Autor Subiect: Roma...in 2 zile  (Citit de 5483 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #10 : 22.Feb.2009, 02:34:02 a.m. »
@Shrek ne bagam la o scurta descriere a Parisului?
Da, sper sa am ceva timp in week-end sa incarc foto.



ce bine de mine ca am avut ultimele week-enduri libere  :)

Offline Jeff

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 38
Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #11 : 22.Feb.2009, 08:46:02 p.m. »
Petrecand Revelionul si vreo 3 zile la Roma am vizitat si noi obiectivele turistice si am observat aceleasi fenomene (multi concetateni, multe scutere si masini mici, as mai adauga haosul din trafic). Comparativ cu Parisul, sistemul de metro din Roma nu e asa de acoperitor, exista doar doua linii principale. Per ansamblu, mi-a placut dar n-as mai merge inca odata.
Cristi, referitor la prima poza: ori ai ratat obiectivul, ori te-au pacalit. Fontana di Trevi este asta:

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #12 : 22.Feb.2009, 09:20:25 p.m. »
Se prea poate...eu doar vroiam sa-mi etalez "talentul" de fotograf  B-) foooooarte amaaaatoor!
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline shpeedy

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #13 : 14.Ian.2018, 05:09:22 p.m. »
Profitand de cateva momente libere, am zis sa postez cateva poze din week-end-ul prelungit avut la Roma acum juma' de an. Pentru ca toata lumea e deja obisnuita cu pozele de la obiectivele traditionale, am zis sa ma rezum la cateva poze de interes pentru un forum auto - cele de la Muzeul Masinilor de Politie Italiene:































« Ultima Modificare: 14.Ian.2018, 05:48:55 p.m. de shpeedy »
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: Utilizator_Anonim

Offline sfichiu

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #14 : 14.Ian.2018, 06:13:25 p.m. »
Cristy,multumim pentru tot ce-ai postat in legatura cu Roma,o sa-mi fie de ajutor informatiile tale deoarece in intervalul 23-25 februarie facem si noi o mica iesire de 2 nopti [3 zile].Acu chiar studiam ofertele de zbor si- am gasit ceva cu Wizzair mai convenabil.=cca.150 euroi dus-intors  2 persoane din Otopeni.
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline sfichiu

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #15 : 07.Mar.2018, 09:11:43 a.m. »
Gata, am facut si Roma in 4zile si 3 nopti.
Transport;avion,dus Wizzair,Otopeni-Ciampino cca.2 ore,conditi medii
                       retur Blueair,Fiumicino-Otopeni o ora si patruzeci de minunte,conditii de zbor;super!!
Cazare; http://www.hotelmadridroma.com/en/ conditii foarte faine si-un mic dejun copios.Fiind in centrul Romei n-am avut nevoie de mijloace de transport pentru a vizita obiectivele turistice,am mers pe jos.
Masa: intr-una din zile am luat pranzul la Vatican deoarece cand am facut rezervare on-line am luat si optiunea cu pranz.In rest am gasit multe
taverne [trattoria} micute unde se putea lua masa cu-n pret rezonabil asta poate  ca nu era in plin sezon...cred eu.Recomand eventualilor vizitatori cartierul Trastevere,aici personal mi-a placut .
Am avut parte de vreme buna ex.+16 Grade intr-una din zile,doar sambata dimineata a plouat cand am vizitat Castelul Sant"Angelo.
In concluzie : un oras care mi-a placut mult !!
  • VITARA S ,Matiz
 

Offline ASZ

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #16 : 26.Feb.2019, 11:50:50 a.m. »
Pe 20 martie vom merge si noi in vizita la Roma (4 nopti), iar pana acum ne bazam pe urmatoarele informatii:
1. Cazarea (cu MD) la Bed and Breakfast Piazza Vittorio87
2. Lista de obiective de vizitat. Miercuri vom prelua camera si vom face o plimbare prin centru (cu cina pe undeva prin centru); Joi dimineata vom face un tur gratuit in centru si apoi ne vom plimba prin centrul Romei; vineri vom vizita Vatican-ul si castelul St. Angelo; sambata vom merge pe la alte obiective din centru (Colloseum, Panteon, Forumul Roman, Fantana Trevi, Treptele spaniole, etc.); Pentru ca duminica avem avion doar pe la ora 16, ma gandeam sa mergem la slujba de dimineata in Vatican ...
3. Intrarea la Colloseum si castelul St. Angelo + transportul urban il rezolvam cu Roma Pass , iar transportul de la aeroport la gara Tremini il voi rezerva aici

E destul de complicat sa grupam obiectivele (sunt in mai multe zone ale Romei, insa sper sa acoperim cat mai multe din ele ...).
Ma gandeam sa folosim MOOVIT pt. a ne ajuta in deplasarea prin oras cu mijloacele de transport in comun  (pana acum nu l-am folosit, nu am idee cat e de complicat/realist ... sau poate aveti o sugestie de aplicatie mai usor de utilizat ?)

