Autor Subiect: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane  (Citit de 13786 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ntire2000

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #20 : 21.Ian.2022, 08:17:30 p.m. »
Nu-i vorba de mine sau de tine, care suntem supraviețuitori veterani  de la Predeal și de la Targu-Jiu. E vorba de ce urmează.

Ce sa urmeze? O tara a carei datorie publica e imensa nu poate fi decât o colonie ai carei sclavi vor presta pentru plata bairamului din ultimii ani.



Cifrele din tabel reprezinta miliarde de lei (alea portocalii de lânga sunt procentele din PIB).
Din aia noi.

Am un singur copil si-l cresc în asa fel încât sa poata sa traiasca oriunde unde exista un dram de civilizatie, respect si educatie (pe bune), numai aici nu.
Ajunge ca mine (o sa aiba de toate dar o sa fie batjocura unor derbedei - orice s-ar întelege prin asta) si nu vreau sa-i distrug viitorul.

La tine n-o sa ajungă rușii,  dar patronul tău s-ar putea sa-i plateasca taxe lui Orban iar tu o sa fii minoritar și o sa-ti zică mecanicii de la Debrecen "nem tudom" când o sa te duci la revizie. Iar eu o sa învăț limba turcă.

Dupa plecarea imperiului austro-ungar, în Transilvania a ramas o infrastructura pe care poporul asta lenes si hot nu era în stare sa-l faca în sute de ani, ca dovada faptul ca în ultimii 30 s-au construit niste cm de autostrada/cap de locuitor.
Da, o sa ziceti ca aia au fost rai si au pus biciul pe iobagi ca sa munceasca.
Pai altfel nu se poate, ca dovada ca si Ceausescu a facut în 25 de ani mai mult decât în "democratie". Noi nu reusim sa izolam termic blocurile si sa le zugravim, ce sa mai vorbim de consolidari anticutrenur....

De sudul ocupat pe timpuri de turci nu zic nimic, mai bine ma abtin.
Fara sa supar pe nimeni, eu unul vad clar o diferenta de mentalitate si "obiceiuri" dupa ce trec de valea Prahovei.

PS: cândva prin 2013 când eram plecat la o revizie a Ignisului, la întoarcere am prins o vreme oribila. A trebui sa opresc de 3 ori ca sa completez lichidul pentru parbriz.
Fiind cu capota ridicata ca sa completez lichidul, vad ca pune unul frâna si da în marsarier catre mine.
Coboara un ungur la vreo 120 de kile si mi-am zis asta e, am belit-o - asta îmi ia gâtul ca i-am furat Transilvania...
Ala începe sa dea din mâini si sa ma întrebe daca ma poate ajuta cu ceva, daca am vreo avarie la masina. Când a vazut bidonul cu apa a zâmbit, a facut un semn de ok si mi-a urat drum bun.

Acuma o alta întâmplare de data asta de la noi.
Un foarte bun amic ramâne în pana prostului undeva la 30 de km de Bistrita, pe o portiune de vreo 5 km între localitati (s-a constatat ulterior ca avea o avarie si acul de carburant din bord ramasese "mut").
Suna ala disperat pe la 10 seara ca sta deja de o ora si nu opreste nimeni sa-i dea un litru de motorina sau sa-l tracteze 5 km pâna la un peco.
Ce sa fac, m-am urcat în masina si i-am dus un bidon de 5 l, ca omul la nevoie se cunoaste.

Stiu ca am fost offtopic, dar din pacate cam 3 sferturi din tara asta este offtopic atunci când e sa se ajute între ei.

« Ultima Modificare: 21.Ian.2022, 08:36:52 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: sfichiu, teutzue, Flint Beastmood

Offline enicky

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #21 : 22.Ian.2022, 03:53:21 p.m. »
Primul lucru cand iti intra morcovul si risti sa pierzi tot ce ai (viata, familie, proprietate, identitate, respect, etc.) este:
a)sa te opui agresorului (adica sa lupti cum poti mai bine) in structurile statului si ale aliantei din care faci parte
b)sa nu te opui si sa rezisti (partizan sau oportunist)
c) sa speli putina si sa te intorci (sau nu) cand se schimba vremea.
   Dupa parerea mea s-a facut o mare greseala(nu singura) ca s-a desfiintat stagiul militar.
Adoptarea lui intr-o forma noua, moderna, redusa la 3-6luni ar fi fost sanatoasa pentru toti barbatii, dar si pentru stat. De fapt, pentru ceea ce trebuie sa invete un soldat, 6 luni sunt suficiente. Evident, asta presupune costuri pentru stat, iar cand tu ai vandut/dat totul, n-ai de unde sa ai venituri.
   In Ro nu se poate pune problema de mobilizare generala de exemplu, pentru ca noi nu avem in fiecare barbat un soldat, la noi un barbat+arma=pericol, adica inainte de a apara el se poate sinucide. Sa ma ierte cei care n-au facut aramata, ca nu-i vina lor!
   La polul opus este Israel, unde am inteles ca si femeile fac stagiu militar, deci la ei categoriile vulnerabile sunt copii si batranii, barbatii si femeile stiind ce sa faca cu o arma.
  La noi care sunt categoriile vulnerabile : copii, batranii, femeile si... barbatii (care n-au facut "armata").
   Asa ca cine s-ar angaja acum in armata romana, chiar daca ar avea o solda buna ?
Firesc, o persoana care a facut stagiul militar, sau unul caruia ii place viata de armata, uniforma, armele, etc., deci : foarte putini !
 Prin urmare, (1)cine sa se opuna agresorului?, sau(2) sa fie partizan?
Asa ca e firesc ca toti sa gandim sa spalam putina, nu ?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: sfichiu, saureign

Offline nick5roo

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #22 : 22.Ian.2022, 07:40:38 p.m. »
...
   Dupa parerea mea s-a facut o mare greseala(nu singura) ca s-a desfiintat stagiul militar.
Adoptarea lui intr-o forma noua, moderna, redusa la 3-6luni ar fi fost sanatoasa pentru toti barbatii, dar si pentru stat. De fapt, pentru ceea ce trebuie sa invete un soldat, 6 luni sunt suficiente. Evident, asta presupune costuri pentru stat, iar cand tu ai vandut/dat totul, n-ai de unde sa ai venituri.
   In Ro nu se poate pune problema de mobilizare generala de exemplu, pentru ca noi nu avem in fiecare barbat un soldat, la noi un barbat+arma=pericol, adica inainte de a apara el se poate sinucide. Sa ma ierte cei care n-au facut aramata, ca nu-i vina lor!
   ...
   Asa ca cine s-ar angaja acum in armata romana, chiar daca ar avea o solda buna ?
Firesc, o persoana care a facut stagiul militar, sau unul caruia ii place viata de armata, uniforma, armele, etc., deci : foarte putini !
 ...
Ai dreptate. Dar serviciul militar nu s-a desființat, este suspendat. Poate fi activat oricând.
Este suficient 3 luni pentru pregătirea unui voluntar. Sunt centre de pregătire în marile orașe (dau câteva exemple: Mangalia, Sibiu, Pitești...). SGP (soldați gradați profesioniști) fac 4 luni pregătire și este suficient.
De angajat, mai mult fetele văd că vin în ultimul timp în armată.
Nu există informare suficientă pentru a atinge tineretul țintă. Aici mă refer că sunt foarte mulți tineri care nu urmăresc știrile, nu sunt informați și aud ici colo pe auzite despre ceva, dar nu au informații concrete. Mi s-a întâmplat ca pe anumite grupuri de Whatsapp, telegram, softpedia, să aduc în discuție voluntariatul, și sunt asaltat în privat de fel și fel de întrebări. Le arăt legea 270/2015 (statutul rezervistului voluntar) cu modificările și completările ulterioare (mai 2021) și decid. Dar câțiva s-au înscris.
Nu se pune problema mobilizării generale? Greșit. La fiecare nivel de unitate, garnizoană, există serviciul de mobilizare la care se actualizează datele tuturor rezerviștilor apți pentru mobilizare, indiferent dacă sunt plecați din țară. Acestea se centralizează la nivel CMZ. Lunar se fac antrenamente de mobilizare în unități și periodic cu chemarea rezerviștilor la unități.

De unde știu? Sunt cadru militar în rezervă de 5 ani și de 3,5 ani și rezervist voluntar.
Apropo, cineva îmi spune că am ocupat locul unui tânăr! Un mare prost îi pot spune, pentru că din miile de posturi avute, nu au venit nici măcar un sfert. Să mai spun că la înscrierea în rândul rezerviștilor voluntari, am fost 400 persoane în județul Constanța. După probele sportive, psihologice și medicale (care sunt eliminatorii), am rămas 25. De ce? Analfabeți funcționali. La testele psihologice picau majoritatea și la sfârșit care reușeau să treacă, picau testele medicale.
  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip
 

Offline ntire2000

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #23 : 22.Ian.2022, 10:28:06 p.m. »
   Dupa parerea mea s-a facut o mare greseala(nu singura) ca s-a desfiintat stagiul militar.
.... De fapt, pentru ceea ce trebuie sa invete un soldat, 6 luni sunt suficiente. .

Daca eu am facut armata cu o arma cu luneta mai tânara cu un an decât mine (atunci a fost scoasa nou-nouta din rastel plina de vaselina uscata veche de zeci de ani), cam ce anume ai vrea sa se învete în armata?
Personal am avut parte de un tip extraordinar care între timp a lasat balta armata, scârbit de ceea ce ajunsese ea.
Ala râdea ca trebuie sa caram dupa noi o ranita plina de vechituri total inutile: lopatica si costumul chimic - zicea ca nu apucam nici sa ne sapam groapa darmite transeele de pe vremea bunicilor.
Avea dreptate, razboiul modern se duce altfel, nu ca acum 100 de ani.
Tot ce ne-a învatat în alea 6 luni a fost cum sa ducem un razboi în conditii de supravietuire, adica de gherila.
Alta sansa nu avem.
Problema e ca e stiu notiunile unui astfel de razboi, dar când ma uit în jur îmi dau seama ca singura mea sansa e sa o sterg englezeste.
La câti prosti gramada - rodul unui sistem de educatie imbecilizat vad de decenii încoace, nu ma atrage absolut deloc ideea de a muri ca un fraier pentru protejarea unui popor de idioti - vorba lui Petre Tutea.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #24 : 23.Ian.2022, 02:34:43 a.m. »
....Daca eu am facut armata cu o arma cu luneta mai tânara cu un an decât mine (atunci a fost scoasa nou-nouta din rastel plina de vaselina uscata veche de zeci de ani), cam ce anume ai vrea sa se învete în armata?
Personal am avut parte de un tip.... care între timp a lasat balta armata, scârbit de ceea ce ajunsese ea.
Ala râdea ca trebuie sa caram dupa noi o ranita plina de vechituri total inutile:
Tot ce ne-a învatat în alea 6 luni a fost cum sa ducem un razboi în conditii de supravietuire, adica de gherila.
   In primul rand ai invatat sa nu te uiti(de curiozitate) la gaura tevii si in acelasi timp sa apesi pe tragaci !
Cat despre armamentul din dotare, daca te intereseaza PM-ul vechi(7,62mm)  este inca de actualitate, iar armamentul din dotarea armatei(probabil conform NATO) in prezent(5,45/56mm), este mai slab, singurul avantaj ar fi ca este mai usor.
   Tipul respectiv a cautat o alta sursa(mai buna) de venituri, deci a facut bine ca a trecut in civilie. Ranita plina de vechituri va ajuta in primul rand la conditia fizica, cat despre utilitate, mai bine sa nu fie nevoie!
Nu ma asteptam sa ai alta atitudine(cum am mentionat in postarea precedenta), doar ca trebuie sa ne gandim ca intr-o situatie extrema, singurul care actioneaza este instinctul de conservare, indiferent de educatie, destept/prost, sau cum vrei sa-i numesti pe ceilalti, iar acest instinct are reactii diferite de la om la om,  nu tine cont de educatie, pregatire, etc.!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Leutz

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #25 : 23.Ian.2022, 08:26:28 a.m. »
Mai e si un alt aspect care ar trebui trecut in sondaj, un aspect bine astupat de zgomotul de fond (... care este ...), dar deloc de neglijat.

Pe langa ecuatia bani-riscuri-restrictii-etc. mai este si gandul ca "apararea patriei" inseamna de ceva timp incoace punerea la dispozitie in razboaiele (de agresiune mascata ale) altora; razboaie pictate evident cu nume defensiv-umanitare din categoria "impotriva terorismului", "mentinerea pacii", "reconstructie si dezvoltare" ... s.a.m.d.

La gandul asta, parca nu-ti vine sa te-nrolezi. Iar daca esti deja in sistem, parca nu-ti vine sa continui.
O perioada gandul asta a fost "anesteziat" de banii pentru misiunile externe respective, dar intre timp lucrurile s-au linistit. Nu mai e nicio sfaraiala nici din perspectiva aia. Deci ce-a mai ramas ca motivatie... patriotica???
« Ultima Modificare: 23.Ian.2022, 08:36:52 a.m. de Leutz »
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 
The following users thanked this post: ntire2000, toma

Offline nick5roo

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #26 : 23.Ian.2022, 08:33:16 a.m. »
Voi inca mai credeți că se cară acele inutilități în ranita? Sau credeți că mai sunt ranitele alea ponosite? Vă înșelați. Acum echipamentul este modern. Ținută combat lejeră. Ranite tip calculate pe litri în funcție de pregătire. Nu mai găsești pachetul antichimic, lopatica, pdi. Ranita full cuprinde tot ce ai nevoie pe front (igiena personala, chiloți, maieu, izmene, prosoape, lanterna, pătura, cearceaf etc). Armamentul depinde de specificul unității, poate fi 7,62 mm, Carpați, sau cele moderne. 5,45 s-a scos din uz din cauza defectelor (țineți minte cazul de la ziua marinei când a explodat un întăritor de recul la un 5,45 și a rănit grav un militar).
Ce mai vreți să știți?
Văd că unii ați rămas cu concepții vechi și mai și deformație realitatea!

Trimis de pe al meu AC2003 folosind Tapatalk

  • Suzuki swift hibrid 2021 All grip
 
The following users thanked this post: NicNic, toma, gabi males

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #27 : 23.Ian.2022, 12:17:29 p.m. »
Iar daca esti deja in sistem, parca nu-ti vine sa continui.

Mai rau. Presupun ca exista ofiteri de cariera care au absolvit studii superioare militare subventionate de statul roman si acum presteaza pentru alte state. Ca si ceilalti absolventi cu diploma emisa de statul roman.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline ntire2000

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #28 : 23.Ian.2022, 03:08:31 p.m. »
Voi inca mai credeți că se cară acele inutilități în ranita? Sau credeți că mai sunt ranitele alea ponosite? Vă înșelați. Acum echipamentul este modern. Ținută combat lejeră. Ranite tip calculate pe litri în funcție de pregătire. Nu mai găsești pachetul antichimic, lopatica, pdi. Ranita full cuprinde tot ce ai nevoie pe front (igiena personala, chiloți, maieu, izmene, prosoape, lanterna, pătura, cearceaf etc). Armamentul depinde de specificul unității, poate fi 7,62 mm, Carpați, sau cele moderne. 5,45 s-a scos din uz din cauza defectelor (țineți minte cazul de la ziua marinei când a explodat un întăritor de recul la un 5,45 și a rănit grav un militar).
Ce mai vreți să știți?
Văd că unii ați rămas cu concepții vechi și mai și deformație realitatea!

Corect, dar ai uitat sa specifici ca au trebuit sa vina americanii (NATO) ca sa scuture pomul de maimutele cretine care populau armata româna.
Sa tragem pe linie secundara toti burtosii si alcoolistii care habar n-aveau despre ultimele tehnici militare din prezent.
Daca nu veneau aia ca sa ne ridice din sant si acuma armata arata la fel ca în 1944.
Asa ca daca acum avem cât de cât o armata functionala (atâta câta e) nu e absolut deloc meritul nostru.
In schimb, întotdeauna o sa mai gasim pe ici pe colo cretini ca dom' prim ministru - mare general de armata, care face poze prin unitati militare, asta în timp ce fotografiatul la muzeu e strict interzis.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: saureign, nick5roo

Offline enicky

Re: Problema rezervei de cadre a Armatei Romane
« Răspuns #29 : 24.Ian.2022, 01:55:08 a.m. »
         Orice padure are uscaturile ei, posibil sa le fi avut si armata romana si eu sa nu le fi prins.
Comparatia cu 1944, este total depasita si ireala, eu am fost generatia (singura) care am facut un an si sase luni stagiul, asa am avut "noroc", dar am facut multe trageri(demonstrative si tactice) dar si multe aplicatii tactice. De la echipament la armament nu mai era nicio legatura cu trecutul. Iar cartusele se trageau tocmai pentru a fi mereu inlocuite.
  Am facut si scoala de gradati si am tras cu tot ce exista arma atunci, mai putin cu tunul.
  Americanii sunt convins ca au adus tehnica, proceduri, echipamente noi, doar au atata experienta, e si normal.
Ca TR-ist cred ca-i mai greu sa fi cunoscut totul, dar eu n-as zice c-am fi murit cu arma-n mana, nestiind ce sa facem, daca nu venea nato !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: gabi males