Autor Subiect: Roma...in 2 zile  (Citit de 5503 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ASZ

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #20 : 26.Feb.2019, 04:03:40 p.m. »
vineri vom vizita Vatican-ul si castelul St. Angelo;
Ziceam ca biletele le vom lua de pe site .. tocmai pt. ca includ si fast pass.

Stiu ca sunt obiective la tot pasul, practic Roma e un muzeu in aer liber.
Insa pt. a ajunge la/de la Vatican la cazare (si din alte locatii, unde ajungem spre seara sau incepem ziua), pt. a calatori prin diverse alte zone (se zice ca o calatorie cu tramvaiul 90 te trece cam prin toata Roma ...) + cele 2 intrari, caz in care costul de 38.5 EUR al Roma Pass-ului mi se pare o solutie buna (adica accesul la cele 2 obiective - Colloseum si castelul St. Angelo - ar costa cam atata, iar calatoriile cu mijloacele de transport  timp de 72 de ore sunt ca un bonus adus de acest card ... daca e nevoie il folosesti si la calatorit, daca nu, asta e.

Offline toma

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #21 : 26.Feb.2019, 04:11:06 p.m. »
Roma pass merita! Deasemeni biletele online pentru Vatican sunt "obligatorii". In functie de sezon si noroc va pot scuti de niste cozi infernal de lungi.

Daca in vizita facuta la San Pietro vreti sa includeti si privelistea asupra Romei oferita de cupola lui Michelangelo si nu sunteti mari amatori de urcat pe scari va recomand sa ajungeti dimineata devreme si dupa ce ati trecut de controlul de securitate sa va grabiti direct la casa de bilete pentru cupola si la lift urmand ca vizita in catedrala sa o faceti dupa ce coborati.




  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline ASZ

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #22 : 26.Feb.2019, 04:27:35 p.m. »
Aveam in plan urcatul pe cupola de basilica Sf. Petru, nu stiu insa daca cu lift sau pe scari .. probabil ca lift, pt. ca dupa ce vizitam atatea muzee in Vatican + capela Sixtina + zona Vatican, .. nu cred ca ne mai arde de urcat pe scari :)

Online rexkrokiDAU

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #23 : 26.Feb.2019, 04:38:08 p.m. »
Mai bine mai puține obiective și relaxat. Nu trebui bifat totul din prima vizită,  doar pentru palmares. E bine să rămână ceva și pentru o vizită ulterioară.  :)

Offline fireburn

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #24 : 26.Feb.2019, 04:54:58 p.m. »
Pentru ca duminica avem avion doar pe la ora 16, ma gandeam sa mergem la slujba de dimineata in Vatican ...

Pe mine m-a lasat mut slujba de duminica la Sf. Petru. Foarte frumoasa. Canta oamenii corul ala dumnezeieste.
Am prins-o din intamplare, ca asa programasem vizita.
Dupa slujba, afara in piata, a vorbit papa de la balcon. Asta a fost bonus :)
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 
The following users thanked this post: ASZ, toma

Offline ...

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #25 : 26.Feb.2019, 05:10:37 p.m. »
Încă ceva în Capela Sixtină: no pictures, no photos!
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #26 : 26.Feb.2019, 05:49:25 p.m. »
And quiet, please!
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: ...

Offline toma

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #27 : 26.Feb.2019, 09:00:51 p.m. »
Pe mine m-a lasat mut slujba de duminica la Sf. Petru. Foarte frumoasa. Canta oamenii corul ala dumnezeieste.

Subscriu... te duci, te asezi mai in spate si te scufunzi in atmosfera... pentru cineva obisnuit cu susoteala din bisericile ortodoxe e o experienta complet diferita. Chiar fara sa fii bisericos te strabate un fior...


Capela Sixtina mi-a lasat sentimente amestecate: pe de o parte te afli in fata uneia dintre cele mai importante "colectii" de fresce pe de alta parte esti in permanenta agasat de inghesuiala absurda, de sutele de soapte care se transforma in vacarm si de interventia brutala a curatorilor: no picture, no photo and quite please (asa cum bine au remarcat colegii). Majoritatea incearca sa fure niste cadre cu telefonul mobil (n-am inteles de ce ca e Internetul plin de poze mult mai bune si disponibile gratuit) si din cand in cand cate un "meserias" are blitz-ul pe auto si starneste o noua interventie vocala a curatorilor.

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14367
  • Thanked: 3383 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #28 : 26.Feb.2019, 09:06:18 p.m. »
Fac si eu doua sugestii: mormintele papilor din subsolul catedralei San Pietro si Panteonul.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: ASZ, toma

Offline ASZ

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #29 : 27.Feb.2019, 08:43:25 a.m. »
M-ati convins, alocam duminica pt. slujba de la Vatican (predam camera, vom lasa bagajele la hotel si mergem al slujba.
Aveti idee cam de la ce ora e slujba ? (adica la ce ora sa fim prin zona ?)

Apropo, daca tot dureaza asa de mult vizita muzeelor din vatican, oare merita timpul alocat ? Sau mai bine ne plimbam prin Vatican/Roma ?