Autor Subiect: Suspensie noul Ignis  (Citit de 33035 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Cristi R

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #30 : 20.Ian.2018, 04:06:11 p.m. »
Buna ziua Boga81,

Iti multumesc mult pentru sfaturi si pentru incurajarile pe care le-ai scris aici si care ma ajuta mult in credinta ca va fi bine intr-un sfarsit si pentru masinuta asta a mea. Sincer si eu sper sa nu mai vad masina asta cu fundul pe pamant si suspensiile pe tampone si nici bagajele si pasagerii aruncati in tavan cand trec peste spinarile de magar ale bucurestiului. Deocamdata nu am mai primit nici un semn de la dealerul Mad de la Cluj dar nici eu nu am mai insistat datorita problemelor mele de sanatate si a faptului ca luni voi suferi o operatie de litotritie endoscopica sa scap de piatra asta nenorocita care ma ucide cu zile si pe care se pare ca nu o pot elimina singur. Apoi din experienta celorlalte 3 operatii pe care le-am mai suportat cu groaza frica si dureri cum greu se pot descrie va urma o saptamana de chin si suferinta dupa care sper sa revin incet incet la normal si sa reiau legatura si sa pun putina presiune pe cei de la Cluj sa mi le trimita mai repede. Oricum ei au spus ca arcurile vor fi disponibile la inceputul lui februarie ceea ce pana la urma este bine pentru mine ca sper sa-mi revin pana atunci. Este adevarat ca deocamdata le vreau doar pe cele de spate fiindca in primul rand trebuie reparat defectul de fabricatie al retarzilor japonezi. Si eu voi face reparatia in colaborare cu service Autonet care si-a aratat intreaga disponibilitate si amabilitate in acest sens si care sper sa nu ma dezamageasca pana la final cu atat mai mult cu cat amortizoarele cele noi fac parte din kitul de reparatie al japonezilor. Apoi in functie si de rezultate si de posibilitatile financiare daca vor fi OK le voi achizitiona si pe cele de fata pe care bineinteles ca le voi monta tot cu Autonetul.

Va multumesc mult tie si domnului care are userul "shpeedy" pentru ca voi ati fost cei care ne-ati dat noua ghinionistilor de Ignis 4x4 cu suspensiile pe tampoane informatia cu arcurile MAD de care cu scuzele de rigoare pentru propria-mi ignoranta nici macar nu stiam ca exista pe aceasta lume pana sa nu fi citit de la voi aceasta informatie care s-a dovedit extrem extrem de folositoare si pretioasa. Dupa ce ma fac bine si pun si arcurile la masina poate ne vom intalni la o bere impreuna si cu Duculetu si F.Cristi si Enicki si Maxwell  si o sa acceptati placerea si onoarea mea de a va face cinste cu o bere rece de primavara care sper sa vina repede !!! >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Va salut respectuos pe toti si va doresc multa sanatate si noroc bun !!
CRISTI R

PS:  NOROC BUN este o urare a minerilor asa cum se stie in general si care analizata mai indeaproape ascunde multa logica si inteligenta si eu o spun la toti prietenii
« Ultima Modificare: 20.Ian.2018, 04:24:02 p.m. de Cristi R »
  • Suzuki Ignis 2017
 

Offline f.cristi

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #31 : 20.Ian.2018, 05:38:37 p.m. »
Multumesc de invitatie. Ce zice Autonetu', pt. arcurile MAD iti percepe sau nu manopera ?

PS: inainte sa vina primavara eu astept iarna adevarata !  :D

Offline Cristi R

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #32 : 21.Ian.2018, 12:12:28 a.m. »
Buna seara F. Cristi,

Autonetul a fost de acord sa montam arcurile MAD pe masina si chiar a venit cu sugestia de a schimba amortizoarele existente pe masina cu cele din kitul de reparatie japonez sugerand ca acestea avand cursa mai lunga ar fi mai potrivite. Acest lucru parand la prima vedere logic normal ca l-am acceptat si chiar mi-a placut sugestia si comportamentul celor de la Autonet. Partea financiara insa nu am discutat-o dar cel putin demontarea si montarea amortizoarelor sunt 100% convins ca vor fi pe garantie precum si costul celor noi. Daca mi-ar demonta si monta si arcurile tot pe garantie mi s-ar parea un gest corect si frumos din partea lor dat fiind ca reparatia corecta si completa aceasta este, dar tinand cont ca traim totusi intr-o lume unde domnia banului este incontestabila este greu de crezut ca se va intampla asta chiar daca aceasta interventie nu pot spune ca a fost dorita sau provocata de un moft al meu, ci reprezinta clar un defect destul de grav de functionalitate al acestui tip de masina. Nu spun ca nu le voi sugera asta dar personal nu am mari asteptari in acest sens. Voi vedea cum ma inteleg si la fata locului cu baietii dar asta deja devine o problema cu multe probabilitati si cred ca va depinde si de nivelul reciproc de intelegere la care suntem dispusi sa ajungem in aceasta problema....
In fine ... deocamdata voi lua problemele pas cu pas si sper sa fiu sanatos si sa ma vad eu cu arcurile in casa si apoi mai filosofez eu pe aici... fiindca daca iau in considerare faptul ca olandezii au montat arcurile cu amortizoarele existente si ar putea exista posibilitatea ca desi aparent celelalte sa mearga mai bine ...totusi sa nu se potriveasca din cine stie ce cauza necunoscuta acum, asta insemnand o mare mare manopera ia amortizoru pune amortizoru si eventual niste teste care nu intotdeauna sunt si concludente ....stii incepi sa te iei de toate gandurile .... :D :D :D :D eu nefiind un tip prea norocos in viata am trecut mereu prin toate etapele posibile si imposibile ale unei probleme pana am rezolvat-o si cand am terminat-o mi-am dat seama cate cucuie aveam de atata dat cu capul de pereti...

Seara buna,
Cristi R
  • Suzuki Ignis 2017
 
The following users thanked this post: Isaila_B

Offline enicky

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #33 : 21.Ian.2018, 01:27:13 a.m. »
...dar nici eu nu am mai insistat datorita problemelor mele de sanatate si a faptului ca luni voi suferi o operatie de litotritie endoscopica sa scap de piatra asta nenorocita care ma ucide cu zile si pe care se pare ca nu o pot elimina singur...
    @Cristi R sincer, iti admir perseverenta si hotararea !
  Am recitit a doua oara postarile tale deoarece gandul nu mi-a mai fost la detaliile auto ci la faptul ca ai probleme de sanatate, ceea ce nu e bine de loc !
   Iti doresc sa ai o operatie usoara, refacere grabnica si....  curaj !!!!
 
   Multa-multa sanatate iti doresc !!!!
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Cristi R

Offline Cristi R

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #34 : 21.Ian.2018, 09:51:11 a.m. »
Buna dimineata !

Multumesc mult pentru urari enicky !!
Desi am trecut prin acest tip de operatie de 3 ori deja (una chiar pe viu fara anestezie facuta de cica un mare profesor universitar care s-a dovedit intr-un final a fi un mare macelar) iti marturisesc si va marturisesc ca daca as putea si nu as fi blocat aproape de tot ...as face pe mine de frica si nici dusmanilor nu le doresc sa treaca prin ce trec acum si saptamana viitoare si probabil si in viitor pentru ca efectele secundare ale unor astfel de operatii ....sunt si mai ucigatoare si le cunosc intr-un fel fiindca m-am documentat despre ele sa stiu intr-o oarecare masura si ce ma asteapta..... Orice suferinta cat de mica de fapt este de nedorit dar ....se pare ca 90% din viata este chin....important este sa incercam sa ne traim cat mai bine si frumos restul....cum spunea o cunostinta de-a mea demult cand inca de mai era pe lumea asta...
Inca odata mii de multumiri pentru gandurile bune. Probabil voi lua o pauza aici de cateva zile dar planurile si gandurile mele de viitor in privinta masinii raman deocamdata neschimbate si in masura in care voi putea fi de folos si altora cu experientele prin care voi trece si le voi impartasi aici va salut respectuos pe toti si va doresc numai bine, sanatate si NOROC BUN!!

Cu respect,
Cristi R
  • Suzuki Ignis 2017
 
The following users thanked this post: enicky

Offline boga81

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #35 : 21.Ian.2018, 10:20:58 a.m. »
Insanatosire grabnica Cristi!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk

  • Duster 1.5 Blue dCi 4x4 SL Orange, chill as f*ck / ex SX4 1.6 4x4 Navi a.k.a. Suzuka - MAD Springs Lift-Kit, K&N Filter, powered by obdtunig: Life begins at 4.000 rpm
 

Offline duculetu

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #36 : 21.Ian.2018, 10:21:06 a.m. »
Insanatosire grabnica! Fa-te repede bine ca avem treaba (plus roata de rezerva). :)
 

Offline Soimu

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #37 : 21.Ian.2018, 03:37:11 p.m. »
Scuze de off-topic; insa mi-am adus aminte de vremurile de acum vreo 15 ani cand am fost lovit de o criza de durere cumplita la rinichi (pietre) care m-a facut efectiv sa ma tavalesc de durere pe jos; in 2 saptamani s-a repetat de vreo 4 ori; ajunsesem sa umblu cu Scobutil si Piafen in permanenta la mine...bineinteles mi s-au propus tot felul de manevre medicale invazive!...in final am inteles ca este o problema de metabolism individual si am ales sa schimb modul de alimentatie, cu unul care sa nu favorizeze constructia acestor pietre si sa le elimine pe cele existente; practic rezolvarea a fost urmatoarea:1)Mancat la greu salata de patrunjel (cate un castron cu lamaie la fiecare masa vreo 6-7 luni) si 2)consum de lichide minim 3-5 L/zi(pratic tot timpul aveam la mine cate o sticla de apa sau ceai din care trageam cate o gura asa cum trag fumatorii din tigara...)....si am trecut si la o alimentatie sanatoasa si simplista....de atunci nu am mai avut probleme; acum consum ceva mai rar salata de patrunjel (o cura de 3-4 zile pe luna), dar obiceiul cu baut apa multa l-am pastrat permanent; analizele sunt bune, nu sunt probleme cu sistemul urinar....de 15 ani! Asa cum apa corodeaza pietrele de munte rezolva si elimina si pietrele de la rinichi; iar un regim alimentar potrivit va impiedica sau reduce la maxim formarea de calculi noi....

http://jurnalul.ro/viata-sanatoasa/terapii-complementare/cel-mai-eficient-tratament-naturist-care-elimina-pietrele-la-rinichi-711873.html

   Inca odata scuze de cele scrise, unde nu era locul, dar cum si eu am trecut prin suferintele colegului posesor de Ignis am vrut sa fiu de ajutor...un pic! Mai ales ca se POATE si fara operatii (naturist!) dar este nevoie de consecventa si multa, multa vointa!

Ma aflu aici pt. ca sunt interesat de modelul Ignis; anul trecut am ratat achizitionarea unui Celerio (nu am prins suplimentarea de toamna la programul rabla), am luat avansul inapoi si m-am gandit sa mai strang ceva bani si sa incerc cumpararea unui Ignis sau Swift...asa ca sunt in documentare pt. a lua o decizie.
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline duculetu

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #38 : 21.Ian.2018, 04:12:48 p.m. »
Eu imi sun prietenii daca vor sa ii duc undeva ... atat de incantat sunt sa o conduc. Citeste toate ariile pentru ca f.cristi a inspectat cam fiecare arie si a pus intrebari foarte bune la care e posibil sa nu te fi gandit si dupa vezi daca se aplica si la tine.
 

Offline Soimu

Re: Suspensie noul Ignis
« Răspuns #39 : 21.Ian.2018, 04:39:03 p.m. »
 :P Oooo..as fi vrut sa fiu prietenul tau sa sa ma fi sunat vineri sa  ma intrebi daca nu vreau sa ma duci undeva...ti-as fi raspuns " singur, maine, sambata, la un dealer din Bucuresti..." am fi stat de vorba cu placere despre Ignis....cunosc putin Ingnisul, l-am vazut anul trecut in primavara la SAM si am facut un drive-test la Autonet, e drept cam scurt sa ma dumiresc; in acelasi timp am facut si cu Swiftul cel nou si pererile sunt impartite(eu vreau Swift si tova Ignis)...deci avem nevoie de documentare si pareri de posesori; asa ca sambata am fost in vizita la DAB (langa Targul Vitan) si tot in disensiune suntem:)
...mai citim, mai studiem...
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 
The following users thanked this post: kellogs