Autor Subiect: Accesorii noua Vitara  (Citit de 157511 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #20 : 24.Sep.2015, 10:10:50 p.m. »
Uau, arata foarte bine, daca e de dimensiunile bune presupun ca nici nu trancane in mers. :)
placa neimbracata a facut ceva zgomote, dar dupa imbracare in mocheta s-a asezat perfect si n-am mai auzit-o zdranganind
Citat
Chiar te pricepi, nu te gandesti sa faci o mica afacere din asta? ;) La cum se inmultesc Vitarele, cred ca ai avea clienti aici. :)
O sa vin curand cu o oferta :)
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #21 : 24.Sep.2015, 10:38:15 p.m. »
Arata bine.  :clap:  Poti sa-i aduci o imbunatatire, o ureche de care sa tragi cand o ridici.  :)

Offline shpeedy

Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #22 : 24.Sep.2015, 10:57:23 p.m. »
@Yeti: arata foarte bine! FelicitarI!
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #23 : 25.Sep.2015, 06:49:52 a.m. »
Poti sa-i aduci o imbunatatire, o ureche de care sa tragi cand o ridici.
M-am gandit ca-i trebuie, dar inca nu m-am decis la o varianta. Poate sa fie cu o curelusa, sau cu o decupare ovala prin care sa bagi degetele. Nici una nu prea m-a incantat deoarece nu am vrut sa intrerup cu nimic suprafata plana.

Mai ramane de vazut. Adica sa vad si eu cum este la o placa originala de Vitara, caci nu stiu cum arata una. Eu am facut-o "blind", numai din masuratori pe masina, apoi taieri, probe, taieri de ajustare, etc., pana la ce ati vazut in poze.
« Ultima Modificare: 25.Sep.2015, 06:53:34 a.m. de yeti »
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline shpeedy

Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #24 : 25.Sep.2015, 08:24:56 a.m. »
Nici una nu prea m-a incantat deoarece nu am vrut sa intrerup cu nimic suprafata plana.

Poti prinde curelusa pe partea din spate, neimbracata cu mocheta, si o duci pana dincolo de marginea placii. Asa nu afectezi cu nimic partea din fata, cu mocheta.
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline Leutz

Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #25 : 25.Sep.2015, 08:52:39 a.m. »
Vezi ca dup-aia trebuie sa-i platesti copyright lui @spheedy sau procent din business  :D, pentru partea de ridicare a placii.
  • SX4 AWD MT 2.0 - 2007 / Outlander AWD CVT 2.4 - 2019
 

Offline shpeedy

Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #26 : 25.Sep.2015, 09:02:16 a.m. »
Bag asta pe costuri de promovare, asa ca nu e cazul...  :-))
Ex: 2007 Swift M13A, 2010 SX4 M16A 4x4
Current: (2019 Ignis Allgrip K12C), 2007 Forester 2.0X
 

Offline bogdanus

Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #27 : 25.Sep.2015, 09:31:06 a.m. »
Arata foarte bine,felicitari
 

Offline yeti

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 1520
  • Thanked: 551 times
  • Gen: Bărbat
    • Bucuresti, Sector 3
Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #28 : 27.Sep.2015, 05:50:39 p.m. »
Poti prinde curelusa pe partea din spate, neimbracata cu mocheta, si o duci pana dincolo de marginea placii. Asa nu afectezi cu nimic partea din fata, cu mocheta.
Am facut un test cu curelusa pe dedesubt. Nu merge, nu este OK. Curelusa are si ea o oarecare grosime si, din cauza asta, placa nu se mai aseaza bine pe pragul ei.
Dar am gasit alta varianta, care mie imi place cel mai mult. Lateralele frontului profilate astfel incat sa poti baga mana sub placa si sa o ridici.
In pozele de mai jos sunt comparate prima cu a doua varianta



Detaliu decupare pentru mana la varianta II


Acum ca am facut doua placi, una dintre ele se duce pe bursa!
  • Opel Mokka Cosmo 1.4 benzina turbo 140CP 6MT 4x4 Red Velvet BFGoodrich G-grip allseason2 (fost Suzuki Vitara Cool 1.6 benzina 120CP 2WD 5MT Superior White Michelin CrossClimate)
Vitara 
Mokka
 

Offline enicky

Re: Accesorii noua Vitara
« Răspuns #29 : 10.Oct.2015, 07:20:56 p.m. »
  yeti felicitari ! super tare! nici eu nu am decat placa cea moale, care nu prea imi mai este f. utila deoarece am pus acolo roata de rezerva care este mai mare decat kit-ul de reparatie si acum acea placa are o pozitie cam nefireasca . Deci mi-ar fii utila o placa dura, cea care la varianta cool nu e furnizata, deci cred ca te voi suna. La cea veche oare ce utilitate ii dai?
    Revenind la accesorii, incep cu interiorul :  mi-am pus ceasul, care arata f. bine intre gurile de aer, si cotiera, format mare, care inlocuieste si  o parte din consola centrala (in zona schimbator-frana de mana). Recomand cotiera, intru-cat umple un spatiu gol pe de-o parte si, pe de alta parte "aduce" masina in 2015. La plafoniera-fata am pus becuri led. Imi trebuie neaparat presuri originale, cele date de Suzuki sunt "de avarie" , adica aproape inutile.
    La exterior am pus  scut motor metalic  si  scut la diferential, piese montate la service sa nu am probleme cu garantia. Scuturile  mi s-au parut a fii o prioritate, deoarece  masina imi permite sa intru si pe un drum accidentat, sau cu pietris (mai ales la munte), fara a se pune problema de off road, si nu o pot face de frica sa nu-mi sparg "baia" sau diferentialul. Tot la exterior am schimbat becurile de pozitie fata si numar cu led-uri puternice(pozitia). Cu luminile de pozitie aprinse (fara f.s.) led-urile se vad f.bine impreuna cu luminile de zi.
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip