Autor Subiect: Revizia in garantie  (Citit de 43450 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline riah

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 53
  • Gen: Bărbat
  • "URECHIATA"
Revizia in garantie
« : 09.Dec.2009, 12:19:12 a.m. »
Personal am discutat la Autonet pentru Revizia de 1 an si mi s-a raspuns astfel:
- Pot sa vin cu uleiul meu?
- Da, dar pe riscul meu deoarece constructorul nu garantează eventualele probleme la motor daca nu fac dovada tuturor certificatelor de calitate şi conformitate.
-Ce ulei foloseste Autonet?
- TEXACO la butoi.
- Pret?
- 170 euro.
În conditiile astea cred că mai bine ma deplasez până la Vâlcea sau Sibiu.
« Ultima Modificare: 07.Ian.2010, 07:28:47 p.m. de hugbear »
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Revizia in garantie
« Răspuns #1 : 09.Dec.2009, 12:21:07 a.m. »
Exista mai aproape Pitestiul! ;)
Go Terios!!!:)
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: Revizia in garantie
« Răspuns #2 : 09.Dec.2009, 07:14:10 p.m. »
-Ce ulei foloseste Autonet?
- TEXACO la butoi.

Asa ti-au spus ei? Pentru ca eu am fost acum cateva saptamani la revizie si mi s-a pus intr-adevar ulei Texaco, insa din recipiente de 1l.
« Ultima Modificare: 09.Dec.2009, 07:23:49 p.m. de ..::Khaos::.. »
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Revizia in garantie
« Răspuns #3 : 10.Dec.2009, 08:23:59 a.m. »
Personal am discutat la Autonet pentru Revizia de 1 an si mi s-a raspuns astfel:
- Pot sa vin cu uleiul meu?
- Da, dar pe riscul meu deoarece constructorul nu garantează eventualele probleme la motor daca nu fac dovada tuturor certificatelor de calitate şi conformitate.
-Ce ulei foloseste Autonet?
- TEXACO la butoi.
- Pret?
- 170 euro.
În conditiile astea cred că mai bine ma deplasez până la Vâlcea sau Sibiu.

Poftim????
Spune-mi si mie de unde ai informatiile astea te rog frumos!
Autonet nu a folosit NICIODATA si nici nu va folosi ulei LA BUTOI!Informatia pe care o ai este total eronata.Sunt tare curios sa aflu de la cine ai aflat acest lucru,
Cat despre discutia despre marca uleiului, daca poti sa vii sau nu cu el tine cont de faptul ca pana in noiembrie la Autonet clientul putea veni linistit cu ORICE marca de ulei conditia era sa se afle in specificatiile producatorului (calitate,vascozitate).De la sfarsitul lui Noiembrie Suzuki RO a INTERZIS acest lucru TUTUROR dealerilor.
Te rog foarte frumos ca inainte sa incepi sa afirmi niste lucruri sa mai citesti niste topicuri pe acest forum al carui scop este acela de informare.
Plus de asta eu sunt aici pentru a informa!
Astept raspunsul tau!
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline adrian_r5

Re: Revizia in garantie
« Răspuns #4 : 10.Dec.2009, 09:09:21 a.m. »
De la sfarsitul lui Noiembrie Suzuki RO a INTERZIS acest lucru TUTUROR dealerilor.

Baiat destept acest "Suzuki RO"  >:) >:) >:)

Si ce ulei a recomandat sa se bage de ex. in SX4 1.5  :-/ :-/ :-/
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Revizia in garantie
« Răspuns #5 : 10.Dec.2009, 09:21:15 a.m. »
Uleiul/uleiurile pe care il/le folosesc dealerii (respectand conditiile de calitate / vascozitate.)Ideea e ca uleiul sa fie achizitionat direct de la dealer si nu prin alte canale.Sincer, nici eu nu am inteles prea bine aceasta decizie dar..... :dknw:
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline adrian_r5

Re: Revizia in garantie
« Răspuns #6 : 10.Dec.2009, 09:28:19 a.m. »
Daca nu e "confidential" (de fapt nu vad de ce ar fi ...) as vrea sa vad si eu aici pe forum scanat documentu' (cu antet si stampila) prin care Suzuki RO "a INTERZIS acest lucru TUTUROR dealerilor"   :pardon:
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

