0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.
uneori, in Bucuresti, setarea "sport" ma ajuta mai mult, sa nu mai zic ca in viteza a 2-a merg lejer cu 40 km/h. E mai flexibila masina, raspunde mai repede, scade/urca mai repede in ture, dar asta e o chestie subiectiva - ma refer la preferinta de condus.Din ce am observat pe modul sport : nu numai pedala de acceleratie e mai sensibila ci si aerul/turbina, motorul suna mai "fioros". Intrebarea mea: cum stam oare cu poluarea pe modul sport ? - nu e ceva care nu ma lasa sa dorm, dar m-am intrebat. Consumul nu pot spune ca sare prea mult, de fapt, in Bucuresti, am obtinut consum mai bun pe sport, dar nu considerabil sau de luat in seama. O fi sanatos sa mergem asa cu "sport" mai tot timpul ?
Din cate stiu, doar cand motorul nu este in sarcina (adica motor pornit dar scoasa din viteza) motorul nu poate fi accelerat peste 3000 rpm indiferent cat apesi pedala de acceleratie,probabil constituind o setare de protectie a motorului cand nu se afla in sarcina.
Ideea este ca am mers numai pe auto , masina fiind noua si nevrând sa o turez prea tare. Surpriza vine de la faptul ca nu am putut sa o turez peste 3000rpm, pur si simplu acceleram si nimic , chiar m-an speriat un pic . Cum o treceam pe sport , cum trecea de 3000. Ciudat si chiar am vrut sa va spun de chestia asta dar am lăsat -o asa pana acum , când a deschis colegu topic. De atunci nu am mai ieșit din Bucuresti decât pana la Breaza ,pe DN, dar am mers numai pe sport .Ce ziceți, e posibil, sau eram eu prea emoționat ? Adică e posibil sa nu te lase mai mult de 3000 rpm pe auto?
Citat din: AT din 10.Nov.2015, 03:18:12 p.m.Din cate stiu, doar cand motorul nu este in sarcina (adica motor pornit dar scoasa din viteza) motorul nu poate fi accelerat peste 3000 rpm indiferent cat apesi pedala de acceleratie,probabil constituind o setare de protectie a motorului cand nu se afla in sarcina.Te referi la diesel sau la benzinar? E prima data cand aud asta si nu-mi vine sa cred.