Autor Subiect: Pareri despre suzuki baleno  (Citit de 19283 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline gabi males

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #20 : 14.Iun.2018, 01:37:22 p.m. »
Aaaa...am dezactivat-o. Mergand de la Timpuri noi pana la Obor pe la 17,00-17,30...o tinea numai in...avertizari =))

Ce mi se pare interesant e ca mergand cu Vitara spre munca pe acelasi traseu ca si Balenuta si cam in aceleasi conditii de aglomeratie, avertizarea nu s-a activat deloc. De fapt in general cea de la Vitara bipaie mult mai rar. Posibil sa fie ceva diferente de soft sau precizia radarului.

Vezi sa fii sigur ca ai dezactivat ce trebuie. Eu n-am avertizare de coliziune, dar sotia se activeaza automat in unele momente, din stand-by. :D
Am dezactivat exact ce trebuia. Sotia se "dezactiveaza" singurica la drumuri lungi. Sau, asa se intampla la primele drumuri. Acum s-a obisnuit cu stilul de condus =))

Esti un fericit ca "radarul" de pe locul din dreapta se dezactiveaza singur  :)
A fost mai complicat la inceput...acum, dupa ce s-a obisnuit, sta linistita.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline gabi males

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #21 : 14.Iun.2018, 01:43:49 p.m. »
Cam cu ce viteza ai mers cand ai scos 3.9-4.5l/100km?
Si, primul drum, Bucuresti-Botosani, mers 70,90,130(localitati destul de multe cu restrictie de viteza), consum 20 litri la pompa ( aproximativ 4,4l/100km)
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline ...

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #22 : 14.Iun.2018, 01:45:19 p.m. »
Vitara e ceva mai înaltă ca Baleno, poate radarul prinde mai multe informaţii şi nu se hazardează la fel de des...
 

Offline enicky

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #23 : 14.Iun.2018, 02:29:48 p.m. »
   Dupa ce m-a incantat la SIAB, acum m-ati inebunit si voi. Cred ca trebuie sa fac un drive test. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ...

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #24 : 14.Iun.2018, 03:13:52 p.m. »
Asta mă gândeam şi eu, dar, din fericire, nu am pentru cine din familie să o cumpăr. Şi nici cu ce.
 

Offline gabi males

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #25 : 14.Iun.2018, 04:17:30 p.m. »
   Dupa ce m-a incantat la SIAB, acum m-ati inebunit si voi. Cred ca trebuie sa fac un drive test. :)
Este cea mai buna variantă. Asa vezi singur cum se comporta.
  • Ex-Suzuki Baleno 1,2 GLX,acum Suzuki Vitara 1,4, allgrip,AT,luxus,2019
 

Offline AlexandruC

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #26 : 16.Iun.2018, 06:54:56 p.m. »
Traseul meu zilnic e cam asa: 2 treimi extraurban si 1 treime urban. Iar localitatile sunt mici, cu trafic lejer. Media de la plin la plin e undeva la 4,5-4,8. Pe autostrada, in regim de condus ilegal, am ajuns la valoarea de 6,5
Nu stiu cum se comporta in aglomeratie, dar o voi testa cand ajung acasa in concediu. O scot la un drum Danemarca-Romania si retur. Apropo, balenisti in zona Moldovei sunt?
  • Suzuki Baleno 1.2 Dualjet Exclusive
 

Offline Myhay

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #27 : 23.Iun.2018, 11:23:27 a.m. »
Apropo, balenisti in zona Moldovei sunt?

Este un coleg , TudorVr si am impresia ca este singurul cu SHVS , deci raritate si mai mare dar posteaza foarte rar.

In alta ordine de idei , daca doriti detalii cat de cat despre consum raportat la stilul meu de mers in Bucuresti puteti citi jurnalul meu ca sa va faceti o idee cat mai clara sa o puteti raporta la voi chiar.  http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=7439.0

Momentan nu am mai resetat km ( s-au strans vreo 4000 si ceva de la ultima resetare) iar consumul s-a stabilizat de ceva timp la 5.4%. Situatia este clara indiferent , consumul este super , fiind perfecta pentru oras. Cireasa de pe tort este ca imbina foarte bine consumul mic cu , confortul , lucru mai putin intalnit la masinile de oras desi Baleno nu este 100% masina de oras dar se incadreaza cu brio acolo.

Totusi , vazand ca s-au strans ceva ''balenisti'' , daca se constata ceva problemute legat de timonerie sau ambreiaj sa postati va rog. Spunand problemute nu ma refer la defectiuni ci mai mult la anumite lucruri usor ciudate cum ar fi diverse sunete provenite din compartimentul motor unde este tot sistemul de ambreiaj sau trepidatii in pedala de ambreiaj in unele situatii sa ma lamuresc mai bine daca este ceva general ''asa face toate'' sau ceva particular. De ex , multe din chestiile de genul sunt cam identice cu cele de la Ignis cu aceeasi motorizare binenteles.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline AlexandruC

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #28 : 23.Iun.2018, 01:58:01 p.m. »
Ceva schimbari in cursa pedalei de ambreiaj am observat si eu. Am 19xxx km parcursi. Simt ca se actioneaza un pic mai greu pedala fata de atunci cand era masina noua. Si dac diferenta asta, pentru ca ocazional mai conduc si masina sotiei, tot baleno, doar cu cateva luni mai proaspata si mai putini km. Atat timp cat este in garantie, nu imi fac griji. :)
Si da, sunetele la timonerie sunt perceptibile. Nu e masina premium si nici nu am asteptari mari de la ea

  • Suzuki Baleno 1.2 Dualjet Exclusive
 

Offline riseof

Re: Pareri despre suzuki baleno
« Răspuns #29 : 26.Iun.2018, 11:32:34 p.m. »
Buna seara. Sunt un (sper) viitor posesor de Suzuki Baleno GL  si daca nu deranjez as vrea cateva informatii cu privire la ofertele care le-ati primit de la dealeri in afara de oferta standard. Am citit tot aici pe forum ca au o marja de reducere pe care o pot acorda sau diferite bonusuri. Cam in 2 saptamani cred ca o comand si as vrea sa vad ce pot negocia. Va  multumesc anticipat.
  • Suzuki Baleno GL 1.2 Granite Grey Mettalic