Autor Subiect: Scut motor sx4 s-cross  (Citit de 9662 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ...

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #20 : 15.Iun.2021, 08:25:13 p.m. »
Mecanicul a gustat si a zis ca e sarat, si ca e de la aerul condiționat. Dar dacă nu e lichid de condensare si e de fapt ulei din instalație? Dar e pe partea stângă a mașinii, parcă nu pe acolo e traseul AC... Sau poate mi s-a părut că e uleios, pentru ca s-a uscat destul de repede și sare poate e de la drumurile parcurse iarna...
Fiind sărat, mă gândesc că e coroziv, dar scutul oricum ruginea in timp.
 

Offline enicky

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #21 : 15.Iun.2021, 09:38:54 p.m. »
   Nu stiu ce gust are, n-am fost curios, el cred ca a vrut sa vada daca e dulce(antigel), dar nu prea imi dau seama de ce ar fi sarat, pentru ca acest lichid ia nastere din cauza ca tevile sunt f.reci intr-un mediu unde sunt +60, 700C. Aici m-a pierdut... :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline ntire2000

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #22 : 15.Iun.2021, 10:08:39 p.m. »
Sarea în mod sigur este cea adunata de pe drum din perioada de iarna când drumarii nostri "deszapezesc" cu deosebit profesionalism aruncând mai multa sare decât nisip.
Si ne mai miram ca dupa maxim 10 ani încep sa ni se dizolve masinile.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Laurentiu

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #23 : 20.Iun.2021, 10:49:43 a.m. »
Mecanicul a gustat si a zis ca e sarat, si ca e de la aerul condiționat.
=)) =)) Bun mecanic.  :-))
Condensul de la AC e apa dulce. Saratura e ori de la deszapeziri ori mincase ceva sarat ''mecanicul''. Uleiul, cind se face schimbul de ulei motor si filtru, se mai scurge si pe scut iar cum masina nu merege mereu numai pe drum drept, uleiul mai ajunge de pe dreapta si pe stinga.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline Obi-Wan

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #24 : 01.Nov.2022, 03:42:12 p.m. »
Tocmai ce mi-am echipat noul S-Cross cu scuturi metalice - motor si diferential, made in Odorheiul Secuiesc. S-au potrivit perfect la gaurile de prindere din sasiu, precizia de fabricatie e foarte buna (chiar prea fixa pe alocuri, la scutul de diferential gaurile pieselor de prindere pe masina sunt exact pe diametrul suruburilor existente ale masinii, au trebuit insurubate prin gauri, nu alunecau liber). Montajul l-am facut singur, masina am ridicat-o pe capre, a durat mai putin de 2 ore pentru ambele scuturi.
Scutul motor are si o fereastra mica de vizitare pe partea baii de ulei, dar nu am reusit sa-mi dau seama cat de bine e centrata pe busonul de golire al baii. Nu cred ca se pune problema sa vibreze prea curand, prinderile sunt foarte solide. Garda la sol nu e afectata semnificativ.
In concluzie, sunt foarte multumit de investitie.
  • Logan MCV 1.5D Laureate 2007 / Suzuki S-Cross Spirit 1.4L Boosterjet Hybrid Allgrip 6MT 2022
 
The following users thanked this post: enicky, dragne

Offline dragne

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #25 : 05.Nov.2022, 08:45:50 p.m. »
Tocmai ce mi-am echipat noul S-Cross cu scuturi metalice - motor si diferential, made in Odorheiul Secuiesc.

Am vazut niste discutii conform carora, prin montarea acestor scuturi s-ar pierde garantia (nu ca as intelege in ce mod, dar totusi).. Stii cumva ceva despre asta?
  • Suzuki SX4 S-CROSS 1.4 Hybrid AllGrip Luxus 2022
Jurnal de bord

"I knew you couldn't drive. I didn't think you couldn't read." - Doc Hudson, 'Cars' (2006).
 

Offline Obi-Wan

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #26 : 05.Nov.2022, 10:06:59 p.m. »
Am vazut niste discutii conform carora, prin montarea acestor scuturi s-ar pierde garantia (nu ca as intelege in ce mod, dar totusi).. Stii cumva ceva despre asta?

