Autor Subiect: ITP Bucuresti - Preturi recente  (Citit de 29434 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline edy70

Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #50 : 13.Oct.2010, 01:12:16 p.m. »
Mai draga  :D , ori ITP-istii nostri sunt mai slabi pregatiti, ori ai vostri mai smecheri !  :-?
Eu am platit 90 lei cu explicatia ca nu este tractiune integrala permanenta.
Oare am fost eu mai convingator ?  :D

"Tara aceasta piere din lipsa de oameni, nu din lipsa de programe. Aceasta este parerea noastra."   
SX4 1.6i GS 107 CP 4x4 gri-metal
Raspunde la numele de ZAMBI.
 

Offline cristyyy2003

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 13489
  • Thanked: 238 times
  • Gen: Bărbat
  • I'm old enough to know, but too young to care!!
    • Bucuresti
Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #51 : 13.Oct.2010, 01:22:02 p.m. »
Motivul invocat pentru cei 150lei :dknw:
carte identitate sx4
  • #romaniaelectrica
Lume multă, oameni puțini!
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #52 : 10.Nov.2010, 10:24:25 a.m. »
Am o sectie de ITP aproape de mine, pe bd. Ion Ionescu de la Brad (zona Baneasa), si am fost azi dimineata sa-i intreb de sanatate. Cica costa 95 lei ITP-ul, pentru orice masina sub 3,5 t, nu conteaza tipul tractiunii.
Am zis sa-i caut si pe net si am dat de site-ul asta, unde, la statia B0052 scrie asa:

Categoria:   II
    limitări: Distanta minima între fetele interioare ale anvelopelor dmin=0,95 m
    observaţii: Nu se efectueaza verificari ale eficacitatii sistemului de frânare al autovehiculelor prin probe functionale în parcurs

Ma lamureste si pe mine cineva la ce se refera? ;-)
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline adrian_r5

Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #53 : 10.Nov.2010, 10:37:10 a.m. »
   limitări: Distanta minima între fetele interioare ale anvelopelor dmin=0,95 m

Ce anume nu e clar - de ce exista limitarea asta sau efectiv ce reprezinta "dmin=0,95 m"  :-/
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #54 : 10.Nov.2010, 10:47:41 a.m. »
Nu am fost eu clara, scuze. Ma refeream la partea a 2a, aia cu "Nu se efectueaza verificari ale eficacitatii sistemului de frânare al autovehiculelor prin probe functionale în parcurs" - ce inseamna? In mod normal tre sa se faca si asa ceva si-s astia mai varza... sau e ok?
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline adrian_r5

Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #55 : 10.Nov.2010, 10:54:11 a.m. »
Grea intrebare ... nici eu nu pricep ce vrea sa zica ...
Adica ... eu stiam ca la ITP "verificari ale eficacitatii sistemului de frânare al vehiculelor" se fac pe stand special care masoara cit de bine "tine" frina, dezechibru la frinare intre rotile de pe acelasi ax ...  >:D<
Too Old to Rock and Roll: Too Young to Die (© Jethro Tull 1976)

Better Motörhead than Dead :yeah:
 

Offline hugbear

Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #56 : 10.Nov.2010, 10:46:25 p.m. »
Pentru mine e clar: nu testeaza franele in parcurs adica pe traseu. O fac doar pe stand. Desi eu nu stiu sa se faca si altfel decat pe stand, poate-s unii mai pretentiosi si vor si pe traseu. Mie cel putin asa mi-a sunat formularea aia, suna-i si strica o-ntrebare.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline ..::Khaos::..

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 5819
  • Thanked: 3 times
  • Gen: Femeie
  • ..::SX4: love at first sight!::..
Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #57 : 11.Nov.2010, 10:29:05 a.m. »
Bun, deci in general se fac pe stand, si nu sunt ei neaparat mai fraieri sau ceva :D
O sa arunc o intrebare la ei.
SX4 1.6 GS 4WD Sunlight Copper named YOSHI :x

 

Offline macmat

Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #58 : 11.Nov.2010, 06:39:52 p.m. »
Nu e cazul sa-i intrebi....Exista vehicule al caror sistem de finare nu se poate verifica pe standul de frina( ex:remorcile alea lungi si cu multe roti si pe lung si pe lat..).Aceste vehicule se testeaza in parcurs cu ajutorul unui aparat numit decelerometru.Nu mai intru in amanunte, dar chestia asta nu are nici o legatura cu autoturismele ,,normale,,.Limitarea aia de 0.95 se refera la latimea canalului de la statia de itp, vehiculele cu distanta intre roti(intre flancurile interioare ale anvelopelor )mai mica pot sa cada in canal.Faza cu diferentele de pret la 4x4 poate sa apara la autovehiculele cu tractiune integrala permanenta, nu la sx.Incearca ,cu putin tupeu sa ia niste bani in plus.....daca au de la cine. Sper ca te-am lamurit.
 

Offline LYZ

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 7
  • Gen: Bărbat
Re: ITP Bucuresti - Preturi recente
« Răspuns #59 : 11.Nov.2010, 07:45:48 p.m. »
Buna sa va fie inima

Ma roade o mare nelamurire, si nu e doar cu titlu de curiozitate pura, chiar ma intereseaza niste preturi la efectuarea ITP-ului in Bucuresti, si service-urile care le presteaza. Am pe cineva la Bucale si-i expira ITP-ul in 2 zile si am aflat (el a aflat, mai bine zis) ca cel mai ieftin ITP pt un SX4 1.6 4wd benzina ar fi 180 lei. Lucru asta m-a cam derutat avand in vedere ca eu, in Botosani am dat sapt. trecuta 75 lei pt itp.

Asadar, mi-ar fi de mare ajutor daca stiti vreo statie ITP care ar practica si preturi mai rezonabile.
Multumesc anticipat

cobalcescu in bucuresti, modelul de mai sus 150 lei (noiembrie 2010)