Autor Subiect: cumparare Grand Vitara  (Citit de 1633 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nickhope

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • Gen: Bărbat
    • Singeorz Bai
cumparare Grand Vitara
« : 21.Iul.2017, 01:08:44 p.m. »
Buna ziua,
As dori sa achizitionez un Suzuki Grand Vitara si in prealabil as dori sa fac o verificare a acestuia intr-un service sau la reprezentanta. Ce se poate verifica cu aceasta ocazie si cam cat costa o asemenea verificare ?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • Suzuki Grand Vitara
 

Offline ulise

Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #1 : 21.Iul.2017, 01:16:51 p.m. »
Ziua bună.

GV1 sau GV2? Ce motorizare?
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline shpeedy

Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #2 : 21.Iul.2017, 01:54:19 p.m. »
La o masina se poate verifica orice, fiecare verificare cu pretul ei...

Cel mai bine suna la o reprezentanta sa afli cat te costa. Ca verificare basic, se uita dupa scurgeri/lichide scurse, se trage de articulatii pentru a vedea pe unde scartaie, verificarea nivelului si calitatii lichidelor, eventual o punere pe tester. Un pas mai departe ar fi punerea masinii pe standul de frane si pe cel de testare a suspensiei.

Sent from my LG-H818 using Tapatalk

Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline jupanul1

Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #3 : 21.Iul.2017, 01:57:28 p.m. »
@shpeedy - să nu uităm și de verificarea vizuală a stării caroseriei/șasiului în măsura posibilităților. Puncte de rugină și chestii...
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 

Offline enicky

Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #4 : 22.Iul.2017, 01:27:01 p.m. »
... să nu uităm și de verificarea vizuală a stării caroseriei/șasiului în măsura posibilităților. Puncte de rugină și chestii...
    Un vopsitor va observa partile lovite/revopsite ale caroseriei. Daca nu ai, arunca o privire la chedere sa vezi daca au urme de vopsea sau sunt gazate, diferente de nuanta intre aripa-usa, daca anvelopele sunt uzate uniform, daca "trage" dr./st. in mers, etc.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline nickhope

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 10
  • Gen: Bărbat
    • Singeorz Bai
Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #5 : 22.Iul.2017, 01:40:03 p.m. »
Vreau sa iau ceva dupa 2006, diesel 1.9. Intrebarea mea se refera in special la ceea ce nu se vede, la probleme ascunse, gen airbag-uri lipsa sau mai stiu eu ce. Pentru ceea ce se poate verifica "ochiometric" am gasit un ghid bun pe"inspector auto". Daca s-ar putea verifica si daca kilometrajul a fost dat inapoi ar fi minunat ...
  • Suzuki Grand Vitara
 

Offline shpeedy

Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #6 : 22.Iul.2017, 09:10:44 p.m. »
Parerea mea e ca nu mai e apanajul exclusiv al celor de specialitate verificarea vopselei - de la clasicul magnet pana la testere mai ieftine sau mai scumpe, exista solutii...

@nickhope: din pacate, nu exista o baza de date cu masinile Suzuki (intrari in service, interventii) asa cum se mai gaseste pe la marcile germane. Dar, in general, samsarii se apuca de masluit km la masinile cerute masiv pe piata SH (iarasi apanajul masinilor germane). In rest, nu am auzit de ceva probleme specifice GV2 - chestiile enumerate de tine cu aranjarea bordului pentru ascunderea erorilor se pot intampla la orice masina luata SH, nu numai la Suzuki. Daca mergi pe 1.9 diesel, atentie ca vine cu DPF (si problemele aferente in caz de utilizare ne-corespunzatoare)...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline enicky

Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #7 : 22.Iul.2017, 10:02:21 p.m. »
... nu mai e apanajul exclusiv al celor de specialitate verificarea vopselei - de la clasicul magnet pana la testere
      :)....100 euro... :)
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline hugbear

Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #8 : 23.Iul.2017, 03:22:16 a.m. »
Te interesează integritatea lonjeroanelor (suduri/vopsiri la îmbinări), starea îmbinărilor dintre elementele de caroserie (dai deoparte chederele de la uși, rebordul de sudura în puncte trebuie să fie perfect), pragurile și stîlpii să nu fi fost îndreptate sau sudate. Ia cu tine un samsar sau un tinichigiu bun.

Pentru airbag-uri din păcate nu există metodă de inspecție vizuală fără demontarea diverselor elemente de interior (mare imbecilitate, mai ales pentru un sistem de siguranță). Asigură-te că service-ul în care faci verificarea are echipament care poate interacționa cu BCM-ul de la Suzuki (care-i Bosch, parcă). Dacă apar erori, roagă-i să facă o captură la ecran, să le reseteze și fă o cursă de vreo 10 minute cu mașina. Refă testul. Dacă erorile reapar, e bai. Erorile pot avea cauze banale (de ex. conectorii de sub scaune desfăcuți din greșeală și cuplați la loc sau necuplați deloc) sau grave (sârmă întreruptă etc). Din păcate, cred că citisem pe undeva că airbag-urile sărite pot fi înlocuite cu succes cu rezistențe de 2-3 ohmi, așa că... Deși înțelesesem că totuși EVENIMENTELE (deci nu erorile) nu pot fi șterse. Ca un caveat, la primul meu SX4 aveam erori înregistrate în calculatorul de airbag-uri (nu mai țin minte ce erori, dar suficient să-mi țină martorul aprins în bord) și cu toate astea s-au declanșat fără probleme. DAR... fiind mașina luată de nouă, aveam garanția că indiferent ce spunea bordul, airbagurile sînt întregi și la locul lor.
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 

Offline ulise

Re: cumparare Grand Vitara
« Răspuns #9 : 24.Iul.2017, 08:15:57 a.m. »
La GV1 este mufă OBD, însă nu se poate testa. La GV2, in cazul tău, se poate testa.
Motorinarele sunt un pic mai pretențioase decât benzinarele.
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.