Autor Subiect: Ghid de anulare a amenzilor radar  (Citit de 10320 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline rexkrokiDAU

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #10 : 23.Nov.2009, 02:59:47 p.m. »
Te-a oprit radarul pe motiv ca goneai automobilul cu viteza peste limita legala?  Sau poate chiar ti s-a ridicat permisul pe motiv ca ai depasit cu peste 50 km/h  limita legala in localitate?
...............................................................................................

oare cine se aproprie mai mult de notiunea de gunoi uman, cel care e constient ca a incalcat legea si incearca prin tot felul de tertipluri sa scape basma curata in loc sa aibe puterea sa-si recunoasca fapta si pe viitor sa fie mai vigilent sa nu fie prins, asta daca nu chiar sa constientizeze si sa invete din greselile pe care le-a facut, sau politistul care nu stiu sau nu vor sa completeze un proces verbal de contraventie, dupa cum cere legea , nu au completat niciodata un proces-verbal corect, pentru ca nu li s-a cerut niciodata performanta la acest capitol. Chiar daca realizeaza ca greseste, agentul nu se impacienteaza ca un act intocmit de el ar putea fi anulat de instanta, Agentul substituit. Cea mai grava greseala pe care o comit agentii rutieri este ca cel care te opreste si iti aplica amenda nu este si acelasi care te inregistreaza cu radarul  etc?

Cu ce va incalzeste ca cineva si-a recuperat permisul in instanta, in loc sa stea pe tusa trei luni si sa reflecteze la fapta sa, iar a doua zi va omoara pe un drum national intr-un sat oarecare copilul sau parintii si asta pentru ca gonea ca nebunul stiind ca oricum nu pateste nimic si-si recupereaza permisul chiar daca il prinde radarul?

Da, si eu merg de multe ori peste viteza legala, si am fost si prins de radar dar niciodata nu am contestat amenda. Mi-am cumparat un detector de radar si am incercat sa merg mai atent, cu ochii in patru,in mod direct dupa masinile de politie si indirect atent la tot ce e pe marginea drumului. Si da, din aceasta cauza cred ca amenzile primite si-au indeplinit scopul preventiv. Multi vor spune ca sa se construiasca autostrazi si abia apoi sa se aplice legea, ca faci de la Bucuresti la Timisoara 9 ore, nimic mai fals, tot asa poate sa-ti spuna si un violator ca ti-a siluit copila pentru ca nu sunt legalizare bordelurile.

Nu exista niciodata o scuza care sa stea in picioare atunci cand incalci cu buna stiinta o lege, indiferent ce domeniu legifereaza ea. Un OM trebuie sa-si recunoasca fapta si sa suporte rigorile legii pe care cu buna stiinta a nesocotit-o. Orice alta atitudine da dovada de lasitate si de lipsa de caracter.


Nu sariti pe mine, nu am atacat pe nici unul din antevoritorii mei, e pur si simplu parerea mea chiar daca spusa putin mai dur, dar tonul asta e alimentat de nenumaratele cazuri din ultimul timp in care conteaza doar cum sa-l faci pe celalalt, indiferent de domeniu si de raspandirea ca o plaga la cat mai multi dintre romani a manelismului la nivel de gandire si atitudine in pofida cinstei si a corectitudinii.

Offline Laurentiu

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #11 : 23.Nov.2009, 05:21:26 p.m. »
Nu sariti pe mine, nu am atacat pe nici unul din antevoritorii mei, e pur si simplu parerea mea ...
Punctul tau de vedere este bun dar acum, s-a discutat despre un cu totul alt motiv :):
Eu am luat amenda fara sa fiu la volan.
Cind omul legii adopta un ton de OM, iti arata unde ai gresit si eventual ce se putea intimpla, JOS PALARIA :). Cind un alt om al legii urla la tine precum un ciine la luna plina, este flegmatic, incearca sa-si arate superioritatea si sa stoarca de la tine un eventual "cadou", nu te va ricii putin situatia ?
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Alex-Swift 1.3 GLX

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #12 : 23.Nov.2009, 06:27:29 p.m. »
ce poti sa le faci?
 

Offline Laurentiu

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #13 : 23.Nov.2009, 06:31:56 p.m. »
Nu-i lasi sa scrie P.V. pe capota masinii tale. Sa-si caute alta masa. :D
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline bogdanb

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #14 : 23.Nov.2009, 09:52:48 p.m. »
Asta e buna...  =))
Propun ca ala care stie sa scrie, sa puna mapa pe spinarea celui care stie sa citeasca.

Offtopic, imi pare rau ca Rexkroki nu a inteles esenta: in Romania sunt ingrijorator de dese situatiile cand nu cetateanul este cel care face abuz de putere sau incredere, ci tocmai organul platit din banii cetateanului  ca sa vegheze impotriva incalcarii abuzurilor; indiferent ca "organul" se numeste politie, primarie, "agentia nationala pentru nu-stiu-ce..."
In cazul de fata e vorba despre politia rutiera si, fie vorba intre noi, ma surprinde ca @Rex, care face mii de km pe saptamana a pus problema in acest fel.
Chestiunea nu este de a gasi subterfugii ci de a ajuta pe cei din jur sa lupte legal pentru drepturile pe care le au.
Este vorba tocmai despre acea respectare a legalitatii pe care a subliniat-o foarte bine si @Rex. Pentru ca prea des ni se amintesc obligatiile pe crae le avem fata de stat, dar nimeni nu ne spune ce drepturi avem in raport cu acesta.
Un bun exemplu pentru aceasta este @Alex-Swift: daca la scoala de soferi, pe langa obligatii si-ar fi invatat si drepturile, ar fi avut argumente pentru a combate organul. Iar noi ceilalti la fel, daca scotocim prin trecutul "soferistic" propriu, fiecare gasim cate un episod asemanator...
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)
 

Offline M@n

  • Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 52
  • Gen: Bărbat
Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #15 : 23.Nov.2009, 10:08:59 p.m. »
"Da, si eu merg de multe ori peste viteza legala, si am fost si prins de radar dar niciodata nu am contestat amenda. Mi-am cumparat un detector de radar si am incercat sa merg mai atent, cu ochii in patru,in mod direct dupa masinile de politie si indirect atent la tot ce e pe marginea drumului. Si da, din aceasta cauza cred ca amenzile primite si-au indeplinit scopul preventiv. Multi vor spune ca sa se construiasca autostrazi si abia apoi sa se aplice legea, ca faci de la Bucuresti la Timisoara 9 ore, nimic mai fals, tot asa poate sa-ti spuna si un violator ca ti-a siluit copila pentru ca nu sunt legalizare bordelurile.

Nu exista niciodata o scuza care sa stea in picioare atunci cand incalci cu buna stiinta o lege, indiferent ce domeniu legifereaza ea. Un OM trebuie sa-si recunoasca fapta si sa suporte rigorile legii pe care cu buna stiinta a nesocotit-o. Orice alta atitudine da dovada de lasitate si de lipsa de caracter. "

...


OK....eu recunosc ca goneam cu max 30 km/h peste limita legala si nu cu 51 km/h peste limita dar atat timp cat ii ceri agentului sa iti arate o poza pe radar si el spune...."adica sa cer radarului sa vina aici ca sa iti arate tie ce viteza ai avut? "  si apoi sa spuna daca vrei permisul fa contestatie si cere calcularea vitezei cu marja de erroare a radarului?! Adica....el ma amendeaza si tot el ma invata ce sa fac? Si de ce? Ca sefu' lui era cu radarul? Puteam sa nu ii dau permisul .... ii spuneam ca nu il am la mine .... puteam sa spun fel si fel de cauze .... dar traim in romania si unii abuzeaza de "puterile" pe care le au.
 