Intrebare: la Vatican merita sa achizitionam si audiobook-ul ? (nu am mai folosit ... nu stiu cat de util e si ce presupune asta mai exact)

Offline ...

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #17 : 26.Feb.2019, 12:14:20 p.m. »
Eu nu am luat audiobook la Vatican si nu regret. Ar trebui sa fie o intrare separata pentru cei cu bilete online, nu cumva sa te asezi de-a lungul zidului, sa stai 500 m la coada la bilete. De banii aia am mancat la cafeteria lor un Tiramisu si am savurat un cappuccino la masa, nu in picioare, cum e prin multe locuri din Italia. Cu Terravision am avut surpriza ca ajunsi acolo sa nu putem rezerva pentru intoarcere la aeroport decat cu 1 zi inainte, la cozi imense. Asta acum 3 ani. Asa ca am luat frumusel un tren catre un satuc apropiat de aeroport, si de acolo un autobuz direct la aeroport, nu mai stiu care, parca Fiumicino. Am iesit foarte ieftin. In rest, per pedes si doar de 2 ori cu metroul. La St. Angelo doar in curte am intrat. Grija la buzunare, mai ales la Trevi, dar si in zona garii Termini, misuna pitpalacii.

Ca papa: gelato la greu, panini, saltimbocca, pizza la felie si apa gratuit de la cismelele locale :). Tot in martie am fost si eu.
Sa nu uit: pe trecerea de pietoni se fuge cu grija, ca te calca scuterele!
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline shpeedy

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #18 : 26.Feb.2019, 12:24:35 p.m. »
Cateva recomandari:
- luati biletele online, in prealabil, pentru Vatican - pe langa faptul ca evitati coada (skip-the-line), parca si pretul era mai bun;
- evitati pe cat posibil sa va bazati pe transportul de suprafata - am asteptat peste o ora un autobuz si pana la urma am fost nevoiti sa ne adaptam in functie de autobuzele care veneau; metroul in schimb mi s-a parut ok - cu exceptia stilului smucit de condus, pe care il pastreaza si pentru trasnportul subteran;
- audiobook-ul la Vatican merita (macar unul) - afli o gramada de chestii interesante;
- prioritizati pe cat posibil mersul pe jos - la fiecare colt de straduta posibil sa dai peste ceva interesant de vazut;
- s-aveti fiecare o butelcuta/un bidonas - sunt foarte multe cismele cu apa rece si proaspata;
- pe cat posibil, bagati inghetata la greu - merita!

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: ASZ

Offline FritzVonSpritz

Re: Roma...in 2 zile
« Răspuns #19 : 26.Feb.2019, 12:33:42 p.m. »
Cateva recomandari:
- luati biletele online in prealabil la Vatican - pe langa faptul ca evitati coada (skip-the-line), parca si pretul era mai bun;
- evitati pe cat posibil sa va bazati pe transportul de suprafata - am asteptat peste o ora un autobuz si pana la urma am fost nevoiti sa ne adaptam in functie de autobuzele care veneau; metroul in schimb mi s-a parut ok - cu exceptia stilului smucit de condus, pe care il pastreaza si pentru trasnportul subteran;
- prioritizati pe cat posibil mersul pe jos - la fiecare colt de straduta posibil sa dai peste ceva interesant de vazut;
- s-aveti fiecare o butelcuta/un bidonas - sunt foarte multe cismele cu apa rece si proaspata;
- pe cat posibip, bagati inghetata la greu - merita!

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

De acord cu Shpeedy, cat mai mult mers pe jos........La inceput de Decembrie am fost la Roma, iar pentru unele obiective distanta era e 15-20 de minute de mers pe jos intre ele. Noi ne-am luat bilet de metrou, dar nu prea l-am folosit, ca pana mergeai la obiectiv si pana reveneai la statia de metrou pentru urmatorul, deja ajungeai la celalalt obiectiv si aveai de mers doar 1 statie cu el (metroul), deci nu avea rost......Am aflat ca era si un autobuz care ne-ar fi putut duce, insa fiind sambata, acel autobuz nu circula, asta dupa ce l-am asteptat vreo 45 de minute......Deci daca folositi si transport de suprafata, aflati daca circula sambata/duminica.
Mie, sincer mancarea mi s-a parut scumpa, inghetata nu am incercat, sunt sensibil la gat si mai bine evit.....deis era 15-16 grade afara
Intr-adevar, cismele cu apa sunt, insa nu sunt banci sau unde sa stai jos........ori pe bordura, ori sprijinit de vreun perete al unui magazin.
Sa aveti excursie placuta!
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....
 
The following users thanked this post: ASZ