Autor Subiect: Framantari cu si despre 4x4  (Citit de 7169 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ulise

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #30 : 04.Nov.2019, 08:07:34 p.m. »
salut Ulise  >:D<   eu as lua minim un Mitsu Pajero sport. Cu 3.0 benzina si manual ar fi ideal... sau un Toy 100 cu 4,2 diesel ... dar ca si sugestia ta,cu mult mai ieftina si mai mica ca spatiu, nu se incadreaza in bugetul comparativ si folosirea economica a ce ai deja....

Am comandat arcurile MAD. Astept factura , urmeaza plata si livrarea....
Dupa asta, voi face ceva probe de iarna sa vad cum urca si cum se comporta si descurca in aceasta varianta.Sper ca schimbarea sa ma impresioneze placut.
 Am trecut pe linie moarta masina nr 3,cel putin momentan.Bugetul nu se justifica,cheltuielile anuale plus achizitia si pregatirea specifica ar fi putin prea mari pt ceea ce se doreste si timpii de exploatare.  Ar fi un proiect frumos dar la +5000E parca as putea sa-mi iau alta jucarie sau sa traiesc fara .

E foarte ok si acest model de masina. Eu dadeam sfaturi pentru low cost pe toate planurile. Are super- select Mitsu?

Momentan astept sa experimentez Vitara cu upgrade si incercam marea cu degetul la noul Duster in mod activ.
  :pardon:

multumesc de incurajari si dusuri reci  >:D<
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline rzv

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #31 : 05.Nov.2019, 09:48:15 a.m. »
Pajero Sport nu are super select- se poate pune daca vrei, dar nu vine standard.Costurile si calea sunt batute dar nu cred ca merita. Este ok ca an, 2000-2007 - ce am gasit era 2006, este ok ca motorizare 2,5 -taxe,impozit si are niste mega rapoarte de 5,3 (pt ca deh, motor cu putini cai) si LSD spate. 
Are clima si inclazire fata-spate si muuuult mult loc in portbagaj plus spatii de depozitare berechet.

Un start foarte ok pt o masina de plimbari -camping. consum marisor te invarti in jur de 10% diesel dar nimic de speriat.

pt benzinar 3000cm, rapoarte mai mici, dar 180 CP..... consum mediu 18%, dar poti sa te bucuri de sportivitate si depasiri....daca vrei. Rar LSD , dar se mai gasesc.
Cel mai important in ecuatie, preturi ce pleaca de la 3000 la 6000E, sunt E3 si E4 unele.
Orice altceva mai cu moft dedicat 4x4 clasic pleaca de la 6000....
 

mai vrei alte detalii ? :D



  • Vitara 1,6 4x4 Luxus AT / Mitsubishi L200 Instyle AT
 

Offline ulise

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #32 : 05.Nov.2019, 10:11:02 a.m. »
Pajero Sport nu are super select- se poate pune daca vrei, dar nu vine standard.Costurile si calea sunt batute dar nu cred ca merita. Este ok ca an, 2000-2007 - ce am gasit era 2006, este ok ca motorizare 2,5 -taxe,impozit si are niste mega rapoarte de 5,3 (pt ca deh, motor cu putini cai) si LSD spate. 
Are clima si inclazire fata-spate si muuuult mult loc in portbagaj plus spatii de depozitare berechet.

Un start foarte ok pt o masina de plimbari -camping. consum marisor te invarti in jur de 10% diesel dar nimic de speriat.

pt benzinar 3000cm, rapoarte mai mici, dar 180 CP..... consum mediu 18%, dar poti sa te bucuri de sportivitate si depasiri....daca vrei. Rar LSD , dar se mai gasesc.
Cel mai important in ecuatie, preturi ce pleaca de la 3000 la 6000E, sunt E3 si E4 unele.
Orice altceva mai cu moft dedicat 4x4 clasic pleaca de la 6000....
 

mai vrei alte detalii ? :D

Multam.  Dupa cum vorbesti, se pare ca este masina ce ti se potriuveste!   ;)    Spor!
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline rzv

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #33 : 05.Nov.2019, 11:42:08 a.m. »
Mi s-ar potrivi o Toyota 100 sau macar un Patrol CRD din 2008.... mitsu este compromisul ieftin  :notlst:

Aa ce, nu ai citit pana acum? Ma opresc la fix ce am in curte.
  • Vitara 1,6 4x4 Luxus AT / Mitsubishi L200 Instyle AT
 

Offline rzv

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #34 : 06.Nov.2019, 03:31:29 p.m. »
Au venit arcurile... :D   sunt mai groase cam cu 1-2 mm masurat asa la repezeala in garaj.
Sa vad cum ma organizez cu montajul.

  • Vitara 1,6 4x4 Luxus AT / Mitsubishi L200 Instyle AT
 

Online NicNic

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #35 : 06.Nov.2019, 04:00:22 p.m. »
Spor la montat!

Teoretic, si o geometrie ar fi necesara dupa schimbarea arcurilor.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline rzv

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #36 : 06.Nov.2019, 07:41:52 p.m. »
Garantat si geometrie...
  • Vitara 1,6 4x4 Luxus AT / Mitsubishi L200 Instyle AT
 

Offline enicky

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #37 : 06.Nov.2019, 09:04:37 p.m. »
Au venit arcurile... :D   sunt mai groase cam cu 1-2 mm masurat asa la repezeala in garaj.
    Da, exact asa erau ambalate si ale mele. Cred ca 2mm, cand le demonteaza la service sa pui unul langa altul(original si Mad) si sa te minunezi ! Ca inaltime sunt la fel.
    Si sa vezi senzatie cand pleci de la service, ai sa zici ca-i alta masina !!!
    Geometria este obligatorie, n-o rata.

Sa le porti sanatos !! :)  Esti al doilea ! :good:
   
    Trebuie sa le udam !(@shpeedy si @boga81 sa traiasca!)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: rzv

Offline rzv

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #38 : 06.Nov.2019, 11:46:05 p.m. »
Multumesc de urari. Ai fost factor decisiv cu experienta de dupa. 
Si da, servicele meu de periferie   :D  are inclusiv geometrie computerizata.... deci nu ratez distractia pt un fleac.
  • Vitara 1,6 4x4 Luxus AT / Mitsubishi L200 Instyle AT
 

Offline boga81

Re: Framantari cu si despre 4x4
« Răspuns #39 : 07.Nov.2019, 07:33:08 p.m. »
Enjoy! Asteptam impresii

Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm