Autor Subiect: Scut metalic motor-diferential  (Citit de 108435 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mtm

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #10 : 14.Mai.2015, 03:12:45 p.m. »
sunt curios daca exista doar pentru motor/cutie, eu avand doar 4x2 .... un diferential pot doar desena :P.

si daca da la ce pret
  • Mazda 6 2.3 GG 2003 si Suzuki Swift 1.3 2007
Have fun under the Moonlight !
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #11 : 14.Mai.2015, 03:36:25 p.m. »
Ia-o pe topic in sus si gasesti raspunsul...
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline aleksanders

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #12 : 14.Mai.2015, 08:06:14 p.m. »
are usita  :)
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline drago1970

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #13 : 17.Iun.2015, 10:21:55 a.m. »
Buna ziua ,
Sunt de o saptamana posesorul unei Vitara (Cool , Allgrip , argintie) achizitionata de la Radacini Braila.La iesirea din showroom (practic dintr-un minigaraj lipit de el) , la coborarea de pe bordura am atins scutul de plastic ce protejeaza practic caroseria (cele mai de jos parti ale ei). Cred ca bordura era f. inalta (nu m-am mai dat jos sa verific dupa ce am auzit zgomotul , am vizualizat la benzinarie "pagubele" cand am alimentat ).Cert e ca aveam sub 10 km/h (poate chiar sub 5), distanta parcursa fiind de cativa metri , insa se iesea direct in sosea iar din stanga veneau autovehicule destul de rapid(deci nu puteam sa ma intind cu manevra zeci de secunde). Vreau sa spun ca -dupa parerea mea – s-ar fi atins chiar si daca o coboram si mai "lin" cu frana apasata succesiv. Am venit cu aceste lamuriri in eventualitatea in care vreun forumist sau cineva care citeste aceste randuri achizitioneaza vreun Suzuki de acolo si trebuie sa coboare acea bordura. In rest , dealerul a fost Ok , prompt , la obiect , amabil , ne-a facut o reducere de 200 euro (am achizitionat Vitara prin "Rabla").Am fi vrut un Pasion , dar cam asta a fost conjunctura. E Ok si asa.
   Dupa acest intermezzo (pt. care imi cer scuze daca v-a plictisit , a avut mai mult rol de "warning") , as vrea sa stiu daca ar trebui sa imi fac probleme relativ la ciupirea acelui scut de plastic (patrundere apa , noroi , etc , orice dpdv al functinalitatii vitoare a masinii ) , exclud partea de aspect – (e oricum dedesubt) Am urcat-o , cand am ajuns acasa , la un service auto si, in afara de belitura scutului de plastic , nu parea sa aiba probleme (lovituri vizibile) .In orice caz nu s-au fisurat , gaurit baia de ulei , toba , etc.Senzorii de pe bord arata ca totul ar fi Ok. Atasez poze (parca arata mai urat decat in realitate  :D
Probabil unii vor rade de temerile mele , dar stiti cum e , cand e noua....Peste ceva timp , dupa ceva offroad , ceva drumuri romanesti mai desfundate , cine stie , asta va fi ultima mea grija -ciupiturile scuturilor din plastic, dar deocamdata.....astept sa fiu lamurit (si linistit eventual. :) ).Multumesc.

PS. Stiu ca acest post se discuta despre scuturi l-am urmarit atent , dar acest preambul precede anumite intrebari despre acele scuturi motor+diferential.Deocamdata vreau sa ma linistiti   :)
« Ultima Modificare: 17.Iun.2015, 10:45:28 a.m. de drago1970 »
  • Suzuki Vitara 2015
 

Offline SPIRIDUSHU

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #14 : 17.Iun.2015, 10:29:03 a.m. »
Salut,

Iti recomand sa instalezi scuturi de metal, cele din plastic ... te protejeaza de lucruri mici, pentru lucruri mai serioase au rol estetic.
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 

Offline BXXENL

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #15 : 17.Iun.2015, 11:11:33 a.m. »
Poti inmuia si indrepta plasticul cu un pistol cu aer cald/fhoen/pistol de lipit...ce ai in ograda. Apoi bei ceva la doza (bere, suc), decupezi din ea o bucata si o lipesti/nituiesti/cosi cu sarma ca sa peticesti gaura ramasa.

