Autor Subiect: Picaturi apa praguri usi  (Citit de 1216 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline croco

Picaturi apa praguri usi
« : 06.Iul.2018, 12:20:32 p.m. »
Dupa ploile din ultimele zile, azi am deschis portierele din spate, ocazie cu care am gasit cateva picaturi de apa pe praguri, la fiecare, in cantitati diferite. In interior nu era ud nicaieri. Acu nu stiu daca e ceva normal sau nu sa ramana acolo la mai mult de o zi dupa ploaie.
Nu e ceva critic, dar la Vitara nu am avut asta. Cred ca vor urma cat de curand niste protectii de plastic peste praguri.
La voi s-a intamplat asta pana acum?
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline berila_mz

Re: Picaturi apa praguri usi
« Răspuns #1 : 06.Iul.2018, 12:44:39 p.m. »
Pe prag in exteriorul garniturii de la usa (cheder) pe partea de tabla sau in interior pe partea de plastic/mocheta?

Trimis de pe al meu MHA-L29 folosind Tapatalk

  • Suzuki Vitara 1.6 AllGrip Spirit
 

Offline croco

Re: Picaturi apa praguri usi
« Răspuns #2 : 06.Iul.2018, 01:59:21 p.m. »
Ca in poza, (nu e de la masina mea dar e tot Baleno).
Am desenat eu artificial 4 puncte rosii de a lungul pragului in locurile unde erau picaturi, daca maresti putin poza se vad. Cred ca sunt in exteriorul chederului, cand ajung la masina iti spun sigur
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline fireburn

Re: Picaturi apa praguri usi
« Răspuns #3 : 06.Iul.2018, 03:02:43 p.m. »
Poate se preling de pe cheder si e normal.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 

Offline croco

Re: Picaturi apa praguri usi
« Răspuns #4 : 06.Iul.2018, 03:10:09 p.m. »
M-am gandit la asta, m-a surprins ca a trecut ceva timp de la ultima ploaie si e destul de cald afara incat sa nu se fi evaporat. In fine, nu e grav, o sa vad la urmatoarele ploi mai intense daca se repeta.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline Myhay

Re: Picaturi apa praguri usi
« Răspuns #5 : 17.Iul.2018, 07:34:12 a.m. »
In zona aia am si eu la toate usile uneori. E ceva normal zic eu. Ori cand deschizi portiera apa care ramane se scurge pe prag ori ramane apa intre chedere si la fel cand deschizi pica pe prag. Avand in vedere ca pragurile sunt drepte , nu inclinate apa nu se scurge de pe ele si ramane acolo. Picaturile fiind mai maricele nu se evapora cu una cu doua mai ales ca locul este umbrit si adapost , nu bate soarele direct. In mers de la curentii de aer se imprastie. Cat timp nu ajunge in interior nu trebuie sa ne facem griji.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline croco

Re: Picaturi apa praguri usi
« Răspuns #6 : 17.Iul.2018, 08:50:16 a.m. »
In interior nu au ajuns ce e drept dar nu imi surade ideea sa ramana acolo zile intregi, banuiesc ca ar putea afecta vopseaua. O sa imi fac timp sa pun ceva de protectie pe praguri.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX
 

Offline Myhay

Re: Picaturi apa praguri usi
« Răspuns #7 : 17.Iul.2018, 08:55:24 a.m. »
Sunt folii de protectie comercializate de dealeri.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline croco

Re: Picaturi apa praguri usi
« Răspuns #8 : 17.Iul.2018, 09:00:13 a.m. »
Am gasit la dealer dar manopera mi s-a parut foarte scumpa, e mai mare decat pretul lor. Caut o varianta mai rezonabila.
  • Suzuki Vitara 1.6 Spirit Allgrip / Suzuki Baleno 1.2 GLX