Autor Subiect: Conducerea preventiva  (Citit de 86564 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Costique

  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 2532
  • Thanked: 1296 times
  • Gen: Bărbat
  • Schimbarea vine, ca vrei, ca nu vrei...
    • Göteborg
Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1060 : 23.Mai.2024, 04:34:02 p.m. »
Nu e numai la noi, este peste tot valabil. In schimb vehiculele speciale in misiune pot trece pe contrasens daca e posibil, sa treacă de intersecția in care se afla mașini oprite la culoarea roșie a semaforului. De aceea separatoarele de sens nu se introduc peste tot si oriunde...
  • Suzuki Vitara S AT -> Peugeot 3008
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1061 : 24.Mai.2024, 04:20:33 p.m. »
vehiculele speciale in misiune pot trece pe contrasens daca e posibil
Daca e posibil dar daca nu si degajarea drumului depinde numai si numai de tine, treci pe rosu pentru a-i face loc mijlocului de interventie? Eu zic ca viata unui sau unor oameni este mai importanta decit culoarea rosie a semaforului. Nu traversezi intersectie ci degajezi doar drumul.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1062 : 24.Mai.2024, 05:29:15 p.m. »
Eu zic ca viata unui sau unor oameni este mai importanta decit culoarea rosie a semaforului.

Oamenii normali asa ar zice.
Dar noi traim într-o lume tot mai dezumanizata.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline NicNic

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1063 : 24.Mai.2024, 06:39:48 p.m. »
Prin trecerea pe culoarea rosie poti sa pui in pericol pe altcineva, poate chiar pe tine insuti.
Nici in regulamentul de circulatie nu scrie ca trebuie sa treci pe rosu, ca sa poti crea o alta situatie periculoasa!

Regulamentul prevede sa incetinesti si sa te retragi pe partea dreapta drumului, acordandu-le prioritate de trecere (daca trec masini cu semnale luminoase de culoare albastra). Sau sa te opresti pe acostament, ori pe carosabil cat mai pe dreapta drumului (daca sunt masini cu semnale de culoare rosie si sonore).

Doar cand un politist ar dirija circulatia si te-ar directiona sa treci pe culoarea rosie, ai avea voie sa treci pe rosu. (chestiunea cu ordinea de respectare a semnalelor rutiere ....)


Ma rog, dar noi suntem o tara de binevoitori, care mai mult incurca, decat descurca.
  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1064 : 24.Mai.2024, 08:02:49 p.m. »
NU zice nimeni ca TRECI PE ROSU intersectia, ci pur si simplu tragi putin peste trecerea de pietoni, eventual, sau dupa trecere (pana in intersectie) pentru a face loc vechiculului special. Dar, da, semaforul il depasesti (fara insa a crea nicio situatie de pericol pentru tine sau pentru altii).
Asa am facut de fiecare data cand am fost in situatia respectiva.
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 
The following users thanked this post: Laurentiu

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1065 : 24.Mai.2024, 08:44:01 p.m. »
In momentul în care urla sirenele în orice intersectie semaforizata, parerea mea e ca se poate lejer trece si pe culoarea rosie a semaforului.
Doar nu mergem cu 100 de km la ora fara a da prioritate ci ne deplasam cu maxim 5-10 km la ora si cu ochii beliti sa nu ne dam deolalta.

Personal, am trecut de 3 ori pe culoarea rosie a semaforului de la trecerile pentru pietoni pe bulevardul Republicii din Bistrita deoarece dobitocul de primar de la mine a montat niste borduri enorme care nu mai permit degajarea traficului pentru a lasa loc ambulantelor/pompierilor/politiei....
Si cel/cei din fata mea au facut la fel, si aia din spate au trecut si ei.
Doar n-o sa stam ca idiotii si sa ne uitam cum moare în ambulanta unul care abia asteapta ca sa ajunga la spital.

Chestia asta mi se pare o dovada de spirit civic, nu de încalcare flagranta a legii.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline Romix

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1066 : 24.Mai.2024, 08:46:54 p.m. »
Asa si in sectorul 3. Borduri pe care in niciun caz nu se pune problema sa incerci sa le incaleci.
  • Vitara 1.4 MT Luxus AllGrip 2019
 

Offline ntire2000

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1067 : 24.Mai.2024, 08:49:18 p.m. »
La mine, pe bulevardul ala erau niste borduri foarte discrete care separau spatiul verde de benzile de circulatie si aveai spatiu de manevra - ca doar iarba aia nu crapa daca treci cu o roata peste ea.
Sub pretextul ca ajunge noroi pe carosabil (niciodata n-a fost cazul) au fost montate borduri de cel putin 15 cm înaltime, acuma îti rupi directia daca încerci escaladarea lor.
  • スズキ ビターラ
Κατά τον δαίμονα εαυτού
 

Offline NicNic

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1068 : 24.Mai.2024, 08:55:23 p.m. »
NU zice nimeni ca TRECI PE ROSU intersectia, ci pur si simplu tragi putin peste trecerea de pietoni, eventual, sau dupa trecere (pana in intersectie) pentru a face loc vechiculului special. Dar, da, semaforul il depasesti (fara insa a crea nicio situatie de pericol pentru tine sau pentru altii).
Asa am facut de fiecare data cand am fost in situatia respectiva.

Asa ceva am facut si eu, sa inaintez putin, ca sa am loc de retragere mai pe dreapta.
Dar nu sa intru in intersectie, sa blochez traficul pe ea, ori sa blochez trecerea de pietoni.

Pana la urma, situtia de la fata locului iti spune ce poti sa faci, fara sa incalci regulile in mod grav, cu periclitarea altor participanti la trafic.

Asta trebuie sa retinem cu prioritate: Regulile de circulatie sunt facute ca sa asigure o securitate cat mai buna a participantilor la trafic, apoi sa asigure si o fluiditate cat mai buna pentru circulatie.

  • ex-Suzuki SX4 Navi silky silver metallic = ex-SUVI
Desteapta-te romane!
Traiasca capra vecinului!
 

Offline Laurentiu

Re: Conducerea preventiva
« Răspuns #1069 : 24.Mai.2024, 09:18:01 p.m. »
Regulile de circulatie sunt facute ca sa asigure o securitate ...
In caz de forta majora, regulile mai au si exceptii.
ANTENA 3 e aici. MEREU va fi (SI) aici.
Un mare adevar: este foarte periculos sa dai puteri nelimitate unor minti limitate (Nikola Tesla).
S-auzim numai de bine oriunde ne-am afla!