Autor Subiect: Despre Coronavirus  (Citit de 151454 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline BrSx4

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1546
  • Thanked: 233 times
  • Gen: Bărbat
  • Munca nu a omorat niciodata pe nimeni
    • Braila
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1570 : 28.Ian.2021, 03:41:55 p.m. »
Probabil este vorba de substanta de baza din Ivermectina
https://ro.wikipedia.org/wiki/Ivermectin%C4%83
  • SX4 1.5 glx, New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
SX4 1.5 glx gri metal
New Vitara 1.6 AllGripp Turqouaz
Diferența dintre inteligență și prostie este că inteligența are limite
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1571 : 28.Ian.2021, 03:53:32 p.m. »
Ar mai fi de facut distinctia intre cea produsa pentru uz uman si cealalta produsa pentru uz animal.

Daca citesti prospectele dozajul de substanta activa e aproape acelasi.
Am cautat informatii acum câteva luni si stiu ca nu erau diferente semnificative, din contra.
Una e sa dai o pastila unui câine de 10 kile si alta e sa iei tu aceeasi pastila la o greutate de 80 de kile.

Problema cea mai mare ramâne cea economica.
Ce ne facem fratilor cu zecile de miliarde bagate în big farma cu riscul de a ramâne acum cu vaccinurile nevândute?
Substituite cu un medicament cu licenta de productie expirata pe care acum se poate apuca orice firma de medicamente sa-l fabrice?
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline teutzue

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1572 : 28.Ian.2021, 04:27:34 p.m. »
Baieti si fete, am facut covid (culmea dupa ce am ajuns in Romania si l-am luat de la vecini). Tot familionul (inclusiv tata de 62 de ani). N-am murit, asta e vestea buna. N-avem sechele sau alte abominatii cum ne tot sperie media.

Totusi, cred ca am luat o forma usoara. Pericolul e real. Ne-a trecut. Avem miros si gust. Cat am fost bolnavi am fost vreo 2 zile obositi, dupa am fost in regula.

Simptome: durere de cap, durere de ochi, curs nasul dupa ce au aparut durerile de cap (cam la 7 zile, asa cum zice si ghidul de la harvard despre corona - nu antena 3 :) ), fara miros, gust, diaree putin si sensibilitate piele. Am avut protocol de tratament de la cei care ne-au "donat virusul", am stat acasa 2 saptamani si cam asta a fost experienta noastra.

Se discuta tare mult pe subiect si multa vorba e saracia omului. E mult mai usor sa discuti aspecte verificate pe pielea ta si aspecte reale. Asa nu mai vorbesti mult si prost (zic la general).

A venit corona, il iei. Daca esti naspa cu sanatatea, s-ar putea sa te doboare. Daca nu, e ok, trece. Pericolul e real. Ne spalam pe maini, ne protejam chiar daca ne-am imbolnavit. Frica nu ne ajuta. A acționa ajuta.

Scriu pentru voi, poate va ajuta.
  • Suzuki S-Cross 1.6 Premium Allgrip benzina 2013, 120cp; Mitsubishi Colt 1.1 Invite benzina 2007, 75 cp; Mitsubishi Colt 1.5 Ralliart 2009, 150 cp
 
The following users thanked this post: ntire2000, toma, remarque, ..., Costique, maxwell

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2500
  • Thanked: 1294 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1573 : 28.Ian.2021, 04:29:32 p.m. »
Mai trece apa pe Dunăre pana studiile vor fi clare despre efectul asupra virusului al acestui inhibitor de proteina. Apoi cei ce plătesc bine cercetătorii si au cel mai mare succes medical sunt Big Pharma, nu te aștepta ca SRL-ul din colt sa aibă soluții in cazuri grave. Ăștia îți vând măgăreață de oaie pe post de panaceu si bat pariu c-o sa găsești mii care sa declare senini ca pe ei i-a vindecat ...de orice, numai de prostie, nu... Nu te poți aștepta ca la orice urgenta medicala de acest tip sa ia cineva toate substanțele deja produse si sa le încerce, poate au efect. Sistemul asta îl aplica bacteriile, de scapă si de cele mai fioroase antibiotice. Numai ca bacteriile își permit sa moara câteva zeci de miliarde pana o mutație le face imune la antibiotic. Noi nu avem miliarde de pierdut in așteptarea mutației salvatoare (in 1920 virusul a dispărut si nimeni nu știe  de ce, dar tot a luat vreo 20-50 de milioane de tineri cu el!)...

PS: Poate ați auzit de Constantin Levaditi. Ei, lucrând la institutul Pasteur, se chinuia sa  găsească agentul patogen ce provoacă sifilisul. Luni de zile de încercări.  Si l-a vizualizat altul. Când a citit cu ce substanță... s-a dus la unul din dulapuri si a scos sticluța. O avea, dar nu se gândise la ea... Asta e si cu "unde dai si unde crapă". Adică un medicament antiparazitar sa fie de folos ca antiviral. Dar nu generalizați, ca de Ebola încă nu va scapă nimeni, de exemplu...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 
The following users thanked this post: saureign

Offline ...

