Autor Subiect: Nivel ulei motor la livrarea masinii?  (Citit de 1548 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline dthem

Re: Nivel ulei motor la livrarea masinii?
« Răspuns #10 : 13.Dec.2019, 09:09:38 p.m. »
1l ulei la 1000 km
Pe bune ? Fiti ma oameni seriosi... 15 L de ulei consumati intre revizii ?!
Ti-a zis ce scrie în carte, nu ce consuma lumea între revizii.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline cristidav

Re: Nivel ulei motor la livrarea masinii?
« Răspuns #11 : 13.Dec.2019, 10:20:03 p.m. »
Ti-a zis ce scrie în carte
Cu atat mai rau, dupa parerea mea.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline ntire2000

Re: Nivel ulei motor la livrarea masinii?
« Răspuns #12 : 13.Dec.2019, 10:49:44 p.m. »
La Vitara nivelul de ulei era cu 1-2 mm peste nivelul maxim atunci când am luat-o.
Inainte de a merge la revizie l-am verificat si era la fel.
Acum dupa revizie este cam cu 4 mm peste maxim, banuiesc ca nu s-au obosit sa scoata suta aia de ml (se pun 3,9 l dar e interesant ca tot atâta mi-au si facturat)
Si am preferat sa fac revizia la ei chiar daca pierd bani de combustibil, dar macar n-o sa am probleme de garantie (la fel platesc si casco pentru satisfactia psihica, nu?)

Am cumparat ieri SX-ul din semnatura.
Azi,la verificarea nivelului de ulei dupa acesti km, pentru ca a inceput sa se decoloreze usor si se poate observa pe joja ,am constatat ca este undeva aproape de minim.
Asta o fi practica normala de livrare la Suzuki, cu nivel minim la ulei?

Urmareste peste vreo câteva sute de km daca esapamentul are funingine pe interior. Asta e un semn daca motorul s-a "nascut" cu probleme si consuma ulei.
Daca se întâmpla asta du-te si cere banii înapoi daca n-ai chef sa-ti manânci nervii prin reprezentante.
Legal ai 30 de zile sa returnezi orice produs daca nu-ti convine.

PS: faptul ca ti-a fost livrata asa înseamna ca masina nu e conforma.
Poti sa ceri orice rezulta din asta.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline kellogs

Re: Nivel ulei motor la livrarea masinii?
« Răspuns #13 : 13.Dec.2019, 10:55:17 p.m. »
Cumva ai motor turbo benzinar ? Cumva astea au si ele filtre la particule ?
simulatoare TPMS, pentru Suzuki si nu numai - https://spooftpms.com
 

Offline ntire2000

Re: Nivel ulei motor la livrarea masinii?
« Răspuns #14 : 13.Dec.2019, 10:56:40 p.m. »
Cumva ai motor turbo benzinar ? Cumva astea au si ele filtre la particule ?

Daca manânca ulei exagerat poate sa aiba si filtrul vietii, tot se afuma esapamentul.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Online rexkrokiDAU

Re: Nivel ulei motor la livrarea masinii?
« Răspuns #15 : 13.Dec.2019, 11:07:13 p.m. »
Parerea mea e ca trebuie completat cu ulei pana nivelul e cel putin la jumatatea jojei. Ca acest lucru e facut de catre posesor sau de catre reprezentanta e mai putin important. Important e ca motorul "sa-si inceapa viata", ca sa zic asa, in parametrii optimi.

Offline remarque

Re: Nivel ulei motor la livrarea masinii?
« Răspuns #16 : 13.Mai.2020, 05:04:40 p.m. »
Vechi mentalități reînfloresc.

Prin 1997 mi-am luat o Dacia break nouă direct de la Pitești. După ce-am îndurat un calvar de nedescris cu așteptatul, coada, etc. Am vrut neapărat mașină nouă și n-aveam bani de altceva. Am fost declarat nr. 1 pe lista de așteptare în acea zi, am venit la Pitești cu o zi mai devreme, cazare la hotel, etc. Avea 1400 cmc, bord de CN,  cam ce se găsea pe vremea aceea ... După ce am plecat fericit cu mașina în circa 30 de km mi s-a gripat rulmentul roții dreapta spate, am găsit un service pe drum și am rezolvat pe banii mei. Ce garanție, ce service de marcă, eu trebuia să ajung a doua zi la servici în Bistrița ...
Asta ca asta, dar cireașa de tort a fost că după vreo 3000 de km mi s-a părut suspect zgomotul la accelerare și de curiozitate am desfăcut capacul filtrului de aer: filtrul de aer lipsea.

Cam cât de găinar poți să fii să livrezi o mașină cu nivelul uleiului de motor pe minim ? Cam tot atât de găinar cât să furi filtrul de aer dintr-o mașină pregătită de livrare.
Knock! knock! knock! Cine bate? Rod knock!
La Suzuki RO un defect major în garanție ți-l rezolvi pe banii tăi! Până îi acționezi în instanță pentru recuperarea prejudiciilor...
New Vitara 1.6 VVT MT Passion Allgrip