Autor Subiect: Faruri  (Citit de 4079 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Tatallor

Re: Faruri
« Răspuns #20 : 19.Dec.2020, 10:24:12 p.m. »
Pana la urma cu ce v-ati inlocuit becurile de pe faza scurta? Am facut un drum pe noapte si pe ploaie pe autostrada aproape legat la ochi. Fara proiectoarele de ceata eram mort.
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion 2WD MT Galactic Grey Metallic
 

Offline ntire2000

  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Tatallor

Re: Faruri
« Răspuns #22 : 19.Dec.2020, 10:52:23 p.m. »
Imi aduc aminte ca le-ai schimbat, esti multumit?
  • Suzuki Vitara 1.4 Passion 2WD MT Galactic Grey Metallic
 

Offline ntire2000

Re: Faruri
« Răspuns #23 : 19.Dec.2020, 10:54:04 p.m. »
Gasesti mai jos discutia despre ele.
Inca functioneaza spre deosebire de osram-urile care au crapat concomitent, ventilatoarele dupa aproape un an nu fac zgomot, deci eu zic ca sunt bune (review-urile la fel).

https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5971.msg293044#msg293044

Urmatorul pas e faza lunga.
Chiar nu ma intereseaza ca sunt prea puternice sau ilegale.
Eu consider ca faza lunga e doar pentru confortul meu atunci când sunt singur pe drum, n-ar trebui sa deranjeze pe nimeni ce becuri îmi pun.

Cu astea https://www.aliexpress.com/item/32983312463.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.462f4c4dYJGa7A
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Tatallor

Offline enicky

Re: Faruri
« Răspuns #24 : 19.Dec.2020, 11:56:12 p.m. »
Urmatorul pas e faza lunga.
Chiar nu ma intereseaza ca sunt prea puternice sau ilegale.
Eu consider ca faza lunga e doar pentru confortul meu atunci când sunt singur pe drum, n-ar trebui sa deranjeze pe nimeni ce becuri îmi pun.
  Da, n-ai fi singurul cu xenon pe "oala" injurat in trafic :). Se gasesc si halogene bune, peste cele de fabrica, eu am cred de vreo 3 ani si inca merg si am primit uneori si cu ele flash-uri, cand n-am fost suficient de rapid. Oricum le vei da jos la ITP.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Faruri
« Răspuns #25 : 20.Dec.2020, 12:19:53 a.m. »
Recunosc, nu mai am vederea agera de la 20 de ani (când observam orice pasarica  ;)), consider ca oricum merg mai batrâneste (implicit mai preventiv) si nu sunt nesimtit ca sa le folosesc pentru a-i orbi pe altii.
Le folosesc doar pentru siguranta mea, mai ales pe drumuri judetene vai de mama lor, fara marcaje si semnalizari la standarde europene.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline ASZ

Re: Faruri
« Răspuns #26 : 21.Dec.2020, 06:32:01 p.m. »
Este incredibila diferenta intre lumina provenita de la becurile de faza scurta cu care a venit masina din fabrica si cea generata de becurile LED indicate de @ntire2000 (de pe Aliexpress). Orbecaiam cu cele din fabrica, insa cu LED-urile se vede foarte bine drumul si nu am primit nici macar un flash in aproape 7 luni de cand le folosesc.

Offline Catalln

Re: Faruri
« Răspuns #27 : 21.Dec.2020, 08:27:17 p.m. »
Atenție mare, exista riscul de a rămâne fără certificat pe lângă amenda "consistenta"
  • Suzuki Vitara Passion 2015 1.6 VVT 4WD MT
Consum declarat: urban 6,5 L/100 Km; mixt 5,6 L/100 Km; extra urban 5,1 L/100 Km
Consum mixt realizat la
 

Offline ntire2000

Re: Faruri
« Răspuns #28 : 21.Dec.2020, 09:28:41 p.m. »
Da, exista riscul asta mai ales ziua, dar având DLR-uri nu sunt obligat sa circul cu farurile aprinse.
Politistul nu are atributii de inspector RAR, iar alaturi de acesta e foarte putin probabil sa-l întâlnim noaptea când umblam cu faza scurta.
La faza scurta care e folosita în proportie de 90% e bine sa nu exageram.
Astea pe care le-am luat eu si le lauda si @ASZ sunt de 45W, cred ca nu rup retina celui de pe contrasens.
Sunt curios daca e dispus careva dintre cei cu faruri led din fabrica sa faca un test alaturi de un coleg cu o masina cu leduri de 45W puse ulterior ca sa vedem cam ce diferenta este.
Ma gândesc ca prin Cluj e o posibilitate mai mare decât la Bistrita, dar daca e careva noaptea prin tranzit pe la mine prin oras, ma ofer eu sa fac testul.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού