Autor Subiect: Miros ambreiaj la Vitara AT  (Citit de 1095 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ...

Re: Miros ambreiaj la Vitara AT
« Răspuns #10 : 25.Iun.2019, 02:35:45 p.m. »
Inseamna ca la mine, cand era masina noua, uleiurile alea miroseau a ceapa calita aproape arsa...
 

Offline dthem

Re: Miros ambreiaj la Vitara AT
« Răspuns #11 : 25.Iun.2019, 02:40:17 p.m. »
Cand pui in S, unul dintre parametrii care se modifica e turatia minima (nu mai coboara sub 2000) ceea ce iti creaza senzatia ca e mai pregatita de drum (bineinteles ca mai sunt si alte lucruri care se modifica in S) sau, ai cea mai placuta functie a masinii cand mergi pe dealuri: Padelele!

Păi și noi care nu avem S ce facem? New Vitara nu are S. Cu toate astea, am citit în manualul de service că există mecanisme prin intermediul cărora cutia știe că e deal sau vale și știe ce să facă.

Citat din manual:
Citat
Slope shift control

TCM distinguishes uphill or downhill according to vehicle speed, accelerator pedal position and/or brake pedal position, and controls gear ratio as follows:

•Uphill: To improve acceleration, gear ratio in the high speed range is limited.
•Downhill: To obtain effective engine brakes, gear ratio is downshifted.
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline aavii

Re: Miros ambreiaj la Vitara AT
« Răspuns #12 : 25.Iun.2019, 05:23:59 p.m. »
Sa clarific: S venind de la Sport aici.
Cred ca cine nu are S foloseste padelele...

Mai mult ca sigur ca stie cumva ca doar stie cu frana de motor doar ca era mai mult retorica problema ca la deal nu prea mi se pare ca ar avea un comportament diferit fata de drum drept. La vale stie si recunosc ca stie :) Poate e doar o chestie de soft...zic si eu!

  • Suzuki Vitara S grade
 

Offline Dogy

Re: Miros ambreiaj la Vitara AT
« Răspuns #13 : 26.Iun.2019, 12:03:22 a.m. »

Păi și noi care nu avem S ce facem? New Vitara nu are S. Cu toate astea, am citit în manualul de service că există mecanisme prin intermediul cărora cutia știe că e deal sau vale și știe ce să facă.


Are si New Vitara (facelift) modulul S (Sport), dar doar variantele Allgrip, ca si la pre-facelift.
  • Suzuki Vitara Facelift 2019 1.0 Passion 5MT Allgrip
 

Offline dthem

Re: Miros ambreiaj la Vitara AT
« Răspuns #14 : 26.Iun.2019, 11:31:14 a.m. »
Corect, eu la 2WD AT nu am sport. Efectul sport îl obțin prin apăsarea cu putere a pedalei de accelerație  :happy:
  • Vitara 1.4 BoosterJet AT Passion 2019
 

Offline chriss

Re: Miros ambreiaj la Vitara AT
« Răspuns #15 : 18.Aug.2021, 02:23:58 p.m. »
Eu trec pe sport doar cand fac depasiri.In rest sunt multumit in auto,am filtru de aer sport si bag benzina de 100.
  • suzuki vitara PASSION 1.6 allgrip 2017
 

Offline enicky

Re: Miros ambreiaj la Vitara AT
« Răspuns #16 : 18.Aug.2021, 05:01:41 p.m. »
Bag seama ca p-aici nu mai "miroase" de mult a ambreiaj ! :-))
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14346
  • Thanked: 3376 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Miros ambreiaj la Vitara AT
« Răspuns #17 : 18.Aug.2021, 05:47:17 p.m. »
Am despărțit subiectul în doua,  asa ca în acest thread nou ambreiajul clasic e ... offtopic.
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice