Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 151632 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #170 : 12.Mar.2020, 11:03:04 p.m. »
  A fost declarată stare de urgență în New York din cauza epidemiei de coronavirus

   Bilantul imbolnavirilor a ajuns la 89.
 
    Cu peste 8.5 milioane de rezidenți pe o arie de 830 km², New York este metropola cu cea mai mare densitate de locuitori din Statele Unite, primarul declara stare de urgenta, la noi ce se mai asteapta oare ?!!!
« Ultima Modificare: 12.Mar.2020, 11:14:46 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #171 : 12.Mar.2020, 11:10:00 p.m. »
Ce mi se pare mie interesant e ca procentul de decese creste usor.
Daca initial era 3-3.5% în regiunea Wuhan, acuma se pare ca ajunge pe la 5% în restul mapamondului, cu tendinta de crestere.
La italieni este de 8%.
Dupa panica de care dau dovada guvernele cred ca avem de-a face cu un virus mutant.

PS: Câtu cred ca de asta s-a retras, stie ceea ce nu stim noi si nu a vrut sa fie în prima linie de raspundere în calitate de prim-ministru.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline cristidav

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #172 : 12.Mar.2020, 11:29:20 p.m. »
Tu esti dintr-astia, cumva?

Nu. Eu sunt doar scarbit de cat de oi pot fi oamenii, in general. Si de directia in care se indreapta toata treaba asta din cauza oilor de genul. Sorry, dar mi-a iesit pe nas deja iesteria si panica creata de gestionarea la nivel mondial a unui virus care a ucis 3 babe cu enşpe boli si barbatul din Huedin, caruia i-a cazut in cap, la deschiderea usii camarii, teancul de conserve din proviziile facute. Pentru o oarecare gripa cica.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline solymir

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #173 : 13.Mar.2020, 08:58:21 a.m. »
@ntire2000 procentul de decese creste pentru ca sistemele de sanatate sunt depasite si incep sa lase oamenii batrani sau care au afectiuni secundare sa moara. Peste tot unde este a fost/este tinuta sub control, mortalitatea este pana in 1%, pentru ca toti oamenii care au fost in stare critica au apucat sa primeasca ingrijirile necesare.
De bine, de rau, momentan sunt doar doua tulpini, si a ramas asa din ianuarie pana acum...
  • S-Cross Luxus Mineral Grey. Pentru ca Spirit AT nu exista...
 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #174 : 13.Mar.2020, 09:58:46 a.m. »
    LIVE Coronavirus în România: încă 5 cazuri în București – din care patru legate de polițistul pensionar care a mințit, 64 în total la nivel național


     A venit weekend-ul, hai sa lasam Mall-ul, parcurile, fast-food-urile, in supermarket sa nu mai mergem decat un membru al familiei si sa stam cuminti in casa, sa folosim aceste momente cand putem avea familia reunita.
     
    Hai sa respectam niste reguli minime de igiena prin autoizolare, sa nu le luam in deradere, deci sa incercam sa n-ajungem ca Italia !!!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: kellogs

Online bisti

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #175 : 13.Mar.2020, 10:22:36 a.m. »
In Italia s-a ajuns in halul asta pentru ca la ei nimeni nu mananca acasa, cu exceptia sudului.
Acolo, la orele pranzului, e plin in cafenele si restaurante.
Si mi se pare absurda decizia lui Trump sa opreasca zborurile dinspre Europa, uitand ca la ei exista cea mai mare comunitate de chinezi, originea Covid!
 

Offline enicky

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #176 : 13.Mar.2020, 10:35:27 a.m. »
Si mi se pare absurda decizia lui Trump sa opreasca zborurile dinspre Europa, uitand ca la ei exista cea mai mare comunitate de chinezi, originea Covid!
     Faptul ca esti chinez stabilit in sua si nu "faci naveta" in china, asta nu inseamna ca esti purtator de covid !!
Sa nu uitam de unde a venit virusul la noi(Italia), iar ei vad in Europa o sursa de infectare.
Este cea mai inteleapta decizie luata pana in prezent, omul a avut sange in instalatie si-a taiat raul din radacina !!!
   Acelasi lucru se putea face si aici : daca din Februarie se intrerupea orice legatura cu Italia, acum n-aveam virusul(sau aveam doar cazul Israel)  ! Cruda realitatea, dar asta e !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Bobi

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #177 : 13.Mar.2020, 10:42:33 a.m. »
In tarile comuniste nu prea a pătruns virusul sau poate nu este mediatizat ?
 

Online bisti

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #178 : 13.Mar.2020, 10:50:58 a.m. »
Si mi se pare absurda decizia lui Trump sa opreasca zborurile dinspre Europa, uitand ca la ei exista cea mai mare comunitate de chinezi, originea Covid!
     Faptul ca esti chinez stabilit in sua si nu "faci naveta" in china, asta nu inseamna ca esti purtator de covid !!

Ai inteles gresit. Sunt sute de zboruri zilnice dinspre China catre SUA, crezi ca merg doar americani ?
 

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #179 : 13.Mar.2020, 10:59:38 a.m. »
In tarile comuniste nu prea a pătruns virusul sau poate nu este mediatizat ?
Nu e vorba de tarile comuniste, ci de dictaturile dure... Rusia, Turcia, Coreea de N. au cate cazuri vor liderii Putin, Erdogan, respectiv Kim Jong Un...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X