înca o dovada a miserupismului.

PS: ceva de genul trebuia sa primesti

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Lerua07

Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #16 : 02.Dec.2021, 11:49:24 p.m. »
Nici eu nu am primit asa ceva. Nu cred ca se aplica la Suzuki ce arati tu de la Ford. La nimeni dintre cei care au schimbat bateria pana acum nu am auzit sa li se ceara apoi un cod de activare.
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline ntire2000

Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #17 : 03.Dec.2021, 12:29:39 a.m. »
La vechiul Ignis am primit, acuma nu pot spune cu certitudine daca la modelele noi mai exista.
Dar faptul ca îi cere acel cod e totusi o dovada ca da.
Doar daca colegul nu cumva e al doilea proprietar, iar primul s-a apucat sa "protejeze" unitatea media.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #18 : 03.Dec.2021, 10:15:52 a.m. »
PS: ceva de genul trebuia sa primesti
  Pune-l pe cel de la Suzuki, daca ai cunostinta de existenta lui, de ce il pui pe cel de la Ford?!!!!

Culmea e ca la Ford am patit si eu asta cu codul, pe care nu-l aveam, dar l-am primit de la dealer.

Colegul este primul propietar din cate stiu.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Cod de securitate radio și multimedia
« Răspuns #19 : 03.Dec.2021, 10:18:42 a.m. »
Numai am ce pune ca am vândut masina, am pus o "imagine cu caracter demonstrativ"  :P
Masina am dat-o inclusiv cu codul respectiv, ca omul m-a sunat sa ma întrebe dupa un an si ceva când a schimbat bateria.
I-am explicat ca o gaseste in buzunarul manualului de utilizare din bord.
Exact cum l-am primit si eu.

LE: uite colegu', cum arata un sticker de suzuki  :D

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού