Autor Subiect: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei  (Citit de 9326 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Nikos76

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 2
  • Gen: Bărbat
    • Braila
Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #40 : 07.Feb.2024, 06:10:51 p.m. »
Multumesc!
  • Suzuki Baleno
 

Offline Romix

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #41 : 08.Feb.2024, 07:15:27 p.m. »
La doi ani ai resetat computerul de bord pentru schimbul de ulei??!! :-O
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline Dexter82

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Gen: Bărbat
    • Ro
Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #42 : 12.Mar.2024, 09:28:01 a.m. »
Salutare respectabililor colegi .Sun proaspat posesor de Vitara Allgrip 2023. Masina a fost achizitionata in iunie 2023.In weekend cand am vrut sa o scot la plimbare mi-a aparut mesajul de schimb de ulei.Este normal? Masina are 4500 de km , am folosit-o extraurban , nu am alergat-o.Stiu ca acel reminder apare la 1 an. Uleiul trebuie schimbat acum sau cand face anul> Nu vreau sa pierd garantia.Multumesc.
  • Vitara 1.4/48 V Allgrip 2023
 

Offline Flint Beastmood

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #43 : 12.Mar.2024, 09:52:45 a.m. »
Înainte de următorul metru parcurs, verifica nivelul uleiului!
Apoi, fie ca ai făcut verificarea recomandată dupa prima mie de km fie ca nu, cel mai bine intreaba la reprezentanta cauza mesajului. Te așteptăm cu vesti!
  • Vitara 1.4/48V Allgrip
 
The following users thanked this post: remarque

Offline Dexter82

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 3
  • Gen: Bărbat
    • Ro
Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #44 : 12.Mar.2024, 10:43:02 a.m. »
Am uitat sa precizez, ca am fost la prima verificare gratuita si am verificat nivelul de ulei , parea ok, dar il mai voi verifica inca o data nivelul si voi suna la reprezentanta.Revin.
  • Vitara 1.4/48 V Allgrip 2023
 

Offline wolfin

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #45 : 12.Mar.2024, 10:50:45 a.m. »
intrii in meniu si resetezi counter ul

nu a picat uleiul din baie .

edit  :dknw:

masina nu e in garantie? ai luat o din stoc?

recomand sa suni la reprezentanta si sa le zici ca masina a fost facuta in martie 2023 ca trecu anu si vrei un schimb de ulei  :-j

Sincer...poate unii or sa zica bani aruncati pe geam...ca ai doar 4,5k...dar primul schimb ..avand in vedere rodajul mecanic si nu cel chimic...nu strica mai devreme.

eu primul schimb la m facut la 8k parca. anul trecut ...la 17 mii :)
« Ultima Modificare: 12.Mar.2024, 11:01:12 a.m. de wolfin »
  • vitara 2016 1.6 4wd pasion + pegas 3120 din 80 si ceva reconditionat. Urmeaza si un 2020
Vitara pasion 1.6 allgrip benzina
 

Offline Romix

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #46 : 12.Mar.2024, 04:05:02 p.m. »
Exact asa am patit eu. Masina statuse in showroom aproape un an si dupa 3 luni de la achizitie mi s-a aprins martorul respectiv. Cei de la dealer l-au resetat, insa nu au vrut sa schimbe uleiul (desi facuse 1 an si, normal, dupa specificatiile tehnice, ar fi trebuit schimbat). L-am schimbat pe cheltuiala mea la aproximativ 3.000 km. Au zis ca pot sta asa, desi daca nu faci revizia anual pierzi garantia (in cazul asta ar fi trecut cu vederea).

S-a mai discutat pe tema asta https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=10881.msg319949#msg319949
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 
The following users thanked this post: gabineg

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #47 : 12.Mar.2024, 05:16:43 p.m. »
Mulțumesc, @Romix . Am unit cele doua topice și si inca unul din aria Baleno si am mutat rezultanta la Diverse.
« Ultima Modificare: 12.Mar.2024, 05:34:29 p.m. de gabineg »
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline remarque

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #48 : 12.Mar.2024, 08:35:38 p.m. »
Salutare respectabililor colegi .Sun proaspat posesor de Vitara Allgrip 2023. Masina a fost achizitionata in iunie 2023.In weekend cand am vrut sa o scot la plimbare mi-a aparut mesajul de schimb de ulei.Este normal? Masina are 4500 de km , am folosit-o extraurban , nu am alergat-o.Stiu ca acel reminder apare la 1 an. Uleiul trebuie schimbat acum sau cand face anul> Nu vreau sa pierd garantia.Multumesc.

Pot fi mai multe cauze pentru avertizare, cel mai probabil avertizarea a rezultat ca urmare a unei setări specifice a computerului de bord, avertizare schimbare la un interval de timp, verifică totuși de urgență  să n-ai un nivel prea mic al uleiului, dacă ai un nivel prea mic mașina e de service, dacă ai nivel normal schimbă-l ORICUM acum, e o investiție în sănătatea motorului.
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 

Offline Laurentiu

Re: Lampa/martor de solicitare schimbare ulei
« Răspuns #49 : 12.Mar.2024, 08:47:42 p.m. »
@Dexter82, daca te hotarasti sa schimbi uleiul de motor, schimba si filtrul de ulei. Astea doua merg de fiecare data in tandem.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!