Autor Subiect: Anvelope new Jimny  (Citit de 4718 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline f.cristi

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #50 : 21.Iun.2020, 09:40:47 p.m. »
O sa fac eu un semn suplimentar pe flanc in dreptul bulinei verzi.

Offline teutzue

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #51 : 23.Iun.2020, 06:08:27 p.m. »
Ce știți despre bulina roz de pe anvelope? Se vede în poza lui Cristi, pe lângă cea verde.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 

Offline enicky

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #52 : 23.Iun.2020, 06:48:35 p.m. »
        Acea bulina reprezinta punctul de greutate real al anvelopei. Anvelopa trebuie montata cu bulina respectiva in dreptul valvei.
    Problema este ca foarte multi mecanici nu conosc rolul acelei buline.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: teutzue

Offline f.cristi

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #53 : 23.Iun.2020, 10:37:49 p.m. »
@teutzue semnala prezenta a 2 buline pe aceeasi parte a flancului (una alba sau roz, nu-mi dau seama exact, situata in dreptul valvei si una rosie situata mai la distanta).
Am studiat si eu mai cu atentie azi si am vazut ca la mine este o bulina verde si o bulina alba, diametral opuse, pe aceeasi parte a flancului.
Deci la care bulina trebuie sa fie valva ?

Offline FritzVonSpritz

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #54 : 23.Iun.2020, 10:40:43 p.m. »
@teutzue semnala prezenta a 2 buline pe aceeasi parte a flancului (una alba sau roz, nu-mi dau seama exact, situata in dreptul valvei si una rosie situata mai la distanta).
Am studiat si eu mai cu atentie azi si am vazut ca la mine este o bulina verde si o bulina alba, diametral opuse, pe aceeasi parte a flancului.
Deci la care bulina trebuie sa fie valva ?

Eu la Ignis am buline rosii, galbene si albastre, da-s si pe rotile de iarna si pe cele de vara.....nu stiu exact care cu care, dar am  vazut ca-s diferite culori.
Culorile bulinelor , au de transmis ceva ?  :dknw:
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #55 : 09.Iul.2020, 09:19:14 a.m. »
Întrebare:
Având în vedere cele 2 imagini din manualul noului Jimny cu privire la rotația anvelopelor (cu și fără roata de rezervă), la câți km ar fi ok să fac această operațiune pentru cele 5 anvelope pe care le am pe mașină?
Acum au 7500km parcurși.
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #56 : 09.Iul.2020, 09:40:59 a.m. »
Eu zic că e ok să le schimbi acum.
In cazul meu, cum nu prevăd prea mulți km pe an, probabil că am să o fac cu ocazia reviziilor anuale, că tot e mașina pe elevator.

Offline filux

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #57 : 05.Oct.2021, 04:41:22 p.m. »
Salut,

Anvelopele originale cu care vine masina sunt all-season? cred ca Bridgestone Dueler H/T 684II
Cu inscriptia M+S

Si daca da, sunt recomandate pt iarna?
Sau ce cauciuc e recomandat?

Multumesc,
  • Jimny
 

Offline Cristi (XTI)

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #58 : 05.Oct.2021, 05:09:57 p.m. »
Acela este modelul anvelopelor de primă echipare - Bridgestone Dueler H/T 684 II.
Au marcaj M+S, dar este scris foarte mic și nu este însoțit de 3PMSF (3 peak mountain with snow flake - simbolul fulgului de zăpadă).  :-?

Eu nu am mers cu ele iarna, nici la vechiul, nici la noul Jimny, deci pe tema asta nu mă pot exprima.

Le-am înlocuit la nici 1000km - acum am BF Goodrich, care au și M+S, și 3PMSF.  :good:
Jimny 2019 GLX MT Kinetic Yellow  
 
The following users thanked this post: toma

Offline filux

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #59 : 07.Oct.2021, 09:21:42 a.m. »
Salut,

Multumesc de raspuns.

Observ ca BF Goodrich nu sunt pe dimensiunea omologata, ci doar 215 75 R15.
Se potrivesc pe jantele stock, fara ca masina sa fie inaltata?

Legat de omologare, le-ai trecut in CIV? Daca da, e complicat procesul?

Multumesc.
  • Jimny