Autor Subiect: Anvelope new Jimny  (Citit de 4527 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline f.cristi

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #40 : 16.Iun.2020, 02:19:44 p.m. »
astfel sa puteti reduce presiunea in teren.
Poti detalia un pic ? Nu prea ma pricep aici.

Offline shpeedy

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #41 : 16.Iun.2020, 02:29:15 p.m. »
Ai putea sa citesti intreg topicul...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline ulise

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #42 : 16.Iun.2020, 02:34:21 p.m. »
Daca anvelopa are o presiune mai mica se va mula peste denivelari. Daca este prea umflata e posibil sa se opinteasca de ele.  Presiunea poate face diferenta intre a a merge mai departe si a te opri, uneori.
Cum am mai spus. Spunem ca facem off-road lejer. dar natura lucreaza, uneori ajutata  si de alti factori, astfel ca drumul lejer isi poate schima pe portiuni mici aspectul.

Iar ca efect secundar, pe langa cel expus mai sus este asigurarea unui confort mai bun in timpul deplasarii, reducerea topaielii masinii.

Si ca o gluma, daca imbunatatim confortul in masina, cand suntem in afara soselei, astfel ca nu zdruncinam prea mult nevasta, pe locul din dreapta, poate scapam de cratite in cap, la intoarcerea acasa.    :pardon:
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 
The following users thanked this post: gabineg, Cristi (XTI), shpeedy, toma, perfidus

Offline f.cristi

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #43 : 16.Iun.2020, 08:44:17 p.m. »
Si ca "efect advers" ? Sau in noroi, zapada ?

PS: anvelopele XL (eXtra Load) pe langa faptul ca suporta o greutate mai mare au si flancul intarit in sensul de mai rezistent la intepaturi, taieturi ? La mana, pe orice anvelopa allseason XL am pus mana (BF Goodrich, Goodyear, Cooper) mi se pare foarte moale (si) pe flanc.

Offline ulise

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #44 : 16.Iun.2020, 09:18:03 p.m. »
Si ca "efect advers" ? Sau in noroi, zapada ?

PS: anvelopele XL (eXtra Load) pe langa faptul ca suporta o greutate mai mare au si flancul intarit in sensul de mai rezistent la intepaturi, taieturi ? La mana, pe orice anvelopa allseason XL am pus mana (BF Goodrich, Goodyear, Cooper) mi se pare foarte moale (si) pe flanc.

In noroi si zapada au efect benefic. Cel de care se povesteste aici si pe pagina recomandata de colegul @shpeedy( acelasi efect dealtfel). Ia Jimny in primire, pune mana pe volan si vei simti singur in teren ce se intampla.   ;)
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 
The following users thanked this post: Cristi (XTI)

Offline f.cristi

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #45 : 17.Iun.2020, 09:42:35 p.m. »
PS: anvelopele XL (eXtra Load) pe langa faptul ca suporta o greutate mai mare au si flancul intarit in sensul de mai rezistent la intepaturi, taieturi ? La mana, pe orice anvelopa allseason XL am pus mana (BF Goodrich, Goodyear, Cooper) mi se pare foarte moale (si) pe flanc.
?

Offline f.cristi

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #46 : 21.Iun.2020, 08:52:06 p.m. »
Cand montez noile anvelope AT pe Jimny cum e mai bine, sa le echilibrez din start sau, cum am mai auzit, dupa ce le rulez cateva sute de km ?

Online rexkrokiDAU

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #47 : 21.Iun.2020, 08:58:03 p.m. »
De la început. Dacă cumva anvelopele au pe ele o bulină galbenă/verde vezi ca aceasta să fie în dreptul valvei.

Offline f.cristi

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #48 : 21.Iun.2020, 09:04:22 p.m. »
Au una verde pe o parte si una alba pe cealalta parte. Problema e ca mai mult ca sigur nu voi putea sta la montaj si sper ca Dorel sa respecte acest lucru (bulina va fi acoperita de janta si nu ai cum sa-ti mai dai seama ulterior daca e montata corect sau nu).

Online rexkrokiDAU

Re: Anvelope new Jimny
« Răspuns #49 : 21.Iun.2020, 09:20:05 p.m. »
In mod normal trebuie sa fie la vedere acea bulina, uite cum e (mai corect spus, a fost  ;) ) la @Cristi (XTI)