Autor Subiect: masurare nivel de ulei  (Citit de 4470 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ciphol

masurare nivel de ulei
« : 01.Aug.2017, 12:35:46 p.m. »
la ceva timp dupa completarea uleiului, am observat pe joja motorului de 1.6 diesel , datorita modului oblic al acesteia de a se scufunda in baie,doua valori!mai exact, o parte da (cea de deasupra cred...) f aproape de maxim (lipsesc la umplere cca 3-4 patratele din acel caroiaj) iar cealalta da putin peste maxim (la linia aceea trasata de ei dupa terminarea intervalului de citire).Voi stiti (sau poate scrie in vreun manual mai nou decat al meu) ce valoare se ia de buna???la aceasta masina,acel 1- 1,5 cm interval de masurare, cam ce cantitate de ulei inseamna?
  • suzuki s-cross 1.6 ddis allgrip
 

Offline Laurentiu

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #1 : 01.Aug.2017, 07:25:34 p.m. »
In general, masurarea uleiului se face cu masina perfect orizontala, cu motorul rece iar nivelul pe joja trebuie sa fie MAXIM indiferent cum intra joja in motor (perfect vertical sau putin oblic). In manualul masinii (exploatare sau reparatii) trebuie sa fie specificat ceea ce tu intrebi. Poate ai sarit vreun pasaj sau ai trecut prea usor peste el.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline ciphol

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #2 : 01.Aug.2017, 09:01:16 p.m. »
Deși e posibil sa ai dreptate (in privinta pasajului sarit),uite ce spun tipii ăștia de aici:https://www.subarufanclub.ro/forum/index.php?topic=2769.520 
Si daca o sa urmărești atent forumul o sa vezi ca se pricep,deci putin probabil sa bată câmpii.Asa so la mine,oricât de corect as poziționa mașina, oricât de rece e motorul etc...orice cred ar fi putut scrie in manual, la mine la măsurare tot asa da!de aceea am vrut să văd dacă si pe aici s-a mai confruntat cineva cu așa  ceva....
  • suzuki s-cross 1.6 ddis allgrip
 

Offline aleksanders

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #3 : 01.Aug.2017, 10:07:23 p.m. »
motor fiat.... forum fiat
  • vitara-spirit 1.6 vvt 4x4 2015
http://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=5810.msg220737;topicseen#new2015 Spirit 4x4 1.6 VVT benzină - Suza - prima japoneza din viata mea
 

Offline enicky

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #4 : 02.Aug.2017, 09:41:51 a.m. »
In general, masurarea uleiului se face cu masina perfect orizontala, cu motorul rece...
        Joja de ulei are diferite pozitii, in functie de marca/constructia masinii. Indiferent ca este verticala sau oblica, ea va indica nivelul de ulei existent in motor. Pe ea exista un marcaj de minim, maxim si mediu. Daca nivelul de ulei este putin sub mediu, atunci tinem sub supraveghere, daca ajunge la minim se completeaza dar trebuie consultat un service/mecanic ptr. a se depista cauza scaderii nivelului de ulei.
        Daca incepem sa facem comparatii de opinii din "n" forumuri, sau alti parerologi, avem mari sanse sa tragem concluzii gresite, ori capitolul "ulei" trebuie tratat fie ca in manual, fie la service.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: toma

Offline Laurentiu

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #5 : 02.Aug.2017, 09:17:31 p.m. »

        Joja de ulei are diferite pozitii, in functie de marca/constructia masinii. Indiferent ca este verticala sau oblica, ea va indica nivelul de ulei existent in motor.
... nivel masurat cu masina in pozitie orizontala.

P.S. Acelasi lucru l-am spus si eu:
... nivelul pe joja trebuie sa fie MAXIM indiferent cum intra joja in motor (perfect vertical sau putin oblic).
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline enicky

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #6 : 02.Aug.2017, 11:26:30 p.m. »
    Te-am citat tocmai fiindca eram de acord cu tine. :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Laurentiu

Offline ciphol

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #7 : 02.Aug.2017, 11:35:43 p.m. »
"Indiferent ca este verticala sau oblica, ea va indica nivelul de ulei existent in motor. Pe ea exista un marcaj de minim, maxim si mediu"
Bun, indica...sigur, insa, joja are doua parti, fata/verso identice.la mine una da putin sub maxim cealalta da peste vreo 2-3 mm...deci pe care o iau in consideratie?asta era intrebarea pana la urma...faptul ca indica niv din motor m-am prins, desigur... =))
  • suzuki s-cross 1.6 ddis allgrip
 

Offline enicky

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #8 : 03.Aug.2017, 12:44:27 a.m. »
....
Bun, indica...sigur, insa, joja are doua parti, fata/verso identice.la mine una da putin sub maxim cealalta da peste vreo 2-3 mm...deci pe care o iau in consideratie?... =))
       Hai dom'le, asta-i caterinca sau ce? Daca joja era rotunda ca la Dacie, cum era?
       Ca sa fiu in spiritul raspunsului tau : scoate joja si pune-i un dop de pluta ! :-))
   
     Partea orientata spre cabina !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Laurentiu

Re: masurare nivel de ulei
« Răspuns #9 : 03.Aug.2017, 04:45:09 p.m. »
...joja are doua parti, fata/verso identice.
Citesti gradatia ce o ai in fata ta cind scoti joja. E la mintea cocosului. Doar nu vei citi gradatia de pe spatele ei.  ;)
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!