Autor Subiect: Uzura discuri  (Citit de 2120 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline AlexandruC

Uzura discuri
« : 15.Iul.2018, 05:17:53 p.m. »
Ca tot se vorbeste despre sistemul de franare, observati uzura neasteptata la discuri? Am ajuns la 22k km si am bagat degetul printre spitele jantei si am simtit ca discurile deja fac «buza»
Mi se pare cam devreme semnul asta de uzura... sau poate e normal si am eu asteptari prea mari
  • Suzuki Baleno 1.2 Dualjet Exclusive
 

Offline croco

Re: Uzura discuri
« Răspuns #1 : 15.Iul.2018, 06:52:11 p.m. »
E cam devreme sa se uzeze, la suma platita pe ea asteptarea ar fi sa se uzeze mai greu, totusi nu e o masina SH de 8-9 ani.
Eu nu am semne pe masina fiind doar de o luna vechime. In schimb am observat dupa ploile intense din ultimele saptamani inceput de rugina pe discuri ceea ce probabil in timp va duce la subtierea materialului similar unei uzuri.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline Myhay

Re: Uzura discuri
« Răspuns #2 : 17.Iul.2018, 07:23:51 a.m. »
Avand in vedere ca avem TRW si discuri si placute nu ma mira nimic. Puncte de rugina am observat si eu la revizia de 1000 km pe bratele basculelor cand mi am aruncat un ochi pe sub ea. Daca rugina este pe fetele discurilor unde calca placutele este normal , cam la toate masinile am vazut asta si la cele premium de lux. Daca dai cu apa pe discuri dupa ceva timp o sa apara pelicula de rugina indiferent ca este vara sau iarna. Se curata dupa 2-3 franari.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline croco

Re: Uzura discuri
« Răspuns #3 : 17.Iul.2018, 08:46:05 a.m. »
Exact pe fetele discurilor am observat si eu dupa ploi. Intr-adevar se curata dupa cateva frane, deci indicat ar fi de mers cat mai frecvent. Am vazut aceleasi mici puncte de rugina si la Vitara daca nu merg cateva zile. E bine ca te-au lasat sa stai langa ea la revizie, eu nu am intrebat daca se poate si nu am vazut nici un client care sa intre in incinta service-ului. Masina am vazut-o de la distanta prin geamul de la receptie.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline Myhay

Re: Uzura discuri
« Răspuns #4 : 17.Iul.2018, 08:53:25 a.m. »
Depinde la ce service ai fost , nu toti accepta din pacate. Daca nici nu soliciti cu atat mai putin. Eu unul daca nu mi se permite in secunda doi am plecat. De fapt intreb dinainte la telefon sa nu bat drumul degeaba
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline croco

Re: Uzura discuri
« Răspuns #5 : 17.Iul.2018, 08:58:19 a.m. »
Autonet, de unde am cumparat-o. Dar ce e drept nici nu am intrebat daca pot sta langa mecanic.
Tu unde ai fost?
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline jupanul1

Re: Uzura discuri
« Răspuns #6 : 17.Iul.2018, 09:02:57 a.m. »
Fear not! La Vitara din dotare apar pete de rugină pe discuri chiar și în urma unei vizite la spălătorie. Până o șterge și e gata și interiorul, iaca și discurile-s pătate! Așa ne trebuie dacă locuim pe o planetă cu atmosferă așa bogată în oxigen! >:D<

@AlexandruC - la 22k e absolut normal ca discurile să înregistreze ceva uzură. Mergi cumva 80-90% din timp în oraș?
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline Myhay

Re: Uzura discuri
« Răspuns #7 : 17.Iul.2018, 10:03:14 a.m. »
Da asa este. Daca arunci o cana de apa iaca rugina in cateva minute  :clap:

@croco - La Radacini Militari
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline croco

Re: Uzura discuri
« Răspuns #8 : 17.Iul.2018, 11:04:36 a.m. »
Fear not! La Vitara din dotare apar pete de rugină pe discuri chiar și în urma unei vizite la spălătorie. Până o șterge și e gata și interiorul, iaca și discurile-s pătate! Așa ne trebuie dacă locuim pe o planetă cu atmosferă așa bogată în oxigen! >:D<

 :) stiu ca va suna aiurea comparatia, dar la Matizul pe care inca il mai am si care are 12 ani , nu am avut rugina deloc in primii 2-3 ani pe discuri. Acum traim in epoca consumabilelor.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline gabi males

Re: Uzura discuri
« Răspuns #9 : 17.Iul.2018, 11:07:33 a.m. »
Autonet, de unde am cumparat-o. Dar ce e drept nici nu am intrebat daca pot sta langa mecanic.
Tu unde ai fost?
Si la DAB poti sta langa masina.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019