Autor Subiect: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid  (Citit de 58880 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Flint Beastmood

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #240 : 26.Feb.2023, 08:38:37 p.m. »
Cand iei curbe in ac de par, stranse si abrupte, cum am eu prin Padis, cum am batut prin Grecia si Muntenegru, e imposibil sa le iei cu viteza a 2 pe auto fara sa o cobori binisor sub 2000 turatii. Eh, daca esti in Sport, abordand la fel curbele, le poti lua cu a doua fara sa cobori sub 2.000. Exact ce spuneam, vreo 2-300 turatii. La asta ma refeream. Si ma mai refeream la curbe cu adevarat stranse si in panta mare, nu jucariile alea ale voastre de curbe de pe Vale Prahovei, Transfagarasan, etc.  :D

Tu ai automata? Altfel cum sa modifice softul raportul rotilor dintate?
Da, modul sport (am manuala) iti da un raspuns mai rapid la accelerare, prin modificarea parametrilor de combustie.
PS  Pun eu in treapta a 3-a la 80km/h si fac depasiri cu modul sport de ma intreb de ce ar vrea cineva Ferrar.
  • Vitara 1.4/48V Allgrip
 

Offline trl

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #241 : 14.Iun.2023, 10:08:39 p.m. »
Eu am manuala si bag Sport atunci cand pe Auto simt ca imi scade turatia si ca incepe sa vibreze motorul si nu am chef sa retrogradez. Pur si simplu in modul Sport se deschide actuatorul de aer de la turbina si in mod instant castig cuplu si ceva caluti. In modul asta, pe cutie manuala, urc rampele cu 1800-2000 rpm fara sa mai retrogradez. Evident ca nu ma apuc sa omor motorul mergand subturat, dar voiam sa intaresc spusele lui Cristi, dar si sa adaug ca modul Sport ajuta la deal fara sa ai nevoie de cutie automata, doar prin simpla deschidere a turbinei.
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 Spirit MT AllGrip
 

Offline trl

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #242 : 14.Iun.2023, 10:23:55 p.m. »
[...]Eu am anulat modul auto. Old school.

Buna Cristi,

Spune-mi te rog, cum ai anulat modul Auto la stergatoare? As fi si eu interesat sa-l anulez, dar sa-mi ramana timer-ul stergatoarelor, ca sa pot sa-mi selectez singur viteza dorita. Practic, doresc anularea senzorului de ploaie.
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 Spirit MT AllGrip
 

Offline cristidav

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #243 : 14.Iun.2023, 10:39:14 p.m. »
[...]Eu am anulat modul auto. Old school.
...doresc anularea senzorului de ploaie.

Asta am vrut si eu si, dupa vreo 30.000 km de la modificare, sunt incantat ca am optat sa anulez senzorul de ploaie si sa merg pe old school, nu sa imi bat capul ca altii ca e idiot senzorul si face cum ii taie capul (desigur, le respect alegerea).

https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=11375.40

Ai aici topicul intreg. La raspunsul numarul 45, dat de mine, e intreaga procedura. Sper sa iti iasa, caci sunt pe punctul de plecare din tara in concediu si nu am timp sa te ajut personal. Dar, daca urmaresti pasii aia si incerci, ar trebui sa reusesti. Daca nu iese, vezi care coleg a mai reusit si eventual roaga pe careva.
  • S-Cross 1.4T AllGrip Hybrid Passion 2021 ( inainte - SX4 2WD 1.6 VVT 2012 )
 

Offline trl

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #244 : 15.Iun.2023, 02:10:18 p.m. »
Merci frumos Cristi, sa traiesti! Ma uitasem intre timp peste https://www.suzuki-club.ro/forum/index.php?topic=11375.msg342384#msg342384 si am facut pasii de acolo azi dimineata, totul merge perfect.

La mine mi-au stricat astia de la parbrize senzorul de ploaie atunci cand mi-au pus folia parasolar, mi-au rupt o clema de plastic si nu mai apasa bine capacul de plastic pe senzor, deci functiona intermitent. Acum am rezolvat buba si imi reglez singur viteza de deplasarea a stergatoarelor.

Toate bune!
  • 2017 SX4 S-Cross 1.4 Spirit MT AllGrip
 
The following users thanked this post: cristidav

Offline Szk-2023

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #245 : 18.Iun.2023, 03:14:57 p.m. »
Salutare! Am intrat si eu la propriu si la figurat in clanul Suzuki; mai intai pe club si de pe 15 iunie posesor S-Cross / Passion / mild Hybrid / 4x2 / 6MT. La multi kilometri fara probleme tuturor!
  • Suzuki S-Cross Hybrid Passion 2WD
スズキ Sクロスハイブリッド
 

Offline enicky

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #246 : 19.Iun.2023, 12:18:57 a.m. »
  Bine ai venit si s-o stapanesti sanatos !
Daca vrei iti poti deschide un jurnal de bord in sectiunea respectiva !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline cflorin

Re: Suzuki SX4 S-Cross Hybrid
« Răspuns #247 : 20.Iun.2023, 10:29:56 a.m. »
Salut. Am mers aproximativ 1500 Km si consumul e undeva la 6.2 - 6.3, mix autostrada, oras, DJ, etc. Bateria Li-Io se descarca destul de repede in oras daca folosesti AC, multe semafoare, etc. Pe autostrada, pe la 120 Km / ora se aude un sunet in stanga soferului, ca o eticheta care fosneste, in dreptul stalpului cu centura. Inca nu am reusit sa izolez sunetul. Per total super multumit de masina. Am observat ca nu mai vine cu sigla AllGrip. Cei de la dealerul Suzuki mi-au zis asa cam cu jumate de gura ca in ultima vreme nu au mai venit cu sigla AllGrip. Drumuri bune la toti colegii :)
  • S-Cross 2023
 
The following users thanked this post: enicky