Autor Subiect: Dileme la alegerea New Vitara - 4x4/4x2, benzina/diesel, manuala/automata...  (Citit de 77065 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline bogdanzarnescu

20.300 vitara, deci 400 mai puțin
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline zongor

De unde reiese asta?
A citit partea cu "Lock" dezactivat automat la viteze peste 65 km/h.
 

Offline zongor

Diferenta de pret dintre ele nu este mare. Diferenta de consum ma punea pe ganduri. Colegii de servici care au vitara, 1,6 4x4 manual, au mixt 6,2. In conditiile in care Timisoara e toata un santier, nu avem centura si se circula bara la bara. Citisem pe aici ca la S se duce in 9 sau 10 in conditiile astea si de aici dilema daca Spirit sau S. Desi e clar ca vreau S-ul, categoric cutie automata

Am avut si eu dilema asta si am optat pentru Spirit. Din puctul meu de vedere determinant este cat vrei sa tii masina si cat esti dispus sa cheltuiesti cu ea, luand in consideratie faptul ca motorul turbo va consuma mai mult iar reviziile vor fi mai scumpe.
4-5 ani? Go for S.
Mai mult? - Spirit
 

Offline bogdanzarnescu

Foarte bun răspuns. Dacă lucrurile merg in același ritm, sper ca după 5 ani să o dau și să iau una nouă. Sper
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline enicky

....... Dacă lucrurile merg in același ritm, sper ca după 5 ani să o dau și să iau una nouă. Sper
             Deci, iata, te-ai documentat bine despre Vitara, ai cumparat-o, o vei tine 5 ani, deja vinzi ce nici n-ai cumparat,  si ei una noua ! Suntem deja in anul 2021, nu? Dar poate a aparut New Grand Vitara intre timp, cine stie ! =))
       #:-S
« Ultima Modificare: 15.Sep.2016, 10:03:06 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline bogdanzarnescu

E vorba de principiu. Să iei o mașină nouă, sa nu o ții mai mult de 5 ani și să iei alta nouă atunci.  Am spus ceva greșit?
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline jupanul1

E vorba de principiu. Să iei o mașină nouă, sa nu o ții mai mult de 5 ani și să iei alta nouă atunci.  Am spus ceva greșit?

Cel puțin momentan subscriu la "principiu". După 5 ani devine cam scumpă întreținerea și la Suzuki mai expiră și garanția...
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline Lerua07

Acest "principiu".... Mai depinde si de cati km faci in 5 ani !  :-?
  • Vitara 2015, spirit 1.6 benzina, allgrip, TM, alba,
Multumeste-te cu putin, pentru ca putinul nu-ti va lipsi niciodata !
 

Offline enicky

Și totuși, dilema persistă, Spirit 4wd automat sau S 4wd automat? Cu cât studiez mai mult, cu atât sunt mai în ceață.. ... de aia dilema persistă
            .......S-o mai iei sau sa n-o mai iei !!! Daca esti si hotarat si "pregatit" te duci si dai comanda. Noi nu stim exact ce-ti trebuie, deci parerile noastre sunt subiective.
   E ok principiul enuntat de tine, dar eu sunt omul "concretului", nu fac planuri pt. "cioara dupa gard". Si eu am tinut masinile 4-5 ani, doar Vectra am tinut-o 7 si daca ar fi avut a.c. cred ca si acum mergeam cu ea. Masinuta aia afara de consumabile n-a cerut nimic.
    Dar din spusele tale mi se pare a fi tare nehotarat.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline bogdanzarnescu

De aceea am întrebat pe acest forum. Îmi cer mii de scuze dacă am greșit cu ceva, promit să nu mai întreb nimic. Încerc să explic încă o dată. Dilema era ce e mai ok în condițiile pe care le-am și enumerat, 1,6 sau S. Principiul de a nu ține o mașină mai mult de perioada garanției era deja o altă discuție. Plecată de la răspunsul pertinent al colegului de mai sus care spunea că e ok S dacă vrei să o ții 4-5 ani. Fac un desen? Că sarcasmul și ironia gratuită nu reușesc să ți le înțeleg.
Din fericire au fost și câțiva oameni drăguți care mi-au explicat frumos ce și cum din prisma experienței lor ca proprietari.
 Atitudinea asta nu ajută deloc
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308