Autor Subiect: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie  (Citit de 14167 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ip84x

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Gen: Bărbat
    • B
Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #50 : 17.Nov.2022, 03:04:50 p.m. »
Am vazut ca am un mic typo, masina avea 6 km in 10.01.2022 si acum are 25.000 km. Pe cartea de service e doar intrarea de pe 10.01.2022 si mi-a zis vanzatorul ca "revizia e facuta dar nu e trecuta in cartea service, dar un dealer o poate vedea online". Nu stiu ce sistem informatic are Suzuki in spate, va intreb intai pe voi si apoi, daca are rost, merg la dealer sa confirm service-ul si garantia.
  • Swace
 

Offline ntire2000

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #51 : 17.Nov.2022, 03:56:38 p.m. »
Poate ca revizia e facuta în gândul vânzatorului.
Du-te cu el de mâna la un dealer care sa confirme ca masina a mai vazut vreodata vreun service de la momentul vânzarii.
Ca altfel risti sa-ti iei o mare teapa, daca nu a fost respectat graficul de revizii atunci asta e un bun motiv de anulare a garantiei.

PS: oricum cam miroase a teapa....cine vinde masina de 25k de km la pachet cu povesti nemuritoare?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline VictorN

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #52 : 17.Nov.2022, 04:42:36 p.m. »
A treia zi după scripturi


Formularea din carte e intenționat ambiguă. De acolo nu se înțelege că trebuie să faci reviziile la un anumit service, ci că trebuie să faci reviziile conform manualului.
Daca întrebi in reprezentanta chestia asta, răspunsul va fi direct. Daca cere lămuriri pe mail de la Suzuki, răspunsul va fi la fel de ambiguu. La fel de ambiguu ca atunci când i-am întrebat dacă beneficiez de garanție făcând reviziile cu piese luate de mine, aftermarket sau nu.

Ei nu vor să te oblige in scris, prin condițiile de garanție, sa efectuezi reviziile și reparațiile la ei. Nu este legal acest lucru și pot avea ei de suferit.
Că îți vor refuza garanția când vor afla că ai făcut reviziile la reprezentanta Toyota, de exemplu, asta e o certitudine.
In final îți rămâne să îi acționezi in instanță, probabil.

Sent from my LE2123 using Tapatalk

 

Offline enicky

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #53 : 17.Nov.2022, 08:22:46 p.m. »
...Masina are acum 25km iar vanzatorul sustine ca istoricul de service poate fi vizibil online in reteaua Suzuki. Asadar, au cei de la Suzuki o baza de date comuna? Are rost sa merg la un dealer sa fac o verificare? Multumesc  :)
    Bine ai venit !
Detaliile dat sunt destul de vagi, probabil obtinute la un apel telefonic informativ ! Daca esti hotarat s-o cumperi, ceri date de la propietar, unde a facut revizia, de ce nu s-a inregistrat in carte, pentru ca de obicei e obligatoriu sa ai cartea, sau a facut-o probabil sub promisiunea ca va reveni cu ea ulterior.
Masina are deci 19000km, deci daca ar avea obligativitatea reviziei la 20 000, ar fi in regula.
  In fata calculatorului/telefonului nu se pot obtine date despre revizii, din pacate si nici n-am inteles sa existe o platforma comuna ptr. toate service-rile Suzuki.
Iar cu o masina in toate mintile(fara accident!) la 25000km si fabricata acum un an, nu vad ce plasa sa ai lua ! Garantia ? La ce mi-a folosit la Vitara?!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #54 : 17.Nov.2022, 10:05:35 p.m. »
masina avea 6 km in 10.01.2022 si acum are 25.000 km. Pe cartea de service e doar intrarea de pe 10.01.2022

Masina nu are deci 19000km, deci daca ar avea obligativitatea reviziei la 20 000, ar fi in regula.

Restul e can-can.
Revizia trebuia facuta obligatoriu la 20k de km, iar daca nu apare mentionata în cartea de service e o problema oriunde va merge viitorul proprietar ca sa beneficieze de garantie.

Banuiesc ca este vorba despre acest samsar, pardon dealer.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline enicky

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #55 : 17.Nov.2022, 10:36:32 p.m. »
  Cred ca m-ai pierdut undeva pe la scadere... si pe a mea tot la 6km am luat-o! Nu se scade 6 din 25 si raman 19?! :-O Sau nici scaderea n-o mai stiu?!
Cineva poate sa faca ceva pe 1-2-5000km in plus. Si pe garantie la fel.
Nu te-nteleg... :dknw:
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline NicNic

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #56 : 17.Nov.2022, 11:08:55 p.m. »
[...]
Banuiesc ca este vorba despre acest samsar, pardon dealer.

Daca ar fi cel "samsar" de masini din Germania, atunci discutam despre masini putin rulate, intr-adevar, dar cel mai probabil au trecut printr-un incident major, ce a facut neconvenabila pastrarea dupa reparare, de catre primul proprietar.

Acum, depinde cum au fost reparate. Poate fi ceva de calitate, ori ba ...
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline ntire2000

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #57 : 17.Nov.2022, 11:35:59 p.m. »
  Cred ca m-ai pierdut undeva pe la scadere... si pe a mea tot la 6km am luat-o! Nu se scade 6 din 25000 si nu raman 19?!

Colegul, putina concentrare ....  :D
25000-6=24994
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline miocrl

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #58 : 20.Feb.2023, 01:03:02 p.m. »
parbrizul intra in garantia suzuki?

la inceput a fost un fir de par, nici nu ma gandeam ca e o crapatura, nu se simte nimic pe exterior
iarna aceasta a devenit foarte vizibil datorita infiltrarii apei si frigului
nu e lovit.
presupun ca e de la montaj, iar la torsiunile repetate ale caroseriei, aceasta a ajuns sa loveasca parbrizul

Offline cristidav

Re: GARANTIE SUZUKI - ce intra in garantie
« Răspuns #59 : 20.Feb.2023, 07:04:21 p.m. »
Daca masina e in primii 3 ani de viata si fisura nu e de la lovitura (ceea ce se vede clar in poza), parerea mea e ca absolut categoric ar trebui sa fie schimbat pe garantie.
E clar viciu de fabricatie/montaj.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 
The following users thanked this post: miocrl