Autor Subiect: Dileme la alegerea New Vitara - 4x4/4x2, benzina/diesel, manuala/automata...  (Citit de 76994 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

   Nu este nevoie sa-ti cer scuze, eu imi cer scuze, daca am deranjat, dar am vazut multe discutii unde se detaliau amanunte irelevante, care au "culminat" cu "vanzarea" viitoarei masini  :):pardon:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline rdc

Încerc să explic încă o dată. Dilema era ce e mai ok în condițiile pe care le-am și enumerat, 1,6 sau S. Principiul de a nu ține o mașină mai mult de perioada garanției era deja o altă discuție. Plecată de la răspunsul pertinent al colegului de mai sus care spunea că e ok S dacă vrei să o ții 4-5 ani.
raman la parerea mea, si am spus-o de mai multe ori: cu "cap" iei passion 1.6
e best buy la ~16k. fie 2wd AT fie MT allgrip
indiferent de cat de beton e 1.4-le (si e!), in zona de 20k sunt optiuni mai tentante de la alti producatori
 

Offline Sclaud

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 23
Exact.  Și la mine va fi fix la fel prin decembrie : depinde de buget,  dacă va fi în jur de 20k va fi kia sportage 1.6 gdi style.  Dacă va fi 17k va fi vitara 1.6 Mt 4x4 passion.  E simplu. 3000 euro diferența e mult în cazul meu
 

Offline bogdanzarnescu

1,6 gdi style la 20.000 e 4x2 manual, la acelasi pret e vitara S 4x4 automat. La kia e 25.800 4x4 automat.
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline cmd77

Vitara e best buy până la16-17k. Peste, nu mai e.  :-)
  • suz
Vitara Passion 2WD benzina Galactic Gray
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline jupanul1

Vitara e best buy până la16-17k. Peste, nu mai e.  :-)

Ne poți da și niște argumente sau măcar ceva alternative în zona de preț 20-21k? Dar să fie comparabile, adică aproximativ aceeași putere și aceeași transmisie. Mulțumesc!
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline cmd77

Cred ca cea mai mare problema sunt finisajele - de la o mașină de 20k ai așteptări mai mari în ceea ce privește finisajele : nu aștepți tot felul de greieri,  nu mult plastic ieftin, nu probleme cu vopseaua și rugina și alte chestii expuse pe forum. Dacă vrei citi, vei vedea ca cei care au dat mult pe mașină sunt cam dezamăgiți. Ia întreabă l pe aleksanders. Pe la 17k te poți uita și la cx3. Peste 20k putem merge la clasa superioara Qashqai, Tucson, Sportage,  poate Kadjar. Mai trebuie un plus și un talentat negociator
  • suz
Vitara Passion 2WD benzina Galactic Gray
 

Offline wolfin

4x4 la marja de pret a passion-ului....only guster.

si sa ma ierte d-zeu ca nu au nici o legatura...poate doar plasticele si usor motorizarile....

  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline jupanul1

Cred că e o neînțelegere la mijloc. Discutăm de o versiune 4x4, transmisie AT, motor benzină turbo - undeva la 20k. Ce Tucson/Sportage/Kadjar/QQ ai putea lua în banii ăștia?
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline bogdanzarnescu

Tucson - 35.000
Sportage - 25.800
Qashqai - 30.000
Kadjar - nu stiu
Jeep Renegade - 27.000
Fiat 500X - de la 19.000eur (deci va sari)

Discutam despre motorizare aproximativ la fel, 4x4, automat
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308