Autor Subiect: Timp de asteptare New Vitara  (Citit de 87007 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline Dan T

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #460 : 27.Iun.2017, 04:23:16 p.m. »
Întrebarea e pe dos. Dacă nu stipulează că nu își asumă.... adică dacă își asumă. Ce se întâmplă?
La om îi trebuie mașina în august, i s-a promis în iunie după ce a achitat-o în martie. Clasic. Indiferent ce e stipulat în contract, el tot în septembrie primește mașina.

Un avocat bunicel este suficient. Benzina pe viata, reparatii gratuite pe viata etc.
Le va oferi dealerul numai ca sa scape de scandaluri. Implicațiile unui asemene proces sunt uriase. Se poate ajunge la retragerea dreptului de comercializare Suzuki.
  • Vitara 1.6 Passion ALLGRIP
 

Offline dAlex

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #461 : 27.Iun.2017, 04:24:07 p.m. »
Maisinile prezentate ca fiind in stoc online pe site la Suzuki am vaga banuiala ca sunt puse doar sa ademeneasca clientii. Am intrebat deja la 3 dealeri diferiti despre 3 masini si nici una nu era in stoc. Am primit raspunsuri ca vin prin august-septembrie. Ori nu stiu eu ce insamna stoc, ori e practica generala sa minta. Probabil ca din toate cele prezentate, 1-2 sunt chiar masini in stoc. :(

E la fel de anul trecut cand am luat-o eu. "Stocurile nu sunt actualizate" - raspuns primit de la doi dealeri diferiti imediat ce am dat sa deschid subiectul.

Nu m-as baza pe site. Mai bine suna, cu ocazia asta vezi si care sunt mai prietenosi si cu care se poate negocia s.a.m.d..
  • Vitara Passion 4x2, 1.6 Benzina, MT
 

Offline Dan T

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #462 : 27.Iun.2017, 04:26:34 p.m. »
Maisinile prezentate ca fiind in stoc online pe site la Suzuki am vaga banuiala ca sunt puse doar sa ademeneasca clientii. Am intrebat deja la 3 dealeri diferiti despre 3 masini si nici una nu era in stoc. Am primit raspunsuri ca vin prin august-septembrie. Ori nu stiu eu ce insamna stoc, ori e practica generala sa minta. Probabil ca din toate cele prezentate, 1-2 sunt chiar masini in stoc. :(

Vorbe si fapte...
Repet... am cumparat din stoc online.
  • Vitara 1.6 Passion ALLGRIP
 

Offline heto

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #463 : 27.Iun.2017, 05:11:12 p.m. »
Am cumparat de la Arinovis din Brasov, in 15 martie am platit avansul pentru o vitara cool  2WD cu data de fabricatie 12 mai. Pe la jumatatea lui aprilie m-am razgandit si am schimbat pentru un Passion 4WD, oamenii au fost receptivi, s-a mai negociat un pic la pret, si s-a semnat pentru o masina cu data de fabricatie 26 mai. Mi s-a spus ca dureaza aproximativ 2 saptamani dupa data de fabricatie pentru livrare. Am achizitionat si o instalatie GPL Landi Renzo, care a fost trecuta in contractul de vanzare-cumparare si pe procesul verbal de predare-primire, cu asigurari verbale din partea dealerului ca nu este afectata in niciun fel garantia motorului. Am si raspunsul oficial al suzuki romania pe mail in care se stipuleaza ca se pierde garantia... Sunt undeva la mijloc, sper sa nu fie probleme, iar daca sunt, sper sa am suficiente acte care sa ma acopere. Livrarea s-a facut pe 13 iunie, cu o intarziere de 3-4 zile fata de termenul estimat, intarziere pe care dealerul a pus-o pe seama instalatiei GPL si a testelor necesare pentru a asigura buna functionare a masinii. Per total am fost multumit de cum s-au derulat lucrurile si modul in care a fost pusa problema. Posibil ca discountul sa fi fost mai mic decat in alte parti, dar pentru mine a contat mai mult ca actiunea sa se desfasoare in orasul de domiciliu.
  • vitara Passion, 5MT, AllGrip, benzina+gpl
 

Offline Olix

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #464 : 27.Iun.2017, 05:16:21 p.m. »
In cazul meu: Mers la dealer, am întrebat daca este pe stoc culoarea pe care o doream, da este pe stoc . Am achitat un avans pentru ea și după două saptamani am ridicat masina. ;)
  • Suzuki Vitara S, allgrip ,AT
 

Offline bogdanzarnescu

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #465 : 27.Iun.2017, 05:22:25 p.m. »
Un avocat bunicel este suficient. Benzina pe viata, reparatii gratuite pe viata etc.
Le va oferi dealerul numai ca sa scape de scandaluri. Implicațiile unui asemene proces sunt uriase. Se poate ajunge la retragerea dreptului de comercializare Suzuki.

Mă îndoiesc că în toate cele aproape 200 de procese în care sunt implicați cei de la Sara au avut parte numai de avocați prostuți.
Dacă ar avea vreo teamă de scandal sau de ieșit 1 cent minus, ar înceta cu această practică.
Practică care durează de vreo 15 ani, diferența fiind că acum informațiile circulă mai mult în mediul online. Din păcate lumea se interesează după ce se înțeapă cu ei, nu înainte.
@Adun, cu plăcere pentru informațiile oferite în PM  ;)
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline ...

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #466 : 27.Iun.2017, 06:09:04 p.m. »
Tocmai ce-am fost la Arinovis pt. revizie, iar mecanicul a zis ca luna asta s-au vandut 24 de Vitare...Oricum in afara de a mea si de un SX4 vechi, alte Suzuki-uri n-am vazut in curte. E drept, showroom-ul e in cealalta parte a orasului.
 

Offline rexkrokiDAU

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #467 : 27.Iun.2017, 10:33:40 p.m. »
S-au vandut inseamna ca s-a semnat un contract sau ca s-au livrat clientilor?  :-/ Daca e ultima varianta, cat a fost timpul de asteptare pentru fiecare in parte?  :-/  :-/  De unde are mecanicul aceste informatii?  :-/  :-/  :-/

Offline bogdanzarnescu

Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #468 : 27.Iun.2017, 10:36:28 p.m. »
Rex, acum să fim serioși. Presupunem că cei din service se cunosc cu cei de la vânzări și nu-s certați.
Care e următorul pas? Ceri să-ți demonstreze?
  • Vitara S, 6AT, Allgrip & Peugeot 308
 

Offline gabineg

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Mesaje postate: 14346
  • Thanked: 3376 times
  • Gen: Bărbat
  • Suzuki SX4 GLX 4WD
    • Bucuresti
Re: Timp de asteptare New Vitara
« Răspuns #469 : 27.Iun.2017, 10:55:03 p.m. »
Din ce mi-aduc eu aminte, masinile se pregătesc pentru vanzare in service, unde vine trailer-ul si le descarcă. Apoi, una cate una sunt transportate în showroom si predate clienților.

Trimis folosind Tapatalk

  • SX4 by Giugiaro
It's nice to be Important, but it's more important to be Nice
 
The following users thanked this post: bogdanzarnescu