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1574 : 28.Ian.2021, 04:54:27 p.m. »
Ti-am multumit pentru ca ai avut curajul de a ne impartasi informatia. Imi pare rau ca ai luat Covid, dar imi pare bine ca a fost o forma usoara. Sanatate!
 

Offline toma

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1575 : 28.Ian.2021, 04:56:26 p.m. »
Ar mai fi de facut distinctia intre cea produsa pentru uz uman si cealalta produsa pentru uz animal.

Daca citesti prospectele dozajul de substanta activa e aproape acelasi.
Am cautat informatii acum câteva luni si stiu ca nu erau diferente semnificative, din contra.
Una e sa dai o pastila unui câine de 10 kile si alta e sa iei tu aceeasi pastila la o greutate de 80 de kile.

Difera normele de securitate si igiena in productie, cantitatea de impuritati precum si excipientii sau raportul intre substantele active (daca-s mai multe).

Problema cea mai mare ramâne cea economica.
Ce ne facem fratilor cu zecile de miliarde bagate în big farma cu riscul de a ramâne acum cu vaccinurile nevândute?
Substituite cu un medicament cu licenta de productie expirata pe care acum se poate apuca orice firma de medicamente sa-l fabrice?

Exact ca si cu Hydroxychloroquine. Luati ca e ieftina si vindeca covidu', luati ca e conspiratie big farma sa nu o luati. Au luat pana au murit. Si dupa studii au stabilit ca e frectie la picior de lemn impotriva covid dar ai sanse sa te cureti fix din cauza medicamentului.

Eu zic ca mai decent ar fi sa astepti niste studii care sa demonstreze fara dubiu eficacitatea si apoi sa incepi cu conspiratiile big farma...
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: hugbear

Offline shpeedy

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1576 : 28.Ian.2021, 05:03:19 p.m. »
@toma, de ce nu lasi tu selectia naturala sa-si urmeze cursul ?!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: hugbear

Offline remarque

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1577 : 28.Ian.2021, 06:44:19 p.m. »
Exact ca si cu Hydroxychloroquine. Luati ca e ieftina si vindeca covidu', luati ca e conspiratie big farma sa nu o luati. Au luat pana au murit. Si dupa studii au stabilit ca e frectie la picior de lemn impotriva covid dar ai sanse sa te cureti fix din cauza medicamentului.
Vă rog din suflet să nu luați ce vă zic acum drept vreo generalizare. Doar atât: două persoane apropiate au făcut boala și după vreo trei zile a început să le fie tot mai rău, au luat la recomandarea unor medici „neortodocși” „Hydroxychloroquine”. În circa  4 ore le-au dispărut simpomele care se se tot agravau de vreo 3 zile. Dacă nu mi-ar fi povestit ei în persoană nu i-aș fi crezut.
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1578 : 28.Ian.2021, 07:56:25 p.m. »
Imi place cum se inflameaza unii din cauza stirilor despre tratamente alternative la covid (parca ar cunoaste adevarul absolut sau ar fi actionari la companiile care fabrica vaccinul).
Eu nu sunt deloc partizanul nimanui, nu doar ca sunt sceptic si vreau sa fac vaccinul în ultimul moment, dar nu sunt cazut pe spate nici dupa înghititul de medicamente în general.
Orice medicament luat pentru tratarea unei boli distruge niste echilibre chimice în organism si favorizeaza aparitia altor afectiuni.

Imi place totusi sa vad cât de buimaci sunt inclusiv marii cercetatori în medicina.
Abordeaza rezolvarea unor probleme stringente cu solutii deosebit de complexe când de multe ori solutia cea mai simpla sa afla într-o pastila descoperita acum un secol.

Intre timp si Africa de Sud a hotarât sa aleaga "selectia naturala".

Iar la noi, se trece de la Pfizer si la Moderna.
Ca sa nu ramâna nefolosite....

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Online ntire2000

Re: Despre Coronavirus
« Răspuns #1579 : 28.Ian.2021, 08:04:36 p.m. »
Am avut protocol de tratament de la cei care ne-au "donat virusul", am stat acasa 2 saptamani si cam asta a fost experienta noastra.

In afara de Paracetamol ce ai mai luat?
Azitromicina, ceva vitamine, etc.?
Daca nu sunt indiscret.

LE: în privat, ca sa nu escaladam "situatia". Sa nu zici d-alea "neortodoxe" si "neomologate" ca dupa aia trebuie sa bei agheasma. :-))
« Ultima Modificare: 28.Ian.2021, 08:18:10 p.m. de ntire2000 »
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού