Autor Subiect: Tunning New Vitara  (Citit de 79975 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline enicky

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #20 : 22.Ian.2016, 11:05:52 a.m. »

Asteptam si oferte tuning pentru...motor :)
                     Poti sa incerci  aici.(scuze pt. doua consecutive, neatentie :pardon:)

« Ultima Modificare: 22.Ian.2016, 11:09:54 a.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Augustin Beldeanu

Offline AT

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #21 : 22.Ian.2016, 11:53:36 a.m. »
Presupun ca baietii de la tuning vor studia sa gaseasca solutii si pentru acest M16A al nostru de pe New Vitara :)

Din ce am vazut ca informatii, sunt posibile optimizari la aspirate care aduc un +13 CP cat si cuplul aferent  in plus
insotit si de o reducere a consumului (putin credibila la prima vedere) dar posibila tocmai prin prisma ca nu se discuta
despre un tuning agresiv ci de o optimizare a functionarii fiecarui motor (exemplar) in parte obtinandu-se practic o
functionare mai eficienta a acelui motor.

Ar fi ideal o optimizare si  M16A-urile noastre sa livreze 133 CP   :)   
Practic din informatiile legate de acest subiect inteleg ca motoarele ar functiona mai bine si nu ar fi suprasolicitate.
Insa nu stiu cum poate fi interpretata cealalta parte, daca o astfel de optimizare afecteaza garantia data de producator.

  • Suzi Quatro (spirit 1.6 vvt 4x4 2015) - Probably the first owner of New Vitara in Romania -
 
The following users thanked this post: Augustin Beldeanu

Offline shpeedy

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #22 : 22.Ian.2016, 12:35:38 p.m. »
Castigurile de putere la un benzinar aspirat e bine sa se ia cu putina sare... ;)

La M16A, daca ies 10cp e mare lucru. Mai important decat castigul in cp, mi se pare a fi orice castig de Nm pe curba cuplului, bineinteles in conditiile unei curbe cat mai liniare, fara caderi/cresteri prea abrupte... 
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 
The following users thanked this post: Augustin Beldeanu

Offline ecodrive

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #23 : 22.Ian.2016, 03:01:18 p.m. »
Este posibil un astfel de tuning si la motorul de 1.4 boosterjet? Ar fi interesanta o optimizare a consumului de combustibil pentru aceeasi putere si acelasi cuplu.
Vitara 1.4 Boosterjet S Allgrip AT  Galactic Grey Metalic
 

Offline fireburn

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #24 : 22.Ian.2016, 03:11:00 p.m. »
Cu siguranta va fi posibila.
Deocamdata motorul 1.4 e prea nou.

Presupun ca depinde si de cerere.
Pe mine, spre exemplu, nu ma tenteaza astfel de modificari.
Consider ca nu ma ajuta cu nimic. Vorbesc strict de motorul M16A pe care-l detin.
_______________________
Fac ce vreau, dar stiu ce fac ?
 
The following users thanked this post: Augustin Beldeanu

Offline enicky

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #25 : 23.Ian.2016, 01:35:50 a.m. »
     Acum nu stiu exact daca e corect cum zic eu, tuning se refera la ajusta, regla (modifica) un motor(in cazul de fata). Dupa ideile, sugestiile si mai ales link-urile vehiculate pana in prezent aici, preponderent s-a vorbit de.... "Accesorii noua Vitara". E adevarat ca @AT a atins si subiectul "tuning", dar cu tot respectul (nedorind sa-mi atrag antipatia cuiva !),  vorbim in doua locuri despre acelasi subiect. Nu credeti?
     P.S. Intr-adevar, dacat sa spun ca i-am montat 5 accesorii (fie ele si de fabrica) ne place mai mult sa spunem ca "am tunat-o". :D
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Augustin Beldeanu

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #26 : 23.Ian.2016, 08:00:16 p.m. »
Tuning-ul se refera la imbunatatirele interioare si exterioare gen styling plus motor. Accesoriile se refera la acele produse care nu trebuie neapar puse pe masina, gen barile transversale, portbagaj. Tuningul se refera si la vopsea, in caz ca dorim sau este vreun fanatic in sensul bun, si doreste sa-si vopseasca masina in stil cameleon.
Totodata, când spui tuning oricine se refera la imbunatatiri aduse masinii, atat in interior, in exterior cat si la motor si suspensii. Poate si niste stickere mai speciale.
Accesoriile sunt cu totul altceva gen cotiera .....
Fara suparare....
  • Suzuki Vitara Spirit Allgrip MT; Logan mcv 1.5Dci 2007 si Symbol 1.4 16v Fidji Automat
 

Offline enicky

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #27 : 24.Ian.2016, 03:13:55 p.m. »

Totodata, când spui tuning oricine se refera la imbunatatiri aduse masinii, atat in interior, in exterior cat si la motor si suspensii. Poate si niste stickere mai speciale.

              Nu e nicio suparare  :) ! E chestie de interpretare : deci tuning-ul este orice imbunatatire adusa masinii fata de starea in care a venit din fabrica. Adica toate produsele ce sa gaseau pe site-urile  mentionate mai sus de voi. Daca te uiti pe "Accesorii..." am pus si eu un site cu bulbar si praguri. Eu , de exemplu, am pus la interior ceas si cotiera si la ext. scuturi.
             Eu vad tuning-ul la modul cum ai spus tu : o vopsea speciala, modificari la motor, modificari la suspensii-amortizoare(inaltatoare) sau o chestie manufacturata de ex.(un spoiler din fibra, o bara,etc.)
             Pe site-urile mentionate la inceputul topicului sunt o serie de repere (piese,  accesorii) care vin sa imbunatatesca atat interiorul cat si exteriorul masinii, dar eu nu le vad a fii tuning pt. masina.
Totusi mi se par ca se intrepatrund una cu cealalta.
« Ultima Modificare: 24.Ian.2016, 03:44:47 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 
The following users thanked this post: Augustin Beldeanu

Offline hugbear

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #28 : 24.Ian.2016, 06:28:11 p.m. »
„To tune” = „A regla, a ajusta”. Tuning-ul înseamnă aducerea mașinii (care din fabrică vine cu „default”-uri nici prea-prea nici foarte-foarte, utile pentru media potențialeilor clienți) în starea optimă pentru a satisface o nevoie particulară a unui anumit posesor. Dacă respectiva nevoie înseamnă performanță (pe asfalt / în afara lui / pe circuit) sau aspect, ține de fiecare în parte. Personal, eu sunt adeptul principiului „funcția bate forma” dar principiile mele nu se aplică decât acolo unde sunt implicați banii mei...
Zuza a IIa (SX4 GS 4WD "Gassy Beast")

 „Înțelepții vorbesc când au ceva de spus, nebunii - ca să spună și ei ceva.” ― Platon
 
The following users thanked this post: Augustin Beldeanu

Offline enicky

Re: Tunning New Vitara
« Răspuns #29 : 24.Ian.2016, 06:52:52 p.m. »
     Pai nu ne-ai lamurit deloc !
     Asta am zis si eu mai inainte " tuning se refera la ajusta, regla (modifica) ", dar problema era alta : daca ce scrie in acest topic merge la "Accesorii noua Vitara" sau invers, si daca dupa continutul lui acest topic este sau nu de tuning! Eu am zis ca nu, citez : " Dupa ideile, sugestiile si mai ales link-urile vehiculate pana in prezent aici, preponderent s-a vorbit de.... "Accesorii noua Vitara". "
      Acu' sper c-ai inteles ideea! :)
    De exemplu ce-i aici merge la tuning : http://anvelocom.ro/anvelope-auto-offroad/?gclid=CMOg5KWrwsoCFRLhGwod5eMFYA  .  Eu cred ca da !
« Ultima Modificare: 24.Ian.2016, 07:02:56 p.m. de enicky »
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip