Autor Subiect: Zgomote  (Citit de 21413 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline f.cristi

Zgomote
« : 03.Mai.2018, 10:44:29 p.m. »
Fac un inventar al diverselor zgomote auzite la Ignis-ul meu:
- nu neaparat cele mai deranjante, dar un pic ingrijoratoare pt. mine: zgomote de transmisie in cutia de viteze (in compartimentul motor) probabil cand cupleaza ambreiajul si cand apas acceleratia dupa schimbarea vitezei. Se aud ca un clac/clonc si sunt sesizabile bineinteles la viteze mici, in trepte inferioare.
- ceva zgomote in suspensia spate la trecerea peste denivelari
- scartait pedala ambreiaj
- pocnituri in bord la soare puternic (parca ar fi un pet de plastic, cum zicea si @duculetu)
- zbarnaie ceva prin/pe langa torpedou sau in usa dreapta fata la trecerea peste denivelari

Lista ramane deschisa.... :D

Offline Myhay

Re: Zgomote
« Răspuns #1 : 04.Mai.2018, 07:58:32 a.m. »
Aici ma incadrez si eu partial desi nu am Ignis. La fel este si la mine in cazurile de la prima , a treia , a patra si oarecum a cincia liniuta cu mentiunea ca se mai aud greierasi prin zona bordului dar undeva in interiorul lui , pe dedesubt , nu la suprafata cand merg pe drum semi-asfaltat sau mai rugos si automat apar trepidatii / rezonante mai puternice mai ales la viteza maricica. De asemenea , mai am un greieras prin zona stalpului B de la sofer dar nu pot identifica sigur. Cel din stalpul B are momente cand se aude cand nu..Depinde de vremea de afara , cand vrea muschiul lui.

La fel , se mai aude un greieras cand am geamul pasager dreapta fata deschis un sfert sau jumatate. In cazul asta am concluzionat ca este din cauza acelei benzi cromate care are rol de ornament dar si de a izola contra apei si mizeriei din exterior care vine lipita pe buza geamului in partea de jos care are si acel burete pe interior lipit pe ea. Tot asa , se aude cand sunt trepidatii / rezonante din cauza asfaltului. Am concluzionat ca de acolo este pentru ca in mers cand facea am impins putin de geam inspre exterior el fiind intredeschis si s-a oprit imediat zgomotul. Cum am luat mana de pe geam iar facea. Daca il inchid de tot nu se mai aude mai deloc sau foarte foarte putin. Este si normal sa faca asa pe de o parte pentru ca am inspectat din exterior toate acele benzi cromate care sunt pe toata suprafata vitrata laterala si binenteles ca au joc , se misca , ba chiar paraie in unele locuri cand apas pe ele. Parca sunt puse la viteza de mantuiala. Si lipite daca erau stateau mai fest si mai fixe. Alea nu trebuiau sa aiba joc deloc. Banuiesc ca au un sistem de prindere de toata jena sau plasticul din care sunt facute este din cel eco de pet subtire ca unghia.

In alta ordine de idei , daca drumul, respectiv asfaltul este ca in palma si in ''carne'' fara asperitati , gropi , denivelari etc adica drum foarte bun , nu se aude mai nimic , cu exceptia rulajului anvelopelor deci liniste totala in habitaclu.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 
The following users thanked this post: kellogs, razvan.alex

Offline razvan.alex

Re: Zgomote
« Răspuns #2 : 07.Mai.2018, 09:43:42 a.m. »
Citat
- nu neaparat cele mai deranjante, dar un pic ingrijoratoare pt. mine: zgomote de transmisie in cutia de viteze (in compartimentul motor) probabil cand cupleaza ambreiajul si cand apas acceleratia dupa schimbarea vitezei. Se aud ca un clac/clonc si sunt sesizabile bineinteles la viteze mici, in trepte inferioare.

Aici mă încadrez și eu, la a doua și a treia viteză. Am crezut că este o problemă tehnică, dar dacă și alți colegi au sesizat aceste zgomote, mai ales pe modele diferite, stau liniștit. Voi întreba la revizia de 1000KM, de curiozitate.
  • Suzuki IGNIS ALLGRIP 1.2VVT GLX MT
 

Offline f.cristi

Re: Zgomote
« Răspuns #3 : 21.Mai.2018, 08:29:02 p.m. »
La mine cel mai bine se aude acel "clac" dupa schimbarea din a I-a in a II-a.

Offline duculetu

Re: Zgomote
« Răspuns #4 : 08.Iun.2018, 12:12:09 p.m. »
Mai scartaie/pocneste/trosneste la careva balamaua usilor (spate dreapta doar)?
 

Offline f.cristi

Re: Zgomote
« Răspuns #5 : 08.Iun.2018, 12:22:36 p.m. »
Daaa. Am avut o perioadă de zici ca se rupeau.

Offline duculetu

Re: Zgomote
« Răspuns #6 : 08.Iun.2018, 12:25:53 p.m. »
Exact, de cateva zile observ. Alataieri am crezut ca portiera este indoita si agata dar e ca noua, ieri nu am auzit nimic, astazi iar face ca un pepene. Am sa curat zona pentru ca am parcat sub un copac care are nu stiu ce boala si lasa un rezid lipicios si ma gandesc ca de la ala poate sa fie dar e ciudat pentru ca rareori folosesc usile din spate.
 

Offline f.cristi

Re: Zgomote
« Răspuns #7 : 08.Iun.2018, 12:28:46 p.m. »
Mie mi-au troznit mai pe la început; acum parca nu mai fac.

Offline Myhay

Re: Zgomote
« Răspuns #8 : 08.Iun.2018, 01:07:00 p.m. »
Acceasi chestie si la mine. La toate usile de fapt , la unele mai evident la altele mai putin. A inceput cu cea stanga spate dupa are au urmat toate. Zici k masina are 20 de ani asa fac. In conditiile in care mi le au uns la revizie si tot fac, au o protectie , un burete care nu permite sa intre cum trebuie solutia sa unga spre portiera  si fac mai ales cand este cald afara sau aerul uscat sau daca sta in soare puternic , cum este umiditate in aer sau ploua nu mai face nici una si merg lejer. Cand se lasa seara si scade temperatura parca se ung sigure automat. S au zgarcit si la vaselina bag de seama.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 
The following users thanked this post: duculetu

Offline duculetu

Re: Zgomote
« Răspuns #9 : 08.Iun.2018, 01:21:00 p.m. »
Acum ca ai evidentiat tu, observ ca ai dreptate, face asa doar cand sta in soare/cald afara.