Offline Alex-Swift 1.3 GLX

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #16 : 24.Nov.2009, 07:29:52 a.m. »

Un bun exemplu pentru aceasta este @Alex-Swift: daca la scoala de soferi, pe langa obligatii si-ar fi invatat si drepturile, ar fi avut argumente pentru a combate organul. Iar noi ceilalti la fel, daca scotocim prin trecutul "soferistic" propriu, fiecare gasim cate un episod asemanator...

@bogdanb
Fara suparare, eu ma simt jignit.
Nu stii dumneata ce am invatat eu si cu cate puncte am luat scoala de soferi.. Daca citeati textul integral sau ii dadeati importanta, rezulta clar ca eram un pustan de liceu emotiv care dupa ce ca parcase legal luase si doua beri la bord. Nu vad nimic ilegal in asta. E dreptul meu sa imi las masina intr-o parcare publica.. Oricum as ruga sa nu mai fie remarci rautacioase si nefondate ca sa nu imi para rau ca am impartasit cu voi o intamplare neplacuta, care, in fond, putea fi a oricaruia dintre voi.

Cunosc foarte bine legislatia. Ba chiar sunt unul din oamenii care la momentul cand apare un nou cod rutier il iau si il citesc sa vad "ce mai e nou".

Cheers
 

Offline Laurentiu

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #17 : 24.Nov.2009, 02:58:36 p.m. »

Un bun exemplu pentru aceasta este @Alex-Swift: daca la scoala de soferi, pe langa obligatii si-ar fi invatat si drepturile, ar fi avut argumente pentru a combate organul.

@bogdanb
Fara suparare, eu ma simt jignit.
@Alex, n-o lua in tragic. Aici mai glumim, mai spunem una si alta, comentam diferite situatii privit din mai multe puncte dar, important este sa extragem esentialul pt viitor. Nimeni nu s-a nascut invatat iar emotivitatea depinde de caracterul fiecaruia ;).
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Alex-Swift 1.3 GLX

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #18 : 24.Nov.2009, 05:57:24 p.m. »
normal ca eu am invatat ceva. important e sa mai invete si altcineva..
 

Offline bogdanb

Re: Ghid de anulare a amenzilor radar
« Răspuns #19 : 25.Nov.2009, 12:57:06 a.m. »
Deci, Alex, dragule:
... important este sa extragem esentialul pt viitor. Nimeni nu s-a nascut invatat iar emotivitatea depinde de caracterul fiecaruia ;).

Fie vorba intre noi, agresivitate ta a fost absolut gratuita. Ca remarca, daca  iti dadeai interesul sa citesti postul meu ai fi retinut ca am spus "Pentru ca prea des ni se amintesc obligatiile pe care le avem fata de stat, dar nimeni nu ne spune ce drepturi avem in raport cu acesta.", subliniind faptul ca tu ai patit-o pentru ca nu ti-ai cunoscut drepturile. Chiar am crezut ca in imprejurarea aceea nu ai avut nici o vina, ci doar ai fost o victima a sistemului. Dar daca tu tii sa iti asumi vreo vina, treaba ta.
Cat despre "o intamplare neplacuta, care, in fond, putea fi a oricaruia dintre voi" invocata de tine, raspunsul l-ai fi gasit tot in postul meu, pe care l-ai criticat atat de vehement (citez din nou):"Iar noi ceilalti la fel, daca scotocim prin trecutul "soferistic" propriu, fiecare gasim cate un episod asemanator..."
Si un sfat de final: daca in loc sa raspunzi agresiv ai acorda mai multa atentie celor din jurul tau, ai intelege ce spun si astfel ai avea doar de castigat.

Sa stii ca Suzuki-Club este o comunitate in care ne ajutam unii pe altii, nu ne atacam intre noi. Iar acest topic are rolul de a oferi informatii nu de a cauta vinovati acolo unde nu exista.
SX4 4x4 1.6GS aka Suzie Q :)