Autor Subiect: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.  (Citit de 5837 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #20 : 20.Mar.2011, 06:58:20 p.m. »
Merci, chiar a fost un road-trip reusit. Revin cu detalii zilele urmatoare. Daca aveti intrebari, nu ezitati.  :)


Ziua 8

781 km
Barcelona (S) - Andorra la Vella (AND) - Lyon (F)

Initial planul era sa mergem direct acasa, dar cum am pierdut mult timp in Andorra la Vella am mai oprit o noapte pe drum la Lyon. Ziua de azi (a 9-a) a fost scurta (335 km) si fara evenimente de consemnat.



Andorra la Vella



Offline sfichiu

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #21 : 20.Mar.2011, 07:26:07 p.m. »
..incep eu cu intrebarile: cum te descurci cu cazarea si cu masa?
 Prin august am o oportunitate sa merg aicihttp://www.regencyresorts.com/ ,am asigurat moca cazarea dar nu stiu nimic de locatie poate tu ai auzit ceva sau poate altcineva de pe forum care a fost sau cunoaste locul. :-?.In rest sa ai zile frumoase si astept detalii!
« Ultima Modificare: 20.Mar.2011, 07:53:31 p.m. de sfichiu »
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #22 : 20.Mar.2011, 07:38:46 p.m. »
In Tenerife nu am fost (nu se poate ajunge cu SX4-le :)  ) asa ca nu stiu prea multe, dar din linkul tau arata foarte bine, asa ca eu nu as ezita. Concediu placut iti doaresc inca de pe acum.  :)

In excursia asta prin peninsula Iberica eu mi-am stabilit de la inceput un traseu. Pentru mine important era sa ajung in cel mai vestic si in cel mai sudic punct al Europei. In functie de asta am facut si traseul cu locurile de inoptat si cu cele de vizitat pe parcurs. Rezervare la hotel am facut prin booking.com sau direct la Ibis. De mancat am mancat unde ne apuca foamea, fie la cate un Mc Donalds pe autostrada, fie pe strada in orasele vizitate, fie la un restaurant din aceste orase sau la restauranul de la hotelul unde aveam cazarea. Dimineata am avut tot timpul mic dejun la cazare.

Offline rexkrokiDAU

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #23 : 21.Mar.2011, 10:22:38 a.m. »
Prima zi a excursiei a fost una de tranzit spre Spania, dar totusi nu am vrut sa ratez viaductul de la Millau, unul din cele mai mari poduri rutiere din lume.  :dream:   
Nu am ales drumul cel mai comod pe autostrada ci am facut si ceva ocolisuri prin Massif Central, o zona cu peisaje frumoase si drumuri pitoresti, bine intretinute chiar daca uneori incapea doar o masina pe ele si din loc in loc erau refugii in caz ca se intalnesc doua masini. Vremea nu prea a tinut cu noi, a batut un vant puternic si cu ploaie in rafale dar a fost ok pana la urma. Ne consolam cu ideea ca in Spania va fi mai cald si soare.  :)









Offline rexkrokiDAU

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #24 : 21.Mar.2011, 06:45:29 p.m. »
Ziua 2 a fost dedicata tot tranzitului, de data asta a Spaniei, cu destinatia Lisabona, mai exact un orasel langa Lisabona, Oreiras.

Pe drum am facut un popas de vreo trei ore in Salamanca, un oras care mi-a placut foarte mult. Chiar daca era vreme ploioasa lumea era destul de multa la plimbare pe strazi. Am gasit din intamplare si un magazin plin cu bunataturi specifice locului unde am mancat niste sandwichuri delicioase.  :) 





Poze din Salamanca.




Un set de poze din magazinul amintit mai sus, nerecomandate pofticiosilor.  :)




Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14363
  • Thanked: 3381 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #25 : 21.Mar.2011, 06:51:47 p.m. »
Si nu ne duce pe noi in ispita ! :popa:

O data in viata, cred ca merge incercat un jamon iberico. Nu am fost in Spania sau in Portugalia, dar m-am uitat cu jind la jamboanele similare din Italia.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #26 : 21.Mar.2011, 07:01:43 p.m. »
Nu stiu din care sortiment de jambon era in sandwichurile mancate in acel magazin dar erau foarte bune.  :)  Se pare ca jambonul este foarte raspandit in bucataria locala. Am mancat pana nu am plecat din oras intr-un restauant un fel de snitel din jambon umplut cu ciuperci si un fel de branza. O minune. Din pacate de aici nu am poze.

Offline rexkrokiDAU

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #27 : 21.Mar.2011, 09:30:13 p.m. »
In a treia zi din excursie am vizitat Lisabona. E un oras interesant, plin de viata, cu multe obiective de vazut. Din pacate noi nu am avut la dispozitie decat o zi, dar cred ca vreo trei zile erau mai nimerite.
Traficul in oras este destul de intens si se circula tare, cam cu 20 km peste limita legala.


Fiindca dimineata se anunta ploioasa am ales sa incepem cu Oceanariul.



Cand am iesit am baut o cafea si am mancat o prajitura foarte bune la cofetaria de langa iesire. V-o recomand.

Am facut apoi o tura cu gondola de unde am avut o panorama frumoasa asupra cartierului unde a avut loc expozitia mondiala din 1998 gazduita de Lisabona.





Am plecat apoi spre centru sa vizitam Alfama. E un cartier ce seamana mult cu Lipscaniul din Bucuresti, doar ca e mai mare, e in panta si putin mai ingrijit. Dar tot nu m-as plimba pe acolo dupa lasarea intunericului.   :-S



« Ultima Modificare: 21.Mar.2011, 09:32:14 p.m. de rexkrokiDAU »
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #28 : 21.Mar.2011, 09:55:16 p.m. »
Am continuat cu o plimbare prin centru .




Dupa atata umblatura ne-a ajuns foamea si am plecat spre un restaurant de care citisem undeva ca e frumos si se manca bine, Casa do Alentejo. Din pacate ibericii astia au obicei destul de prost din punct de vedere al turistilor, isi iau pauza de masa intre anumite ore la pranz. Asa ca nu am gasit bucataria deschisa, dar macar am admirat frumusetea localului.






Am gasit pana la urma pe aceiasi strada un restaurant unde, desi avea majoritatea preparatelor bazate pe peste si fructe de mare, am mancat o friptura de vita delicioasa. Restaurantul se numeste Solar dos Presuntos. Pe pereti am gasit si o poza interesanta.  :)



Offline rexkrokiDAU

Re: Cu SX4 prin Peninsula Iberica.
« Răspuns #29 : 22.Mar.2011, 09:07:08 p.m. »
Ziua 4 a excursiei a adus cu sine si unul din motivele acestui road-trip, Cabo da Roca, cel mai vestic punct al Europei continentale.  :)  Dupa ce ne-am facut cateva poze aici am plecat spre sudul Spaniei. In drum ne-am oprit si am vizitat putin Sevilia. E un oras frumusel, dar eu sincer dupa cate am citit despre el ma asteptam la mai mult. Mi-a placut mai mult Salamanca.




Cabo da Roca






Sevilia