Autor Subiect: Suzuki Swift - Rodaj ?  (Citit de 3960 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Utilizator_Anonim

Re: Suzuki Swift - Rodaj ?
« Răspuns #20 : 29.Iul.2018, 09:39:40 p.m. »
Sa te bucuri cat mai mult de ea!
Drumuri fara gropi!
  • Scross 1.4 allgrip pasion, skoda yeti 2.0 tdi 4x4, saab 900 coupe 230 cp
 

Offline Soimu

Re: Suzuki Swift - Rodaj ?
« Răspuns #21 : 29.Iul.2018, 10:09:06 p.m. »
Sa te bucuri cat mai mult de ea!
Drumuri fara gropi!

saru' mana!  :angel:
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip
 

Offline enicky

Re: Suzuki Swift - Rodaj ?
« Răspuns #22 : 29.Iul.2018, 10:37:38 p.m. »
   Parerea mea este ca daca poti si mai ales ca nu te costa, e bine sa-ti ajuti semenul :
 
   Lasa bre @Soimu  masina asa cum e, ca o sa iasa si spanul din baie cand schimbi uleiul. :D
Pe A3 da-i talpa cata poti si schimba vitezele la ce turatie crezi ca nu e subturata, dar in Bucuresti nu schimba la 4500, ci putin mai jos, c-o omori inutil ! Si motorul si benzina si chiar si placutele de frana ! Sfatul meu, daca tot l-ai cerut...
   Vad ca esti multumit de ea, asta inseamna ca ti-ai luat cea mai buna masina in bugetul de care ai dispus la momentul respectiv. Asa ca, drumuri line !
  • Suzuki VITARA NewCool 4WD 1,6 benzina/Suzuki SX4 S-CROSS HYBRID SPIRIT, 1.4 AllGrip
 

Offline Myhay

Re: Suzuki Swift - Rodaj ?
« Răspuns #23 : 30.Iul.2018, 12:13:52 a.m. »
@Soimu - poti sa faci revizia , ulei si filtre , mai devreme dar nu mai jos de 7000 km ca nu merita , arunci banii degeaba. Eu de ex am facut prima revizie la 7000 km si numai asa o sa o tin. Fiecare face cum vrea. Am detaliat motivele si in jurnalul meu de bord si in topicul legat de ulei motor.  Nu mai repet aici ca ar fi off topic. Mai bine te axezi pe facut revizia si intretinerea masinii la timp sau mai devreme decat pe partea de rodaj ca e mai important pe termen lung.

Ca idee si eu in prima mie de km am menajat o , nu am sarit de 3000 RPM si am condus cat mai liniar. Dupa 1000 si ceva de km am inceput usor usor sa mai sar peste 3000 RPM dar sincer chiar nu simt nevoia, se infige suficient de bine pt mersul in oras n are rost sa ii dau blana aiurea. Mai am tente sportive dar mai rar. Per total conduc semi-sportiv si este ultra suficient pt Bucuresti. La drum lung mai mult de 140 km/h nu i mai dau ca nu are rost si este suficient , doar daca sunt nevoit sa depasesc mai vede turatii si viteza mare sustinute. I am dat si eu pe la inceput 160 km/h sa vad cum se simte. Motorul nu se aude deloc , in schimb rularea anvelopelor si curentii de aer se simt binisor la viteza aia. Bucura te de masina in limitele oferite de aceasta si aia e.
  • Suzuki Baleno 1.2 DUALJET GLX / Granite Grey Mettalic + Vitara Hybryd ALLGRIP 1.4Boosterjet Spirit 6MT / Galactic Grey Metallic
 

Offline Soimu

Re: Suzuki Swift - Rodaj ?
« Răspuns #24 : 30.Iul.2018, 06:49:19 p.m. »
Inca odata multumesc tuturor care s-au exprimat si va asigur ca nu ati pierdut timpul; de la fiecare postare, fiecare parere, am analizat, si ce a fost util am "integrat" in gandirea proprie si voi proceda in consecinta! Apreciez generozitatea si va rog sa nu o lasati sa se stinga...e si asta o valoare "DEMODATA",  care e tot mai greu de gasit...
Cu stima!
  • 2018 SWIFT 1.2 PASSION 90 CP 2WD si 2018 IGNIS 1.2 GLX AllGrip