Scutul meu de plastic (numit capsula anti-zgomot, deci recunosc si ei utilitatea unui plastic subtire in protejarea motorului) s-a rupt in 2 dupa un incident similar si e tinut de mai multi ani cu o doza de cola nituita de cele 2 bucati, de atunci l-am mai agatat in nenumarate ori dar nu a cedat.
  • SX4 1.5
Alex
 

Offline drakiula

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 114
  • Gen: Bărbat
Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #16 : 17.Iun.2015, 11:31:46 a.m. »
Nu afecteaza(scutul din otel) deplasarea motorului in jos, in caz de impact frontal?

Ce spun cei de la Autonet si producatorii de scuturi despre asta?

Am vazut o discutie similara pe un forum despre Honda Accord, unde cei de la Honda recomandau scutul din plastic, din
considerentele mentionate mai sus.
Suzuki SPLASH 1.2 GS 86 CP :D(Codename: SUZIE)
 

Offline drago1970

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #17 : 17.Iun.2015, 12:35:02 p.m. »
Salut,

Iti recomand sa instalezi scuturi de metal, cele din plastic ... te protejeaza de lucruri mici, pentru lucruri mai serioase au rol estetic.

Ok , oricum luasem in calcul acest lucru (chiar inainte de a-mi ridica masina si a patii beleaua). Din cate stiu masina este prevazuta cu cele necesare montarii acestora . dar nu-mi dau seama daca acopera acea zona , ce implica montarea unor astfel de scuturi , modifica garda la sol , siguranta la impact (cum vazusem postat mai sus) , supraincalzirea motorului sau a altor componenete, etc.
  • Suzuki Vitara 2015
 

Offline drago1970

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #18 : 17.Iun.2015, 12:38:00 p.m. »
Poti inmuia si indrepta plasticul cu un pistol cu aer cald/fhoen/pistol de lipit...ce ai in ograda. Apoi bei ceva la doza (bere, suc), decupezi din ea o bucata si o lipesti/nituiesti/cosi cu sarma ca sa peticesti gaura ramasa.

Scutul meu de plastic (numit capsula anti-zgomot, deci recunosc si ei utilitatea unui plastic subtire in protejarea motorului) s-a rupt in 2 dupa un incident similar si e tinut de mai multi ani cu o doza de cola nituita de cele 2 bucati, de atunci l-am mai agatat in nenumarate ori dar nu a cedat.

Ok , multumesc , mi-au mai sugerat niste prieteni asta (foenul) .Pare ok , dar nu e oare suficient sa indrept plasticul si sa-l lipesc oarecum de caroserie , fara a mai incerca si figura cu aluminiul ? Ar parea ca nu ramane o gaura (cel putin nu vizibila) dupa operatiune. Iar daca ramane asa (neindreptat)...e vreo problema in timp ?
  • Suzuki Vitara 2015
 

Offline BXXENL

Re: Scut metalic motor-diferential
« Răspuns #19 : 17.Iun.2015, 12:49:27 p.m. »
Pai el proteja de praf/apa. Cat de mult o sa intre prin gaura ramasa nu stiu, dar daca nu vrei sa pui o tabla pe deasupra, vezi cat de mare ramane gaura si vezi tu cu ce o umplii...iti dai seama ca nu e musai sa pui o tabla, orice ai la indemana merge sa repari. Daca nu dai jos piesa probabil ca usor ar fi cu ceva asemanator cu siliconul, sigur e o formula lipicioasa care poate umple si zona afectata. Dar daca dupa ce se inmoaie ciufuleala nu arata prea rau, aia e, asa ramane. Asta sa fie singura dauna pe care o ai cu masina! :good:
  • SX4 1.5
Alex