Salut,
Am citit si eu pe forum discutiile in cauza. Nici eu nu vad vreo posibila afectare a masinii, dimpotriva. Vine iarna, daca dai cu scutul ala de plastic din fabrica in vreo creasta de zapada inghetata mai inalta, nu cred ca rezista. Se face aproape o luna de cand am scris la dealer, intreband daca montarea scuturilor metalice afecteaza garantia. N-am primit nici un raspuns. Pana la noi ordine, o iau drept acord tacit. Astept si eu sa vad daca comenteaza careva de la service la urmatoarea revizie.
  • Logan MCV 1.5D Laureate 2007 / Suzuki S-Cross Spirit 1.4L Boosterjet Hybrid Allgrip 6MT 2022
 

Offline cristidav

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #27 : 05.Nov.2022, 10:07:51 p.m. »
Abureli de reprezentante cu nasul pe sus.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline ntire2000

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #28 : 05.Nov.2022, 10:13:46 p.m. »
Se face aproape o luna de cand am scris la dealer, intreband daca montarea scuturilor metalice afecteaza garantia. N-am primit nici un raspuns.

Ii afecteaza pe ei.
Prin protejarea elementelor masinii folosind aceste scuturi scade riscul de a ajunge în service iar orele de manopera dispar.
Asa mi-au spus si mie unii ca de ce fosolesc bulbar, ca în caz de accident bla-bla-bla.
La cum e facuta masina si o curca lovita pe sosea face praf toata partea frontala (care e doar vreo 2000 de euro - faruri + bara protectie + ceva radiatoare).
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 
The following users thanked this post: Wotan

Offline FritzVonSpritz

Re: Scut motor sx4 s-cross
« Răspuns #29 : 06.Nov.2022, 12:22:11 p.m. »
Am vazut niste discutii conform carora, prin montarea acestor scuturi s-ar pierde garantia (nu ca as intelege in ce mod, dar totusi).. Stii cumva ceva despre asta?

Salut,
Am citit si eu pe forum discutiile in cauza. Nici eu nu vad vreo posibila afectare a masinii, dimpotriva. Vine iarna, daca dai cu scutul ala de plastic din fabrica in vreo creasta de zapada inghetata mai inalta, nu cred ca rezista. Se face aproape o luna de cand am scris la dealer, intreband daca montarea scuturilor metalice afecteaza garantia. N-am primit nici un raspuns. Pana la noi ordine, o iau drept acord tacit. Astept si eu sa vad daca comenteaza careva de la service la urmatoarea revizie.

Eu mi l-am montat chiar la producator la Odorhei si au spus ca nu afecteaza garantia (mi-au dat si o hartie in acest sens, ca a fost montat in service autorizat, la producator).
Mie mi-a fost putin mai convenabil sa fac un drum pana acolo, sa mi-l puna ei, decat sa ma apuc sa caut rampe  de alea fara ulei pe sub ele, scule - ca nu am niciuna, plus hartia aia ca e chiar de la mama lui scutul.
Sigur ca puteam gasi un service in Cluj unde sa il montez, dar m-am gandit ca daca merg acolo, mi-l dau la pretul afisat pe site, manopera fiind inclusa ( la Cluj mai trebuia sa platesc manopera la acel service).
Wrong, a fost mai scump adica 330 lei pret de achizitie prin E-mag si trebuia sa mi-l montez unde stiu eu .........iar la ei am platit 400 lei ( in plus de asta, am vrut sa platesc cu cardul, au zis ca nu se poate decat online cu cardul, la ei trebuie cash, asa ca am dat cash).
Probabil depinde si de service-ul  unde iti faci revizia sa comenteze ca e afectata garantia, eu sper sa nu am probleme pe tema asta. ( voi face revizia la Deva - Autohaus Huber - Reprezentanta Suzuki)
  • Suzuki Ignis GL 2018, Ex-Nissan Micra Hatchback 2005
Daca ai o masina, te bucuri de 2 ori: cand o cumperi si cand o vinzi....