Autor Subiect: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile  (Citit de 4062 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ulise

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #10 : 10.Iul.2017, 10:24:24 a.m. »
Salut!
Nu este interzis drumul spre acel vârf? Nu e in rezervație?
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline toma

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #11 : 10.Iul.2017, 10:59:55 a.m. »
Nu stiu despre ce rezervatie faci referire.  Varful (si drumul) se afla in interiorul Parcului National Bucegi, dar acesta este strabatut de multe drumuri care au accesul auto permis.
Drumul incepe fix de langa cabana Bolboci, nu-mi amintesc sa fi vazut bariera sau semn de restrictie auto. Sunt multi care il fac cu masina (nu ca asta ar fi o scuza) dar din ce am citit cand m-am documentat despre el nu am gasit nicaieri referire la interdictia accesului auto.

  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ulise

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #12 : 10.Iul.2017, 12:03:55 p.m. »
Nu stiu despre ce rezervatie faci referire.  Varful (si drumul) se afla in interiorul Parcului National Bucegi, dar acesta este strabatut de multe drumuri care au accesul auto permis.
Drumul incepe fix de langa cabana Bolboci, nu-mi amintesc sa fi vazut bariera sau semn de restrictie auto. Sunt multi care il fac cu masina (nu ca asta ar fi o scuza) dar din ce am citit cand m-am documentat despre el nu am gasit nicaieri referire la interdictia accesului auto.

Întrebarea vine de la urmatoarea întâmplare:
Am mers, cu un prieten, la Cota 2000, prin Piatra Arsă, mergând pe drum, acum câțiva ani. Am parcat la ceva distanță de terasă, pe un cerc de pământ( fără iarbă). Dupa întoarcerea din cabană, ne așteptau jandarmii montani pentru amenzi. Deși venisem numai pe drum, imi tot spuneau ca e rezervație.
Intenționez a merge pe acest vârf, insă nu vreau a risca amendă. De aceea intreb.
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline toma

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #13 : 10.Iul.2017, 12:52:55 p.m. »
Pe Drumul care urca din saua Dichiu si ajunge la Babele accesul auto este permis numai pana intr-un punct foarte apropiat de cabana Piatra Arsa. Acum acest lucru este semnalizat foarte clar atat cu bariera cat si cu semne de circulatie si panouri informative.  Nu stiu cat de clar era semnalizat cand ai fost tu, interdictia era "cunoscuta" de cei familiarizati cu zona. Zona Piatra Arsa este arie protejata (rezervatia de jnepeni) iar zona Babele este la randu-i tot arie protejata (pe hartie ca in realitate vai de mama ei).

De la punctul unde se termina acum asfaltul pana la cabana Piatra Arsa sunt cateva sute de metri, pe care multi inca ii parcurg cu masina, Jandarmeria pare sa inchida ochii la asta. La fel cum inchid ochii la business-ul facut de unii cu 4x4 care te iau din Sinaia si te duc contra cost pana la Babele ca sa nu mai stai la coada la telecabina. Deasemeni se mai aventureaza unii cu ATV-urile pe zona interzisa dar sunt "vanati" des de Jandarmerie.

Cred ca te poti interesa direct la "sursa" legat de accesul auto pe drumul pe care doresti:
Parcul natural Bucegi - Contact
RNP ROMSILVA - ADMINISTRAŢIA PARCULUI NATURAL BUCEGI RA
Str. Principală Nr. 71, Localitatea Moroeni, Judeţul Dâmboviţa, Cod poştal: 137316, România
Director: Dumitru Horia Iuncu
Tel. +40372 758 550; Fax: +40372872444;
Email: bucegipark@gmail.com
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ulise

Offline ulise

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #14 : 10.Iul.2017, 01:56:16 p.m. »
Pe Drumul care urca din saua Dichiu si ajunge la Babele accesul auto este permis numai pana intr-un punct foarte apropiat de cabana Piatra Arsa. Acum acest lucru este semnalizat foarte clar atat cu bariera cat si cu semne de circulatie si panouri informative.  Nu stiu cat de clar era semnalizat cand ai fost tu, interdictia era "cunoscuta" de cei familiarizati cu zona. Zona Piatra Arsa este arie protejata (rezervatia de jnepeni) iar zona Babele este la randu-i tot arie protejata (pe hartie ca in realitate vai de mama ei).

De la punctul unde se termina acum asfaltul pana la cabana Piatra Arsa sunt cateva sute de metri, pe care multi inca ii parcurg cu masina, Jandarmeria pare sa inchida ochii la asta. La fel cum inchid ochii la business-ul facut de unii cu 4x4 care te iau din Sinaia si te duc contra cost pana la Babele ca sa nu mai stai la coada la telecabina. Deasemeni se mai aventureaza unii cu ATV-urile pe zona interzisa dar sunt "vanati" des de Jandarmerie.

Cred ca te poti interesa direct la "sursa" legat de accesul auto pe drumul pe care doresti:
Parcul natural Bucegi - Contact
RNP ROMSILVA - ADMINISTRAŢIA PARCULUI NATURAL BUCEGI RA
Str. Principală Nr. 71, Localitatea Moroeni, Judeţul Dâmboviţa, Cod poştal: 137316, România
Director: Dumitru Horia Iuncu
Tel. +40372 758 550; Fax: +40372872444;
Email: bucegipark@gmail.com

Nu era nicio barieră si nici semne nu am văzut. Altfel nu aș fi mers.

Mulțumesc pentru informatii, domnule.
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 

Offline toma

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #15 : 10.Iul.2017, 02:30:52 p.m. »
Pentru putin.

Sunt curios daca-ti raspunde administratia parcului. Te rog sa ne tii la curent.
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 

Offline ulise

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #16 : 10.Iul.2017, 02:39:45 p.m. »
Pentru putin.

Sunt curios daca-ti raspunde administratia parcului. Te rog sa ne tii la curent.

Am răspunsul:

"buna ziua,
accesul este permis cu auto doar pana la cabana Podu cu Flori.
de la cabana pana la varful Zanoaga se face doar pietonal pe traseul turistic.

sef paza,
ing. Damian Mihai
Administratia Parcului Natural Bucegi RA
tel 0372758550   fax 0372872444
e-mail: bucegipark@gmail.com
www.bucegipark.ro."



Ce distanță este între cabană și vârf?
  • Dacia Duster- motor K4M cu GPL
Viata este prea scurta pentru a alerga prin ea.
 
The following users thanked this post: toma

Offline toma

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #17 : 10.Iul.2017, 02:53:47 p.m. »
Stii cum e, la munte distantele sunt relative :P

Daca iti plac drumetiile montane e o plimbare usurica si scurta. Daca esti cu copil foarte mic sau genul sedentar vorbim despre un urcus care o sa scoata sufletul din tine..

Cabana Podu cu Florile se afla cam la jumatatea drumului pana pe varf. Partea cea mai distractiva a drumului este dupa acest punct - cele cateva serpentine cu inclinatie mai mare. Daca vrei o drumetie usoara merita sa urci pentru unghiul neobisnuit din care vei observa platoul Bucegilor cu punctele de reper binecunoscute (Releul Costila, Crucea Eroilor de pe Caraiman, Varful Furnica). Daca insa vrei sa o faci pentru offroad nu prea merita, pana la cabana drumul este destul de anost.
Eu am facut drumul asta pentru ca am dorit sa ma joc cu masina - am facut acest scurt ocol pe drumul de intoarcere dupa o drumetie pe traseul: Cabana Padina - Valea Horoabei - Saua Strunga - Padina (tura de o zi pe care o recomand cu caldura).

PS: din raspuns inteleg ca nu era permis sa merg cu masina pana acolo; totusi la cabana nu e nici un indicator care ar interzice continuarea drumului cu masina pana in cariera  :-? :dknw:


PPS: traseul turistic de care spune nenea ala este, din cate imi aduc aminte, chiar drumul respectiv (parca tin minte ca am vazut marcajul turistic pe toata lungimea drumului).
« Ultima Modificare: 10.Iul.2017, 03:13:08 p.m. de toma »
  • Suzuki Vitara 2015 Allgrip diesel
Omul este singurul animal care roșește, ori ar fi potrivit să o facă - Mark Twain
 
The following users thanked this post: ulise

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14348
  • Thanked: 3377 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #18 : 11.Iul.2022, 03:32:20 p.m. »
Weekend-ul trecut am mai tras putin de Vitarutz cu niste drumuri demne de segmentul asta de SUV, cu o vizita in Cheile Zanoagei, catre Lacul Scropoasa, respectiv urcarea catre Podu' cu florile.
Traseul pana la lac se poate face cu orice masina, cu atentie. Insa cel spre Pod e cu peripetii, presarat de bolovani tantosi si sansulete neastamparate, iar spre final si-un grohotis ca sa fie treaba treaba.

Masina le-a abordat fara emotii, probabil eu eram mult mai panicat decat ea.
Peisajul din varf merita tot "efortul", desi eu unul m-am bucurat mai mult de drum decat de view-ul de sus, spre deosebire de consoarta, care s-a dat jos si si-a pus mainile la ochi cand m-a vazut pe 3 roti. :))

Cu ocazia asta, am vazut si ca scutul metalic coboara serios garda la sol, l-am cam "rascait" prin unele sectiuni, desi ochiometric nu erau asa inalte.
Fara scut, sunt sigur ca nu ar fi atins absolut deloc. Dar prefer o protectie extra, decat sa nu fie si sa sper sa nu-l lovesc.

In ultima poza e fix inainte sa cobor pe 3 roti, trebuia sa incalec o ravena.
Live arata mai rau, dar in masina am simtit ca in poza, adica ceva light, abordabil fara emotii.

Ti-am replicat postarea și aici, poate ajuta următorilor cutezători! :good:

Sursa
  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 

Offline T.George

Re: Varful Zanoaga mare sau Podul cu florile
« Răspuns #19 : 11.Iul.2022, 05:01:45 p.m. »
Merci Gabi, nu gasisem ca e si topic dedicat.
Pentru cutezatori, nu era nicio bariera pe traseu, iar Vitara / echivalent e mai mult decat capabila sa ajungi pana in varf. 3/4 din traseu se poate face si cu ceva cu garda mai joasa, dar va asumati un risc serios sa atingeti pe jos, desi pe traseu m-am intalnit cu o Corsa si un A4 de prin 2000. Erau in compania unui Duster, dar oricum, super curajosi
  • Suzuki Vitara S 2015 - 6AT - 1.4T - Allgrip