PTR

  • Vizitator
Re: Revizia in garantie
« Răspuns #7 : 10.Dec.2009, 09:41:49 a.m. »
 Oare chiar folosesc dealerii uleiuri care respecta cerintele producatorului? In conditiile in care in service autorizat se pune ulei de cutie 80w90 GL5 in loc de 75w90 GL4? Sau trebuie ca specific (sa cer in mod expres) ulei cu indicele de vascozitate recomandat de producator, iar dealerul sa imi spuna ca ei folosesc uzual alt indice de vascozitate... si sa imi ofere uimit ce am cerut? Daca vor sa nu sperie clientii ar trebui sa le ofere un pret de revizie cu un ulei cu vascozitatea recomandata de producator si daca vor mai ieftin cu uleiul folosit uzual in service pe riscul lor, la fel cum spun si cand e vorba de venit si cu ulei de "acasa".
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8024
  • Thanked: 252 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Revizia in garantie
« Răspuns #8 : 10.Dec.2009, 09:48:07 a.m. »
Eu cand am facut in service Dacia revizia la un Logan diesel,am intrebat ce ulei sintetic au si mi s-a spus ca nu are rost sa pun sintetic,fiindca ei pun numai semi(10w40) "recomandat " de producator....Asa o fi?I-am lasat sa faca ce vor... :-j
Go Terios!!!:)
 

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Revizia in garantie
« Răspuns #9 : 10.Dec.2009, 10:02:25 a.m. »
Daca nu e "confidential" (de fapt nu vad de ce ar fi ...) as vrea sa vad si eu aici pe forum scanat documentu' (cu antet si stampila) prin care Suzuki RO "a INTERZIS acest lucru TUTUROR dealerilor"   :pardon:

Voi incerca sa fac rost de la cineva de la Suzuki de o notificare de genul acesta.

Ideea este ca, daca se va folosi alt ulei decat cel al dealerului(si acel ulei nu este unul verificat si garantat-pentru ca nu poti sa ai idee de canalul de distributie al uleiului atunci cand il iei din comert.Pe cand atunci cand il iei de la un dealer autorizat stii ca acel dealer garanteaza cu uleiul respectiv canalul de distributie fiind simplu, producator ulei->dealer auto) atunci, in caz de defectiune/stricaciune la motor sau ansamble conexe Suzuki nu va mai deconta operatiile de inlocuire in garantie a acelor repere.Adica noi(dealerii) vom plati din buzunar, ca sa zic asa pe sleau.

Crezi ca noua nu ne convenea sa lasam oamenii sa vina cu uleiul lor?Nu vad de ce si-ar pune cineva un ulei prost in motor...sau l-ar cumpara de la dugheana de la colt...Dar, avand in vedere ca am intalnit persoane care vroiau sa puna ulei Elf 10w40 in sx4 1.6 benzina, am ajuns sa le cred pe toate.

Post Merge: 10.Dec.2009, 10:05:12 a.m.
Oare chiar folosesc dealerii uleiuri care respecta cerintele producatorului? In conditiile in care in service autorizat se pune ulei de cutie 80w90 GL5 in loc de 75w90 GL4? Sau trebuie ca specific (sa cer in mod expres) ulei cu indicele de vascozitate recomandat de producator, iar dealerul sa imi spuna ca ei folosesc uzual alt indice de vascozitate... si sa imi ofere uimit ce am cerut? Daca vor sa nu sperie clientii ar trebui sa le ofere un pret de revizie cu un ulei cu vascozitatea recomandata de producator si daca vor mai ieftin cu uleiul folosit uzual in service pe riscul lor, la fel cum spun si cand e vorba de venit si cu ulei de "acasa".

Legat de uleiul de cutie, sper ca nu la noi s-a intamplat asta.

Tu ce intelegi prin "a le ofere un pret de revizie cu un ulei cu vascozitatea recomandata de producator si daca vor mai ieftin cu uleiul folosit uzual in service pe riscul lor," ca eu nu am inteles nimic.
Vascozitatea si calitatea trebuie sa fie aceeasi.Noi aici vorbim de marca.
« Ultima Modificare: 10.Dec.2009, 10:05:12 a.m. de WayOfLife »
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension