Autor Subiect: Revizia la 60.000 km sau 4 ani  (Citit de 4335 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline maxwell

Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« : 01.Iul.2021, 05:31:25 p.m. »
Cost 822 Ron.
  • Zusammen mit dem Zusuki New Ignis GL+ 2WD
 

Offline maxwell

Re: Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« Răspuns #1 : 06.Iul.2021, 10:54:43 a.m. »
După revizie, sistemul de frânare este mai eficient, pe discuri și pe tamburi. Frana de mâna are cursă mai scurtă.
In rest, motorul merge perfect, la 46.000 km.
  • Zusammen mit dem Zusuki New Ignis GL+ 2WD
 

Offline duculetu

Re: Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« Răspuns #2 : 13.Oct.2021, 11:02:00 a.m. »
Am sunat la doua service-uri. Primul, in Bucuresti mi-a estimat 990lei revizie prin care schimba si filtre, ulei motor si lichid de frana. Cea de-a doua reprezentanta, provincie, a estimat 625lei revizia in care schimba filtre si ulei (revizie standard) si mi-au sous ca nu trebuie schimbat lichidul de frana (extra 230lei).
M-am uitat in manualul masinii in format pdf si nu vad clar ce ar trebui schimbat la revizia a IV-a la 41000km. Pana acum, toate celelalte trei revizii au fist standard cu schimbare de ulei si filtre.

Se schimba lichidul de frana sau nu in revizia a IV-a?

Multumesc!
 

Offline duculetu

Re: Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« Răspuns #3 : 13.Oct.2021, 12:30:16 p.m. »
LE: acum s-a incarcat si poza atasata unde apare schimbat si lichidul de frana. Deci intrebarea mi-a fost raspunsa. Trebuie facut.
 

Offline enicky

Re: Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« Răspuns #4 : 14.Oct.2021, 12:59:46 a.m. »
  In carte intalnesti in dreptul unei operatii litera V(verificat) sau I(inlocuit), ar trebui sa fie explicit. Daca la revizia respectiva nu e trecuta operatiunea, inseamna ca nu se face. Sunt service-uri care mai pun si de la ei.
   Ai cerut un pret si la Royal Motors?
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline duculetu

Re: Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« Răspuns #5 : 14.Oct.2021, 08:53:48 a.m. »
Multumesc de hint! Am auzit doar lucruri frumoase despre Royal. Am sunat si eu la un moment dat cand cautam masina si mi s-a vorbit foarte frumos. Din pacate nu mi-e in drum. Am sunat ieri la Radacini in Bucuresti si au zis ca revin ei pentru programare dar se pare ca au uitat.
 

Offline enicky

Re: Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« Răspuns #6 : 14.Oct.2021, 09:45:05 a.m. »
Multumesc de hint! Am auzit doar lucruri frumoase despre Royal. Am sunat si eu la un moment dat cand cautam masina si mi s-a vorbit foarte frumos. Din pacate nu mi-e in drum. Am sunat ieri la Radacini in Bucuresti si au zis ca revin ei pentru programare dar se pare ca au uitat.
    Royal are preturi ok, adica iti acoperi lejer benzina consumata+o masa buna la o carciuma, iar daca ai intentii la Radacini, iti recomand cu incredere Radacini-Otopeni. Chiar daca iti vine putin peste mana, merita !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline duculetu

Re: Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« Răspuns #7 : 14.Oct.2021, 10:25:25 a.m. »
Pe threadul dedicat am inteles ca inchid service-ul si inchirieaza spatiul altcuiva (Mega/Lidl ceva din 4 litere). Voiam la cel din Iuliu Maniu pentru ca este super aproape de unde locuiesc acum, dar se pare ca nu au nevoie mare de clienti asa ca iau in calcul Royal. Doar sa vad cum fac cu munca in ziua respectiva. Multumesc!
 

Offline enicky

Re: Revizia la 60.000 km sau 4 ani
« Răspuns #8 : 14.Oct.2021, 06:07:21 p.m. »
Pe threadul dedicat am inteles ca inchid service-ul si inchirieaza spatiul altcuiva (Mega/Lidl ceva din 4 litere).
    Ei, asa era sa ma pacalesc si eu, dar in August am fost eu si sunt acolo. Asa le place unora sa dea stiri de senzatie!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip