Autor Subiect: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI  (Citit de 2258 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Fujitsu

Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #20 : 08.Sep.2019, 10:22:17 p.m. »
@hippo
Cine a vorbit în acest topic despre dealeri ? Nu dealerii fac prețurile.
Cine e nea Nicu și ce legătură are cu subiectul ?
Vorbeam de niște diferente de preturi intre tari și de posibilitatea de a profita de ele. Dacă aș locui în Germania sau in Elveția, de exemplu, mi-ar conveni sa vin să-mi iau un Suzuki din Romania ca nu mi-ar strica 5000 de euro să rămână în buzunarul meu și nu al altora.
  • my ex: SX4 S-Cross 1.4 AT, actual: ID 4
 

Online rexkrokiDAU

Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #21 : 08.Sep.2019, 10:26:22 p.m. »
Nu-ți rămân, cel puțin nu în CH. Ai de plătit taxe vamale dacă ești elvețian sau dacă nu ai achiziționat bunul cu cel puțin șase luni înainte de dobândirea dreptului de ședere în Elveția.

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14345
  • Thanked: 3376 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #22 : 31.Aug.2023, 04:10:49 p.m. »
Un  articol despre creșterea preturilor mașinilor noi Suzuki.
Interesante și comentariile.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Online ntire2000

Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #23 : 01.Sep.2023, 12:34:51 a.m. »
Când am zis acum un an ca piata auto se duce în cap în RO a sarit un coleg sa ma apostrofeze (nu-s sigur dar cred ca enicky - ca el ma acuza ca tin drobul de sare pe casa  :D).
Acuma se vad efectele saracirii populatiei, ca de fapt asta se întâmpla - românul nu mai are bani.
Clasa de mijloc care îsi permitea aceste table a cam ajuns sa traiasca de la o luna la alta, vânzarile au scazut dramatic, iar samsarii încearca sa compenseze numarul scazut de unitati vândute printr-o regula simpla - ca sa câstigam tot X bani atunci marim pretul pe bucata.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Online NicNic

Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #24 : 01.Sep.2023, 02:48:49 a.m. »
Surprinzator, dar piata de masini noi din Romania a inregistrat cresteri succesive in lunile din 2023 fata de 2022.
Cu toate acestea, preturile masinilor noi au crescut si in acest an.

Sa nu uitam ca am avut inflatie cu 2 cifre in Europa. Iar in Ungaria, este probabil dubla fata de cea din Romania.
Nu are rost sa dam vina pe " samsarii"  oficiali de masini pentru aceste scumpiri ale masinilor.

Mai degraba este o consecinta fireasca a mecanismelor de reglare a pietii, prin cerere si oferta.

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline bisti

Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #25 : 01.Sep.2023, 05:26:50 p.m. »
Nu, este vorba de penuria de componente, care a facut sa creasca piata SH. Apoi, bolovanul s-a rostogolit si acum are efecte in preturile masinilor noi. Doar nu vrei sa cumperi o masina noua la pret de SH de acum 3-4 ani!
 

Offline enicky

Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #26 : 04.Sep.2023, 12:54:13 a.m. »
Când am zis acum un an ca piata auto se duce în cap în RO a sarit un coleg sa ma apostrofeze (nu-s sigur dar cred ca enicky - ca el ma acuza ca tin drobul de sare pe casa :D).
Acuma se vad efectele saracirii populatiei, ca de fapt asta se întâmpla - românul nu mai are bani.
   Nu cred ca l-ai scos nici acum! :)
   Pana la piata auto, mai avem si piata agro-alimentara, piata imobiliara, s.a. In fapt, productia auto cred ca si-a mai revenit(Suzuki are stoc, de ex.), producatorii sunt in lumea lor si nu inteleg  ca o masina noua nu este o prioritate...
Surprinzator, dar piata de masini noi din Romania a inregistrat cresteri succesive in lunile din 2023 fata de 2022.
  Ei, asta nu-i place colegului @ntire2000 ... :D
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline enicky

Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #27 : 04.Sep.2023, 11:58:36 p.m. »
  Si chiar azi aud in masina la un post de radio(creg ca MagicFm) stirea precum ca vanzarile de masini noi in primele sase luni ale anului sunt cu 20% mai mari fata de aceeasi perioada a anunului 2022.
  Sigur este si pe un site de stiri...
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline bisti

Re: PRETURI de lista MASINI NOI marca SUZUKI
« Răspuns #28 : 05.Sep.2023, 05:26:08 p.m. »
Normal. In 2022 nu au fost atatea livrari pentru ca nu existau stocuri.