Autor Subiect: HILL HOLD CONTROL  (Citit de 7908 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline MadiPopa

HILL HOLD CONTROL
« : 18.Mai.2017, 08:50:09 a.m. »
Hill hold control ( lurcare in panta)- mai conduc o masina cu aceasta facilitate (un Forester) si la care functioneaza absolut de fiecare data cand opresc in panta.M-am obisnuit cu acest ajutor si nu am mai folosit deloc frana de mana.  La Vitara nu ma prind deloc. Sunt in panta, franez, apas ambreiajul si cand dau sa plec-iua piciorul de pe frana si-l trec pe acceleratie-, de cele mai multe ori masina are tendinta sa o ia inapoi. Se simte clar ca franele nu raman cuplate. Nu scot din viteza, panta e suficient de abrupta, nu trec cele doua secunde in care se zice ca ar functiona. Din cand in cand se activeaza . Dar nu ma pot baza pe acest scontrol.Imi scapa ceva?
  • Suzuki Vitara 1.6 MT 4WD Copper
 

Offline bogdanzarnescu

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #1 : 18.Mai.2017, 08:56:24 a.m. »
Da, să dai bună ziua la venirea pe forum, la primul post care coincide culmea, cu deschiderea unui topic nou. offtopic

Dă un search și vei găsi discuții legate de acest sistem.

P.S. Salut și ție!
« Ultima Modificare: 19.Mai.2017, 04:11:22 a.m. de Leutz »
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline ...

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #2 : 18.Mai.2017, 09:21:44 a.m. »
In panta nu are cum sa alunece inapoi, poate in rampa :)
 

Offline MadiPopa

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #3 : 18.Mai.2017, 09:27:20 a.m. »
Buna ziua, cu scuzele de rigoare. Citesc forumul de vreo 2 luni si jumatate , contul l-am facut abia dupa ce-am luat masina, dar practic nu mi-am dat seama ca sunt la prima postare. In general postez cand am ceva cu adevarat important si la obiect de spus si deschid topicuri dupa o cautare prealabila. Am cautat si acum, dar ce-am gasit era  foarte vag.
M-am inscris si nu am citit regulamentul asa ca nu am stiut ca mai intai trebuie sa postezi si apoi ai dreptul moral sa deschizi un topic nou.
Daca e abuz, rog sa mi-l stearga administratorul. Oricum , o sa ma potolesc , vad ca sunt luat tare.
Multumesc,
  • Suzuki Vitara 1.6 MT 4WD Copper
 
The following users thanked this post: bekxy, Bobcat134

Offline toma

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #4 : 18.Mai.2017, 09:44:28 a.m. »
Bine ai venit pe forum! >:D<

Hai nu te "alinta", nu te-a luat nimeni tare, Bogdan doar ti-a atras atentia ca e frumos sa incepi o conversatie dand binete   :D

Cu hill hold la Vitara experienta m-a invatat urmatoarele:

- sistemul functioneaza foarte bine atunci cand inclinatia rampei este mare.
- la inclinatie mica de multe ori nu se activeaza, masina se comporta ca una fara acest sistem alunecand putin in spate pana muti piciorul pe acceleratie

Pe langa asta, am impresia (dar poate este doar o impresie) ca ajuta la activarea sistemului ca atunci cand opresti sa apesi pedala de frana pana la capat si sa o tii ferm apasata.

Nu stiu daca este un defect faptul ca nu se activeaza sistemul si la inclinatie mica, eu am luat-o ca pe un dat.

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: MadiPopa

Offline shpeedy

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #5 : 18.Mai.2017, 09:47:26 a.m. »
@MadiPopa : nu e abuz sau greseala faptul ca ai deschis topicul de fata. Observatie ti s-a facut referitor la modul "abrupt" in care ti-ai inceput activitatea pe forum, fara a da binete. Doar atat...
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline jupanul1

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #6 : 18.Mai.2017, 10:21:53 a.m. »
La mine se activează tot timpul, chiar și la declivități mici. E drept, apăs ceva mai puternic pe frână - deh... AT! Dar dacă simți că nu face treabă atunci trebuie mers la service și verificat senzorul de înclinare (ăla montat lângă pedala de accelerație... parcă. Sau de frână?).
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise
 
The following users thanked this post: MadiPopa

Offline SPIRIDUSHU

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #7 : 18.Mai.2017, 10:40:49 a.m. »
Dupa cum scrie in manual, de fapt dupa cum o scalda in manual, nu trebuie sa te "lasi" pe acest sistem. In realitate, eu m-am prins cum functioneaza: inclinatie mare, sigur merge, inclinatie mica ... atunci plecare din rampa old school :)
Daca avem colegi carora le merge non stop si la cea mai mica inclinatie, atunci poate e la noi problema. Dar avand in vedere ce scrie in manual...
  • New Vitara 1.6 ddis, Luxus
 
The following users thanked this post: MadiPopa

Offline bogdanzarnescu

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #8 : 18.Mai.2017, 12:04:13 p.m. »
La mine se activează tot timpul, chiar și la declivități mici. E drept, apăs ceva mai puternic pe frână - deh... AT! Dar dacă simți că nu face treabă atunci trebuie mers la service și verificat senzorul de înclinare (ăla montat lângă pedala de accelerație... parcă. Sau de frână?).

Cum știi că se activează? La AT când iei piciorul de pe frână, mașina pleacă de pe loc. Dacă ești în rampă și nu are destulă forță să o ia din loc, stă pe loc.  :dknw:
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline jupanul1

Re: HILL HOLD CONTROL
« Răspuns #9 : 18.Mai.2017, 12:27:24 p.m. »
Da, nu contest, la AT lucrurile stau un pic mai altfel. Se simte când se bagă în seamă HHC pentru că mașina nu pleacă de pe loc atunci când iau piciorul de pe frână chiar dacă e declivitate mică. Și atunci când o face scârțâie plăcuțele, respectiv se simte că este ”înfrânată”.
  • Hyundai Tucson HEV (NX4e); ex Vitara 1.4 S, Allgrip, AT, turquoise