Autor Subiect: Cum se conduce Jimny pe asfalt?  (Citit de 20071 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline miocrl

Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #10 : 29.Mai.2009, 09:16:57 a.m. »
AC e aer conditionat :)

bine ati venit @luci_bigbos , si @alexb25  ce bine ca se formeaza si o echipa de jimni sa nu fie pexic singur :P

Offline WayOfLife

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2846
  • Gen: Bărbat
  • Fuffy POWER! - 0724.19.64.19
Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #11 : 29.Mai.2009, 09:34:38 a.m. »
mie jimny imi ia cam 10 in oras...@lucianer..l-ai testat pe nenea jimny si in Buc?
4 roti:Do not fear, 'cause the SWIFT is here! Suzuki Swift 1.3 GS Superior White WIP!Nume de cod: White Fury!
2 roti: DHS Climber 2642 Full Suspension
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8032
  • Thanked: 260 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #12 : 29.Mai.2009, 10:20:37 a.m. »
Jimny, este de anul trecut din iunie , este motorul pe benzina de 1,3,modelul full(cat poate fi jimny de full)Masina are peste 20000 km acum.Va voi spune si consumul maxim inregistrat, dar nu prea a fost haituit prin Bucale.
« Ultima Modificare: 29.Mai.2009, 10:23:39 a.m. de lucianer »
Go Terios!!!:)
 

Offline alexb25

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 229
  • Gen: Bărbat
Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #13 : 29.Mai.2009, 12:17:52 p.m. »
lucianer: "La prima revizie(15000)se vedea diferenta intre cele doua uleiuri de la diferentiale.Mai uzat(inchis la culoare) cel de pe spate, si mai limpede ,pe fata."

este normala diferenta asta la ulei-urile din cele doua punti pentru ca in majoritatea timpului mergi cu jimny 2WD adica pe pozitia 2H a levierului cutiei de transfer ceea ce inseamna ca momentul motorului este transmis 100% numai la puntea spate

lucianer: "Nu poti merge cu ea in 4WD, fiindca trage 40/60.Rotile din spate impingandu-le pe cele din fata."
eu am citit ca pe pozitia 4H, momentul motorului se imparte fix 50% pe axa spate si 50% pe axa fata. De aceea nu e indicat sa mergi cu 4H cu viteza pe asfalt cand aderenta e foarte buna. Trebuie sa mergi mai incet (acu o sa vad si eu cat de incet...) ca sa nu sari de pe sosea:)
jimnyholic
 

Offline lucianer

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 8032
  • Thanked: 260 times
  • Gen: Bărbat
  • Daihatsu Terios, 1.5 16V 105 CP Benzinar/GPL
Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #14 : 29.Mai.2009, 02:56:21 p.m. »
Explicatiile cu 60/40 le-am citit in manual, si le stiu de la un mecanic.
Go Terios!!!:)
 

Offline alexb25

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 229
  • Gen: Bărbat
Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #15 : 29.Mai.2009, 03:05:43 p.m. »
@lucianer: eu am manualul de utilizare cu descrierea generala a lui jimny. Nu-mi aduc aminte sa fi citit astfel de detalii tehnice. Tu ai cumva alt manual?
jimnyholic
 

Offline coq

Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #16 : 30.Mai.2009, 01:40:39 a.m. »
Citat
eu am citit ca pe pozitia 4H, momentul motorului se imparte fix 50% pe axa spate si 50% pe axa fata. De aceea nu e indicat sa mergi cu 4H cu viteza pe asfalt cand aderenta e foarte buna. Trebuie sa mergi mai incet (acu o sa vad si eu cat de incet...) ca sa nu sari de pe sosea:)
Raportul spate/fata este ... in mare... 60/40 si este oarecum irelevant,  nu asta este marea problema si anume distributia motrica spate/fata. Adevaratele probleme apar in curbe la un cuplaj "manual" si care nu are "limited slip differential" care permite ca roata din interiorul curbei sa se inavrta mai incet ca cea din exterior in acel moment. De aceea este recomandat sa mergi astfel pe suprafete alunecoase (vezi zapada etc)  sa nu forteze transmisia.
Si automat ca nici in curbe nu se va inscrie cum trebuie daca nu ai LSD... ma rog la viteze mai mari
« Ultima Modificare: 30.Mai.2009, 01:45:57 a.m. de coq »
Suzuki Grand Vitara 1.9 DDIS | 129 CP | full-time 4WD | Cat's Eye Blue |
 

Offline >pexic<

Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #17 : 30.Mai.2009, 08:01:23 p.m. »
Salut, consumul meu (1328cc model motor : M13A) este 6,5 in afara si 9 in BUC.

Eu merg batraneste : cand e liber drumul nu sar de 95Km/h decat in depasiri, dar nici nu scad sub 70Km/h in localitati decat f rar.
in medie, afara,  suntem cam 2 persoane + bagaje usoare + AC.
in BUC sunt cam singur mai mereu.

cuplez 4x4h doar cand drumul este alunecos si 4x4low doar in fata obstacolelor mari (exemplu: zapada sau namol mai adanci de 20cm)
 
Bafta!
Fă din disperarea cea mai profundă, speranţa cea mai invincibilă.
 

Offline alexb25

  • Full Member
  • ***
  • Mesaje postate: 229
  • Gen: Bărbat
Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #18 : 30.Mai.2009, 09:00:43 p.m. »
Raportul spate/fata este ... in mare... 60/40 si este oarecum irelevant,  nu asta este marea problema si anume distributia motrica spate/fata.
Adevaratele probleme apar in curbe la un cuplaj "manual" si care nu are "limited slip differential" care permite ca roata din interiorul curbei sa se inavrta mai incet ca cea din exterior in acel moment. De aceea este recomandat sa mergi astfel pe suprafete alunecoase (vezi zapada etc)  sa nu forteze transmisia.
Si automat ca nici in curbe nu se va inscrie cum trebuie daca nu ai LSD... ma rog la viteze mai mari

LSD-ul e un diferential "destept":)
Imi este foarte clar ca jimny (ca si bunicu Samurai) a fost conceput pentru offroad. Asa ca nu poti avea curbe cu viteza sau plecari spectaculoase de la stop. Un stil "batranesc a la pexic" este cel mai potrivit .
jimnyholic
 

Offline luci_bigbos

  • Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Bărbat
Re: Cum se conduce Jimny pe asfalt?
« Răspuns #19 : 30.Mai.2009, 09:44:39 p.m. »
Cam asta ma interesa. Nu cred ca faptul ca este un pic motorul afecteaza mult consumul. Trebuie sa ma deprin cu schumbatul vitezelor si modul de acircula.. il mai ascot la cateva drumuri mai lunci si vedem ce iese. Eu am condus putin si inainte deci cred ca ce-a mai mare problema este cu soferul > Acum am o tinta: 6.5/100.  :D Nu ma las pana nu o ating!